<strong>eMI.GOLF – Trener golfa na wyciągnięcie ręki.</strong>

eMI.GOLF – Trener golfa na wyciągnięcie ręki.

Golf jest bardzo trudnym technicznie i wymagającym sportem. Podczas swingu golfowego golfista wykorzystuje ponad 120 mięśni, które powinny być wyuczone i zsynchronizowane, aby wykonać poprawne uderzenie. Istotnym zatem elementem w nauce jest praca z trenerem, pamięć mięśniowa, a także biomechanika ciała w sporcie i ćwiczeniach ruchowych. Każdy człowiek ma inne możliwości fizyczne – to, że jedna osoba będzie w stanie zrobić odpowiednio daleki zamach, zaangażować wszystkie mięśnie, wcale nie oznacza, że inna również.

Analizując topowych golfistów można określić pewne stałe czynniki definiujące swing. Nie istnieje jednak swing idealny – ruch ten powinien zostać dopasowany do golfisty na podstawie jego budowy ciała, sylwetki czy możliwości. Właśnie dlatego eMI.GOLF podkreśla znaczenie trenera, który jest w stanie ocenić, jakie elementy należy zmienić bądź poprawić, aby wpłynąć na tor lotu piłki w konkretnym obszarze. Praca z trenerem opiera się nie tylko o ćwiczenia, ale w dużej mierze jest to analiza elementów, których się uczymy. Otóż bardzo często po opanowaniu jednego z elementów, należy dokonać korekty poprzedniego, np. poprzez minimalnie inne ułożenie dłoni na kiju. Zdarza się także, że zapominamy o poprzednich ustaleniach. Innymi słowy trener dokonuje oceny, czy nasze postępy w nauce wpłynęły na inne, dopracowane już elementy naszego swingu i podpowiada, nad czym należy w pierwszej kolejności popracować.

Technologia wspierająca naukę gry w golfa na płaszczyźnie Trener – Golfista.

Praca z trenerem najczęściej przyjmuje formę stacjonarną, np. spotkania, czy treningu na strzelnicy golfowej – Driving Range lub na Polu Golfowym. Oczywiście istnieją narzędzia, które starają się wspierać pracę na odległość, jednak pomimo znacznego rozwoju technologii, nie istniało do tej pory dedykowane rozwiązanie, które pozwoliłoby w pełni tę pracę utrzymywać i usprawniać. Kilka lat temu w Polsce powstał start-up, który próbował dokonywać analizy swingu za pomocą systemu motion capture – technologii umożliwiającej przechwycenie ruchów człowieka i przeniesie ich do przestrzeni 3D. Było to jednak bardzo drogie, mało wygodne i niedostępne dla większości osób.

Właśnie dlatego eMI.GOLF wykorzystuje możliwości technologiczne ogólnodostępnych urządzeń na rynku – smartphonów, które człowiek najczęściej posiada przy sobie.Narzędzie łączy dwa najważniejsze elementy: analizę gry na polu oraz swingu, czyli samego zamachu i uderzenia oraz możliwość współpracy z trenerem na odległość, bez spadku jego wydajności i efektów treningu.

Założeniem rozwiązania jest to, aby trener – ćwicząc z golfistą na treningu stacjonarnym – powiedział, nad czym powinien on pracować w pierwszej kolejności. Następnie, za pomocą narzędzia, zapisuje on metodykę bieżącego celu nauki, określając przy tym punkty i działania charakterystyczne. Opisuje on, co powinno się wydarzyć i jakie odchylenia są akceptowalne a system sam analizuje ich poprawność.

Narzędzie eMI.GOLF umożliwia automatyczne mierzenie odległości oraz kąta między poszczególnymi punktami, a także przeanalizowanie ruchu w płaszczyźnie. Dlatego po otrzymaniu informacji, że po wdrożeniu naszej nauki dany pomiar powinien mieścić się w konkretnym zakresie, golfista może w prosty sposób sprawdzić efekty swoich działań na własnym treningu, bez angażowania trenera. Część analizy wykonywana jest w sposób manualny, gdyż golifsta musi nagrać swoje uderzenie, żeby następnie trener mógł zapoznać się z nagraniem i dokonać odpowiedniej analizy. Wiele z parametrów analizowanych jest automatycznie co usprawnia pracę trenera. Za pomocą narzędzia trener może nanieść klatka po klatce elementy statyczne typu linie, punkty, koła, kwadraty – na obraz lub dokonywać automatycznych pomiarów na podstawie wykrytych punktów. W ten sposób system wraz z trenerem wskazuje, nad czym golfista powinien popracować, aby utrzymać prawidłowe ustawienie ciała, tak aby swing był prawidłowy.

Dzięki rozwiązaniu eMI.GOLF, możliwe jest śledzenie postępów i treningów golfisty przez trenera, korelacja wyników z pola z postępami treningów, a także, sprawdzanie historii nauki oraz statystyk z pracy golfisty. W ten sposób trener optymalizuje swoją pracę i czas poświęcany na poszczególnych kursantów. Dokonuje on analizy nie tylko stacjonarnie, ale również zdalnie – tym samym może trenować w ciągu dnia więcej osób, nie tracąc na jakości treningów.


Więcej informacji na temat narzędzia eMI.GOLF znajduje się na stronie internetowej: www.emi.golf

Last Updated on 25 października, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS