Edukacja dla przyszłości – od menzurki do innowacyjnych rozwiązań dla klimatu

Edukacja dla przyszłości – od menzurki do innowacyjnych rozwiązań dla klimatu

W BASF uważamy zaangażowanie społeczne za inwestycję we wspólną wartość dla społeczeństwa, środowiska i biznesu. Nasze inicjatywy z obszaru społecznej odpowiedzialności nie mają na celu krótkoterminowego sukcesu, ale długoterminowy, pozytywny wpływ na odbiorców tych projektów. Opierają się one na naszym modelu biznesowym i naszych kompetencjach oraz wymogach zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z naszymi partnerami dostosowujemy nasze zaangażowanie społeczne w sposób zorientowany na wpływ.

Technologia chemiczna i przemysł chemiczny są obecnie i będą w przyszłości jednym z głównych fundamentów cywilizacji i kultury. Nie można sobie wyobrazić ludzkiego życia bez chemii, nowoczesnych materiałów i stosowania metod chemicznych w praktycznie wszystkich dziedzinach. Przemysł chemiczny zawsze będzie przodującą gałęzią przemysłu, która przyczynia się do postępu, innowacji i rozwoju wszystkich aspektów naszego życia. Dlatego właśnie, nasze działania CSR są ukierunkowane głownie na edukację w tym konkretnym obszarze.

Wiele lat temu rozpoczęliśmy współpracę z Centrum Nauki Kopernik, tj. z instytucją naukową, która w niezwykle kreatywny sposób inspiruje do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. Od ponad 12 lat, będąc wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik, angażujemy dzieci, młodzież i dorosłych w odkrywanie tajników oraz tworzenia innowacyjnych produktów i rozwiązań.

W kreatywnym i profesjonalnie wyposażonym laboratorium, uczniowie pod okiem kompetentnych opiekunów mogą samodzielnie wykonywać ciekawe doświadczenia chemiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Od początku jego funkcjonowania zrealizowano ponad 6000 zajęć według ponad 30 scenariuszy. W naszym laboratorium dzieci w wieku szkolnym uczą się m.in. dlaczego ważna jest ochrona słoneczna i kremy z filtrami UV, czym różni się worek foliowy od worków wyprodukowanych z tworzywa biodegradowalnego, jak zrobić prosty filtr do wody czy jak wyprodukować papier z gazety. Prezentujemy przy tym takie pojęcia jak innowacje, zrównoważony rozwój i wyjaśniamy, dlaczego są one kluczowe dla przyszłych pokoleń i ochrony klimatu.

Nasi pracownicy wspólnie z Centrum rozwijają program laboratorium tak, by eksperymenty były merytoryczne i ciekawe. Organizujemy pokazy chemiczne, ale także lekcje integracyjne, np. dla klas polsko-ukraińskich. W ramach naszej współpracy realizujemy także projekty dodatkowe, w ramach których pokazujemy, że chemia jest naprawdę wszędzie. Chemiczne walentynki, weekendy z pierwiastkami, czy konkursy edukacyjne, to tylko niektóre z naszych wspólnie z Centrum Nauki Kopernik zrealizowanych działań.

Dzięki naszym edukacyjnym inicjatywom, mamy nadzieję, przyczyniamy się do zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia chemii i jej wpływu na nasze codzienne życie. Wierzymy, że w ten sposób budujemy fundamenty dla przyszłych pokoleń i ochrony naszej planety.


Katarzyna Kowalewska, Senior Media Relations & CSR Specialist, BASF Polska

Last Updated on 2 listopada, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij