Jak dbamy o bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko w AstraZeneca

Jak dbamy o bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko w AstraZeneca

W AstraZeneca wierzymy, działamy i realizujemy ambitne cele w obszarze SHE – Safety, Health, Environment. Dbamy o bezpieczeństwo, zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu, a w kwestii dbania o środowisko nie mamy sobie równych. Można wręcz powiedzieć, że te trzy wartości – bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko – to filary naszej codziennej działalności i jej wszystkich aspektów – nieważne, czy mowa o rozwoju i badaniach, produkcji leków, czy choćby pracy biurowej.

Safety

Być może to truizm, ale wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Paradoksalnie, chociaż jesteśmy firmą opracowującą i produkującą innowacyjne leki, to w środowisku pracy stawiamy największy nacisk właśnie na profilaktykę i obserwujemy, że jest to słuszne podejście.

Mamy za sobą ponad trzy dekady dynamicznego rozwoju, podczas których nasza organizacja bardzo się zmieniła. Wciąż tworzymy nowe działy, powiększamy nasze zespoły. Oprócz Warszawy, mamy również biuro w Krakowie. W 2011 roku w Warszawie powstało Globalne Centrum R&D, w którym obecnie zatrudnionych jest już ponad 1500 osób. W Polsce działa także komercyjna część spółki, dzięki której leki AstraZeneca trafiają do polskich pacjentów. Tak szybki wzrost zatrudnienia – aż sześciokrotny w ciągu ostatnich 10 lat – stawia przed nami nie lada wyzwania. Dokładamy starań, aby nasi pracownicy, których jest już obecnie prawie 3000, pracowali w środowisku bezpiecznym. Ale tak dynamiczny rozwój firmy stawia przed nami oczywiste wyzwania w obszarze bezpieczeństwa miejsca pracy.

Stosując profilaktykę w obszarze bezpieczeństwa działamy systemowo. Każdy pracownik ma dostęp do platformy online z bardzo szerokim wachlarzem szkoleń, zaczynając od rozwijania umiejętności miękkich, poprzez twarde, aż po ściśle merytoryczne umiejętności związane ze specyfiką konkretnych stanowisk. Wśród tych szkoleń znajdują się także dodatkowe warsztaty dotyczące bezpieczeństwa, które wychodzą poza i tak już rozbudowany wachlarz wiedzy, który przekazujemy nowym pracownikom podczas procesu onboardingu i szkoleń.

Nie boimy się w środowisku pracy trudnych pytań i reagowania na nowe problemy – zespół zajmujący się naszym warszawskim biurem to niesamowita ekipa aktywnych i pomocnych ludzi, którzy wsłuchują się w głos biurowej społeczności. Nasi oficerowie BHP również są nastawieni na stały kontakt z pracownikami i działanie zarówno pro- jak i reaktywne. Bazujemy na HOP (human and organizational performance). Dzięki temu nasze środowisko pracy jest komfortowe dla użytkowników, przy zachowaniu standardów jakościowych bezpieczeństwa.

Przykłady praktycznych działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia można mnożyć. Dla wygody i z uwzględnieniem różnorodności naszych pracowników wymieniliśmy biurka na takie, które można dostosować do odpowiedniej wysokości, a nawet pracować przy nich na stojąco. Są nawet biurka z bieżniami czy rowerkami stacjonarnymi, które pozwalają na pracę „spacerową”. A kiedy pracownicy wstają od biurek i poruszają się po korytarzach, nadal są bezpieczni – bo zadbaliśmy nawet o takie detale jak  krawędzie ekranów i telewizorów wiszących na korytarzach.

Rozumienie bezpieczeństwa ma obecnie więcej wymiarów niż jeszcze kilka lat temu, dlatego zwracamy także uwagę na potrzeby kobiet, wyposażając je w służbowych łazienkach we wszystkie niezbędne artykuły higieniczne dostępne w ramach „różowych skrzyneczek”. Bo bezpieczeństwo to w tym przypadku także poczucie bezpieczeństwa i spokoju ducha.

Mamy zespół First Aiderów, który składa się z pasjonatów pierwszej pomocy, zasilany przez coraz większy skład. Szkolenia prowadzone w sposób nieoceniający i włączający, to dla naszych ludzi nowa norma. Mamy różne rodzaje pomocy dydaktycznych, gdyż praktyka w tego typu ćwiczeniach sprawia, że utrwala się nawyk.

Health

Byłoby naiwnością dbać o pracowników tylko w czasie, gdy pozostają do dyspozycji pracodawcy. Dlatego patrzymy na nich jak na ludzi rozumiejąc, że powinniśmy wspierać ich dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny również poza godzinami pracy. Człowiek, który umiejętnie integruje życie prywatne z zawodowym, jest pracownikiem wydajnym, szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do pracy. Dzięki działaniom wspierającym wellbeing, zatrudnieni w AstraZeneca traktują swój wkład w działalność firmy jako element własnej twórczości i część składową swojego samorozwoju.

Wspieramy kulturę Speak Up – wierzymy, że każdy głos, uwaga czy spostrzeżenie są  istotne. Tworzymy środowisko pracy zróżnicowane wiekowo, płciowo i generacyjnie. Działamy na rzecz włączania do pracy osób z niepełnosprawnością i neuroatypowych. Zarówno szkolenia, jak i podstawowe zasady naszej codziennej współpracy, są nastawione na tolerancję.

