Jak skutecznie wspierać rozwój polskich innowacji

Jak skutecznie wspierać rozwój polskich innowacji

28 listopada w hotelu Sheraton Grand Warsaw odbyła się X edycja konferencji organizowanej przez Executive Club – Executive Innovation Forum. Część merytoryczna wydarzenia objęła cztery panele dyskusyjne oraz cztery wystąpienia, a wieczorem, podczas uroczystej Gali, poznaliśmy wyniki konkursu „Diamenty Innowacji”. Po ogłoszeniu zwycięzców odbył się wieczorny bankiet i koncert zespołu Ada Kiepura Quartet.
Jak skutecznie wspierać rozwój polskich innowacji

IV panel dyskusyjny pt. “Startupy – jak skutecznie wspierać rozwój polskich innowacji?” poprowadził moderator – Pan Robert Ługowski, Partner Zarządzający, Cobin Angels, Członek Zarządu, European Business Angels Network (EBAN). W dyskusji udział wzięli: Agnieszka Jasińska-Kołodziej, p.o. Dyrektor Departament Komercjalizacji, Centrum Łukasiewicz, Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju, Pavel Panasjuk, Współzałożyciel i CEO, DAC, Alicja Tatarczuk, Managerka ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, Huawei Polska, Ksenia Wójcik-Karasiewicz, Dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Dr hab. Michał Zdziarski, Kierownik, Pracownia Zarządzania Strategicznego i Międzynarodowego, Wydział Zarządzania UW, Założyciel: Wheelstair i MeWheel. 

Początkowo dyskutanci rozmawiali o tym, jak młode firmy mogą odnieść sukces w startupach, pod skrzydłami wielkich korporacji, korzystając z ich finansowania. Pomysł jest jedynie inspiracją do stworzenia firmy, sukces wymaga natomiast przekonania klienta, że oferujemy mu realną korzyść za którą warto zapłacić. Podczas panelu wspomniano również o tym, dlaczego ważne jest wspieranie startupów przez korporacje i dojrzałe biznesy tak aby były zdeterminowane do rynkowej weryfikacji swoich pomysłów. Pieniądze inwestora to tylko początkowe wsparcie, potem startup musi żyć z pieniędzy swoich klientów a nie inwestorów. 

Jak skutecznie wspierać rozwój polskich innowacji

Według słów rozmówców, bardzo pomocni bywają też aniołowie biznesu czyli osoby, które są gotowe podjąć ryzyko w walce o możliwość zmiany świata, a przy okazji wzbogacić się, jeśli startup wypali.

„Dynamiczny rozwój startupów i technologii wymaga kapitału i kompetentnych inwestorów. Obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestycjami anielskimi, zarówno po stronie startupów, które poza kapitałem szukają wiedzy i doświadczenia, jak i inwestorów indywidualnych, którzy chcą wykorzystać zdobytą wiedzę w nowych obszarach. Transfer wiedzy i synergia działań pomiędzy inwestorami to klucz do jeszcze szybszego rozwoju rynku i promowania innowacji” – powiedział moderator dyskusji Pan Robert Ługowski, założyciel i partner zarządzający COBIN Angels.

Na końcu panelu rozmówcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy wysokie dotacje idą w parze z sukcesem innowacyjnego biznesu? Wspomniano też o ważności przygotowania zespołu na absorbowanie dużych środków, o konieczności rozumienia, że pieniądze inwestorów to jedynie pomost, a dopiero firma jest podmiotem generującym wartość, którą można skomercjalizować. 


Czytaj więcej o IV panelu również na: https://www.money.pl/gospodarka/executive-innovation-forum-jak-rosna-polskie-start-upy-6839876048382496a.html

Last Updated on 5 grudnia, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA