Debata liderów: Jak innowacje kształtują przyszłość polskiego biznesu?
Na zakończenie XII edycji konferencji Executive Innovation Forum odbył się specjalny panel zatytułowany „Debata liderów innowacji – Ekosystemy Przyszłości”. Paneliści podzielili się swoimi doświadczeniami wprowadzania innowacyjnych zmian oraz przykładami dobrej współpracy biznesu z uczelniami i start-upami. Eksperci sformułowali rekomendacje dla rządu polskiego, które mogłyby przyczynić się do usunięcia istniejących barier i szybszego rozwoju innowacji w Polsce.
Paulina Mazur, Kierownik Biura Współpracy w Centrum Innowacji na Politechnice Warszawskiej spytała, co przesądza o innowacyjnych zmianach w organizacji. Uczestnicy wskazali, że kluczowe jest szybkie podejmowanie decyzji, rozpoznanie potrzeb klienta, stworzenie atmosfery i słuchanie pracowników i klientów. Maciej Korbasiewicz, Prezes Zarządu firmy Bolix, dodał, że stosuje w firmie zasadę: wymyślmy sobie przyszłość.Przykładem innowacji w Bolixie było stworzenie technologii, która sprawi, że tynk wytrzyma nie 25, a 70 lat. Innowacja zaowocowała projektem w Anglii o wartości 28 mln funtów. Andrzej Bułka, Prezes Zarządu Fracht FWO Polska, jako przykład innowacyjnego podejścia podał zaprojektowanie wagonów do przewozu transformatorów mocy z łódzkiej fabryki ELTA, która miała problem, żeby wejść na rynek amerykański z powodu wysokich kosztów logistyki. „Żadna z firm z top 10 logistyki na świecie się tego nie podjęła. Było to możliwe tylko dzięki powołaniu zespołów, które zajęły się tymi innowacjami” – dodał.
Wewnętrzne działy innowacji funkcjonują w Budimexie i Grupie PZU. Mateusz Kopacz, Kierownik Działu Innowacji firmy Budimex, podkreślił, że najistotniejszym elementem jest rozpoczęcie od zidentyfikowania potrzeb biznesu, inaczej maleją szanse na sukces innowacji. W Budimexie dostępne są trzy ścieżki: innowacje wymyślone przez pracowników, start-upy rynku zewnętrznego i współpraca B+R. Najbardziej efektywne okazało się dla firmy połączenie pierwszej i drugiej ścieżki. Menedżer Innowacji z Grupy PZU, Monika Uzunkaya,wyjaśniła, żeich laboratorium innowacji współpracuje z biznesem wewnętrznym.W ciągu 7 lat odbyło się 76 pilotaży, a do wdrożenia zostało przekazanych 47 projektów. Wielkim sukcesem okazał się system rozpoznawania szkody komunikacyjnej na podstawie zdjęć uszkodzonej części. Następnie weryfikowano czy dana część powinna być wymieniona czy naprawiona. Obecnie firma zatrudnia 300 osób, a jej wycena to miliard dolarów. Dzięki temu rozwiązaniu PZU przeanalizowało milion szkód o wartości 10 mld złotych.
Paneliści przyznali, że współpraca z firmami, które mają swoje działy B+R układa się dobrze, ale wyzwaniem jest współpraca z firmami bez działów B+R, bo w korporacjach zachodzi duża rotacja pracowników. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Gdańskiej zachęcił start-upy do udziału w programie doktoratów wdrożeniowych. Doktoranci mogą liczyć na stypendia od Ministerstwa Nauki. Dr inż. Krzysztof Kanawka, Prezes Zarządu Blue Dot Solutions podzielił się doświadczeniem studiów w Niemczech, gdy na uczelni w każdym tygodniu pojawiała się firma, która była zainteresowana współpracą. Podkreślił, że w Polsce brakuje świadomości po obu stronach, jakie wspólne działania można podjąć.
Na koniec debaty moderatorka Paulina Mazur poprosiła o przestawienie rekomendacji systemowych dla rządzących. Andrzej Bułka wskazał na dwa problemy, z którymi zetknął się podczas pracy z konkretną uczelnią. Po pierwsze, nie będzie możliwa współpraca, dopóki nie zostaną pozyskane granty, po drugie musi istnieć konkretny zespół, wybrany odgórnie przez uczelnię. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski i Krzysztof Kanawka zaapelowali, aby odbiurokratyzować naukę. Mateusz Kopacz zwrócił uwagę, że brakuje publicznych zamawiających, takich jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy PKP, bo problemem jest testowanie innowacyjnych rozwiązań, nawet przy pełnej odpowiedzialności testujących.Zdaniem Macieja Korbasiewicza uczelnie mają za niski poziom inżynierski. Monika Uzunkaya zaproponowała, abypochylić się nad modelem edukacji, tak by dzieci od najmłodszych lat uczyły się o nowych technologiach, innowacjach, eksperymentowaniu, kreatywności, nie baniu się porażki i wyciąganiu wniosków.
Moderatorem była Paulina Mazur, Kierownik Biura Współpracy w Centrum Innowacji, Politechnika Warszawska.
W debacie udział wzięli: Andrzej Bułka, Prezes Zarządu, Fracht FWO Polska, prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, Kierownik, Katedra Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Gdańska, dr inż. Krzysztof Kanawka, Prezes Zarządu, Blue Dot Solutions, Mateusz Kopacz, Kierownik Działu Innowacji, Budimex, Maciej Korbasiewicz, Prezes Zarządu, Bolix, Monika Uzunkaya, Menedżer Innowacji, Grupa PZU.
Przeczytaj także: Innowacyjne organizacje: kluczowe cechy, wyzwania i praktyki liderów
Zapis konferencji można obejrzeć pod tymi linkami: DZIEŃ 2
Last Updated on 18 grudnia, 2024 by Anastazja Lach