Nasze biuro to połączenie rozwiązań klasycznych i nowoczesnych, w którym typowo korporacyjny open space jest zmodyfikowany na podstawie najnowszych wskazań dotyczących wellbeingu pracowników. Przestrzenie są dzielone, mamy dużo  roślinności, a biurka i miejsca pracy zorganizowane są tak, że każdy może usiąść w miejscu, które odpowiada własnym preferencjom. Najnowsze, pierwsze piętro naszego biura, powstało we współpracy z siecią pracowniczą TH!NK, która pomogła zaprojektować je tak, żeby było jak najbardziej przyjazne osobom neuroatypowym.

Do dyspozycji pracowników w biurze znajdują się strefy pracy w ciszy, siłownia, masaż, prysznice, biblioteka, creativity zone, Agora (przestrzeń spotkań i wydarzeń wewnętrznych), kącik muzyczny, kącik gier, kącik szachowy oraz niezliczone, tematyczne stołówki, kantyny i kitchenetki. Regularnie organizujemy wyzwania sportowe budujące dobre nawyki, pracujemy z trenerami aby nasi ludzie mogli otrzymać szyte na miarę porady z zakresu ich zdrowia fizycznego. Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że w naszym Warsaw Site człowiek może czasami zapomnieć, że jest w pracy!

Environment

W Polsce nie ma obecnie zakładów produkujących leki AstraZeneca. Dysponujemy za to rozbudowaną, warszawską placówką biurową, która stanowi najważniejszy w regionie hub firmy i obsługuje liczne operacje AstraZeneca na całym świecie. Dlatego to właśnie w naszym Warsaw Site ze szczególną uważnością dbamy o to, żeby troszczyć się o środowisko naturalne. Promujemy i wdrażamy rozwiązania, które pozwalają je chronić na wiele sposobów.

Gospodarujemy odpadami w biurze, segregując je zgodnie z miejskimi normami, także z uwzględnieniem odpadów bio. We wszystkich koszach znajdują się kompostowalne worki na śmieci, co przekłada się na redukcję zużycia plastikowych worków w naszej organizacji o 5 tyś szt / mc. Jesteśmy też dumni z faktu, że nasze biuro od 2017 jest wolne od single-use-plastics. Mamy także specjalnie oznaczone pojemniki na zużyte baterie, a pracownicy mogą w miejscu pracy oddawać do utylizacji elektrośmieci podczas cyklicznie prowadzonych akcji zbiórek. W 2020 roku w naszym biurze zebrano 4 000 kilogramów tego typu odpadów.

Wszystkie używane przez nas ręczniki papierowe i papier toaletowy posiadają certyfikat Forest Stewardship Council FSE (potwierdzający, że określone obszary leśne, z których pozyskuje się pulpę przeznaczoną do ich produkcji, zarządzane są zgodnie z regulacjami). Ponadto aktualnie wprowadzamy obieg zamknięty ręczników papierowych.

Nasza flota samochodowa złożona jest z aut hybrydowych i elektrycznych. Spółka podejmuje szereg pionierskich działań również w obszarze infrastruktury, aby od 2025 roku całą flotę stanowiły pojazdy wyłącznie elektryczne. Za swoje spójne i długofalowe działania w obszarze elektromobilności, w 2022 r. trzeci rok z rzędu, AstraZeneca dostała nagrodę „Eko Flota”, przyznawaną przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że od 2021 roku mierzymy nasz ślad węglowy. Dzięki temu realnie możemy analizować nasze działania względem osiąganych efektów dla środowiska.

Nasze warszawskie biuro jest zasilane energią pochodząca wyłącznie z odnawialnych źródeł, a w toku jest inicjatywa AZ Forest, w ramach której zasadzimy na całym świecie 50 milionów drzew. To dowód na to, że na naszej planecie nie chcemy być po prostu kolejnym, korporacyjnym pasażerem – chcemy prowadzić kulturę organizacyjną firm w stronę zielonej przyszłości.

Katarzyna Ochman,

Director, Safety, Health & Environment AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.


Edyta Wojtkiewicz

CFO AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.

Head of GFS EMEA AstraZeneca

Nasza siła bierze się z różnorodności. Rozumiemy ją szerzej niż rozróżnienie ze względu na płeć, wyznanie czy pochodzenie. Dlatego bezpieczeństwo psychologiczne pracowników jest naszą kluczową wartością.

Jeszcze przed pandemią podejmowaliśmy działania, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa psychologicznego naszym pracownikom. A przecież ciągle pojawiają się nowe kryzysy. Nieustannie proponujemy zatem nowe, wellbeingowe rozwiązania, skierowane do wszystkich naszych pracowników. Mamy świadomość, że każdy z nas zmaga się z różnymi wyzwaniami, niezależnie od zajmowanego stanowiska i charakteru pracy. Wszyscy jesteśmy ludźmi.

Siła nowoczesnej firmy bierze się z innowacyjności i różnorodności. Staramy się tworzyć miejsce pracy, w którym każdy może być sobą.  Chcemy być liderami, a rola lidera polega na tym, by zachęcać do wyrażania swojej opinii, dostrzegać tego typu głosy i zastanawiać się, jak przekuć nowe, unikatowe punkty widzenia na pozytywne działanie.”

Last Updated on 2 lutego, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS