Czym tak naprawdę jest Zielone finansowanie i czy jest dzisiaj potrzebne?

Czym tak naprawdę jest Zielone finansowanie i czy jest dzisiaj potrzebne?

30 maja 2022 roku, w hotelu Sheraton Grand Warsaw, odbyła się VIII edycja konferencji „Sustainable Economy Summit”. Przedstawiciele czołowych firm działających na polskim rynku w pierwszym panelu dyskusyjnym  skupili się na temacie Zielonego Finansowania.

Prelegenci podczas panelu dyskutowali na wiele interesujących tematów. Zastanawiali się między innymi jak zwiększyć skalę inwestycji przyjaznych środowisku, dzięki zielonym produktom  finansowym. Poruszyli również tematykę transformacji sektora bankowego w kierunku zrównoważonych modeli finansowania. Padło również pytanie, jak wojna w Ukrainie wpłynie na zielone finansowanie oraz na rynek Polski.

Głównym tematem, omawianym podczas panelu było znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytanie – „Jak zielone finansowanie wpłynie na biznes?”. Nasi Goście przedstawili  również projekty oraz omówili jakie działania podejmują ich firmy, żeby przyczynić się do aspektu „zieloności”. Jedną z nich jest firma Bank Ochrony Środowiska, która angażuje się  w wiele działań wspierających projekty zielone takie jak np. budowę farmy fotowoltaicznej, czy budowę farmy wiatrowej wspierając dalej projekty, które dążą np. do obniżenia śladu węglowego.

Mariusz Samordak – CFA, Dyrektor Zarządzający, Bank Ochrony Środowiska

Padło również pytanie  Czym jest zielone finanse i dlaczego jest to tak istotny temat”?  Na to pytanie odpowiedział między innymi Profesor Marcin Liberadzki, który powiedział: „W największej ogólności jest to sposób pozyskiwania funduszy na finansowanie czy refinansowanie projektów korzystnych środowiskowo”. Zielone finanse to również innowacja rynkowa, i jak w przypadku innowacji rynkowej jest ciągła gonitwa, żeby za nią nadążyć. Zielone finansowanie współuczestniczy w kreowaniu świata.  

Marcin Liberadzki – prof. SGH z Kolegium Zarządzania i Finansów

Eksperci poruszyli również temat różnic rynku pomiędzy Polską a Europą Zachodnią. Moderator panelu, Pan Robert Adamczyk stwierdził, że „kluczowym elementem zielonego finansowania jest kwestia tego, jak uniknąć greenwashingu, i jak zapewnić odpowiednie i spójne raportowanie problemów ASG”.

Robert Adamczyk – Główny Specjalista Środowiskowy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju

W nowej realności energetycznej będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem finansowania dla projektów zielonych oraz źródeł energii odnawialnej. Padło także pytanie „Czy polski sektor finansowania jest przygotowany do tych zmian”? Polska jak najbardziej jest przygotowana do zmian, z którymi mamy teraz do czynienia, lecz wspierane muszą być inwestycje zewnętrzne, ponieważ Polska nie jest w stanie udźwignąć takiej kwoty sama.  

Był poruszony również temat wycofywania się firm z rynku rosyjskiego ze względu na konsumentów, którzy tego wymagają, oraz ograniczenia dostaw gazu z Rosji, który spowoduje zainwestowanie w energię odnawialną i atomową.

Transmisję z panelu dyskusyjnego mogą Państwo obejrzeć na kanale YouTube, do czego serdecznie zachęcamy!

Panel dyskusyjny pt. „Zielone Finansowanie” prowadzony był przez Pana Roberta Adamczyka – Głównego Specjalistę Środowiskowego w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. W debacie wzięli udział: dr hab. Marcin Liberadzki – prof. SGH z Kolegium Zarządzania i Finansów, Ewa Mochocka – Associate Partner w Dziale Strategii i Transakcji, EY-Parthenon, Michał Popiołek – Prezes Zarządu, mInvestment Banking, Mariusz Samordak – CFA, Dyrektor Zarządzający, Bank Ochrony Środowiska, Andrzej Stosio – Partner, Współkierujący Departamentem Bankowości i Finansów, Kancelaria Clifford Chance oraz Paweł Strączyński – Wiceprezes Zarządu, Pekao S.A. 

Last Updated on 12 czerwca, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS