Cyfryzacja w praktyce: rola liderów i pracowników w procesie zmian
Podczas drugiego panelu XII edycji konferencji „Executive Innovation Forum” eksperci zajęli się cyfrową transformacją biznesu. Paneliści rozmawiali o skutecznej strategii, roli liderów we wprowadzaniu zmian oraz znaczeniu kultury innowacji w firmie. Podjęto również temat kompetencji wymaganych w cyfrowym środowisku biznesowym.
Moderator debaty, Pan Tomasz Gutkowski, Head of Sales & Business Development z firmy Univio zaczął od przywołania dwóch fundamentów cyfrowej transformacji biznesu: otwartości na klientów oraz wszelkich rozwiązań i procesów, które usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Prelegenci zgodzili się, że odgórne wprowadzanie cyfrowych rozwiązań w strukturach firmy może spotykać się z oporem pracowników. Podkreślili, że niezwykle ważne jest zaangażowanie ich w proces powstawania nowych rozwiązań. Pani Adrianna Kilińska, Prezes Zarządu Engave wskazała, że kluczowa jest wizja zarządu o cyfrowej firmie i przełożenie jej na cele biznesowe. „Żeby transformacja nie była celem samym w sobie, tylko żeby odpowiadała na nasze potrzeby, a tak naprawdę na potrzeby naszego klienta” – wyjaśniła. Ksawery Stojak, Menedżer ZTCP Zespołu Transformacji Cyfrowej Przedsiębiorstw w Banku Gospodarstwa Krajowego dodał, że dobrze jest przeanalizować opłacalność, gdyż transformacja powinna być inwestycją, która ma się zwrócić.
Prelegenci przyznali, że rolą liderów jest również zapewnienie pracownikom przestrzeni do kreowania innowacji. Trzeba także zająć się tymi, którzy ich nie chcą lub boją się zmian. Sytuacja, w której będą oni aktywnie wyrażać swoje niezadowolenie, może być dla organizacji niebezpieczna.
Moderator zapytał, jakie wskaźniki przyjąć dla mierzenia efektów transformacji z perspektywy zarządu. Prelegenci zgodzili się, że ROI (return on investment) nie jest dobrym wskaźnikiem oceny cyfrowej transformacji, ponieważ w ten sposób można oceniać jedynie pojedynczy projekt. Powinno być kilka wskaźników, które należy monitorować. „Cyfrowa transformacja to niekończący się proces, który musi być skorelowany z naszymi długoterminowymi celami, wartościami naszej firmy” – podsumował Łukasz Berko, Founder & CEO firmy JCC Solutions.
W wywiadzie dla My Company Polska, Głównego Patrona Medialnego konferencji, Pan Tomasz Dziki Wiceprezes Zarządu Britenet, podzielił się swoją wizją skutecznej transformacji cyfrowej.
Padało również pytanie, co najbardziej wpływa na zwiększenie jakości doświadczeń w interakcji klienta z firmą. Tomasz Dziki wyjaśnił, że voiceboot jest przystosowany do rozwiązywania standardowych problemów, ale póki co jedynie człowiek potrafi rozwiązywać tematy bardziej złożone. Profesor Tomasz Trzciński z Politechniki Warszawskej, Lider Grupy Badawczej IDEAS NCBR, Chief Scientist firmy Tooploox przywołał spotkanie, które odbyło się rok temu, na którym przekonywał przedsiębiorców, że dzięki AI nie będzie 10 razy mniej pracy, lecz ludzie będą 10 razy bardziej wydajni. Zsolt Fekete podkreślił, że kluczowy będzie AI Act, który pojawił się w tym roku. „Jeśli człowiek jest obecny w procesie decyzyjnym, to ryzyko jest akceptowalne. Na końcu to człowiek musi podjąć decyzję: sprzedać, zaoferować czy zerwać kontrakt” – dodał.
Moderator przytoczył raport firm Eset i Dagma Bezpieczeństwo IT, z którego wynikało, że aż 88% firm doświadczyło cyberataku w ciągu ostatnich 5 lat. Powstaje więc pytanie, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo firmy. Łukasz Berko wskazał, że według ekspertów średni koszt cyberataku w Polsce to 1 mln złotych, a koszt utraty danych na świecie, według raportu IBM z 2023 r., wynosi 4,5 mln dolarów. „W świecie cyberbezpieczeństwa mówi się, że jest kilka rodzajów firm: są takie, które wiedzą, że zostały zaatakowane, które nie zostały zaatakowane i są takie, które zostały, ale nie wiedzą o tym.” Podkreślił, że brak świadomości zarządu oraz brak finansowania są kluczowymi problemami firm w walce z cyberatakami.
O zagrożeniach wynikających ze ślepego podążania za technologicznymi trendami oraz niedostosowania narzędzi do faktycznych potrzeb przedsiębiorstwa Pan Łukasz Berko mówił w trakcie wywiadu udzielonego Głównemu Patronowi Medialnemu konferencji, My Company Polska.
Podsumowując, eksperci zgodzili się, że transformacja cyfrowa to ogromne korzyści dla firm. Człowiek, dzięki technologii, m.in. sztucznej inteligencji, może znacznie więcej. Firmy powinni skupić się na tworzeniu człowieka wspomaganego technologią, a nie zastępować klientom kontakt z ludźmi.
Moderatorem był Tomasz Gutkowski – Head of Sales & Business Development, Univio.
Udział w dyskusji wzięli: Łukasz Berko – Founder & CEO, JCC Solutions, Tomasz Dziki – Wiceprezes Zarządu, Britenet, Zsolt Fekete – Prezes Zarządu, Algotech Polska, Adrianna Kilińska – Prezes Zarządu, Engave, Ksawery Stojak – Menedżer Zespołu, ZTCP Zespół Transformacji Cyfrowej Przedsiębiorstw, Bank Gospodarstwa Krajowego, prof. dr hab. inż. Tomasz Trzciński – Profesor, Politechnika Warszawska, Lider Grupy Badawczej, IDEAS NCBR, Chief Scientist, Tooploox.
Zapis konferencji można obejrzeć pod tymi linkami: DZIEŃ 1
Last Updated on 12 grudnia, 2024 by Anastazja Lach