Podstawą GOZ jest współpraca wszystkich uczestników rynku

Podstawą GOZ jest współpraca wszystkich uczestników rynku

Podczas X edycji konferencji „Sustainable Economy Summit”, która odbyła się 20-21 maja 2024 w warszawskim hotelu Sheraton Grand, zaproszeni eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy wzięli udział w panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Gospodarka o obiegu zamkniętym”.

Uczestnicy ostatniego panelu tegorocznej konferencji „Sustainable Economy Summit” rozpoczęli od przedstawienia swoich indywidualnych perspektyw na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i cyrkularności. Pani Beata Osiecka, Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzająca, Kinnarps Polska, stwierdziła, że najzdrowsza dla środowiska jest możliwość długiego użytkowania, naprawiania, przerabiania i recyklingowania produktów oraz materiałów. Prelegentka podkreśliła również znaczenie zmiany społecznej mentalności. Jej zdaniem odpowiedzialne zakupy to naczelna zasada GOZ. Każdy z nas przed zakupem powinien sobie zawsze zadać pytanie „czy ja tego na pewno potrzebuję?”.

Z kolei Pan Michał Mikołajczyk, Prokurent, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, jako kluczową dla budowy GOZ wskazał faktyczną współpracę pomiędzy producentami, a sieciami sprzedaży, konsumentami i organizacjami odzysku. Pani dr Anna Zalewska, Advocacy Manager, BASF Polska, podkreśliła zaś, że rozwiązania GOZ przede wszystkim muszą być pozytywne środowiskowo. Nie można wdrażać ich na siłę i zawsze powinny nieść ze sobą jasno określoną korzyść w postaci zmniejszenia emisyjności i negatywnego bilansu środowiskowego.

Następnie dyskutanci podjęli temat cyrkularnych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki. Pan Andrzej Losor, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży, Produktów Niskoemisyjnych i ESG, Górażdże Cement koncern Heidelberg Materials, wypowiedział się jako przedstawiciel branży materiałów budowlanych. Przypomniał, że produkcja cementu odpowiada za 2% całości emisji polskiej gospodarki. Choć w zmniejszaniu emisji firma jest jednym z europejskich liderów, to nie zmienia faktu, że także ją czeka jeszcze wiele pracy. Koncern Heidelberg Materials w swoim zakładzie w Dąbrowie Górniczej planuje niedługo w pełni wykorzystywać ponownie zużyty cement. Będzie to pierwszy obiekt o takich możliwościach w Polsce. Z kolei Pan Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu, ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego stwierdził, że branża elektroniczna jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie w Polsce, ale nie ma to bezpośredniego przełożenia na wykorzystanie surowców z recyklingu. W opinii prelegenta wielu przedsiębiorców widzi jednak już tę perspektywę. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba firm zajmujących się obecnie recyklingiem baterii.

Bardziej akademickie podejście do kwestii wdrażania cyrkularnych rozwiązań zaprezentował Pan prof. dr Hans-Otto Pörtner, Biolog morski, były współprzewodniczący Grupy Roboczej II Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i członek Niemieckiej Rady Doradczej ds. Zmian Globalnych. Zdaniem profesora prawdziwie zamknięty obieg gospodarki wymaga zrozumienia współzależności między klimatem, naturą i ludźmi. Musimy brać pod uwagę dobrostan każdego z tych czynników. Tylko wówczas będziemy w stanie przerwać błędne koło, które eskaluje zmiany klimatu i ich skutki oraz przywrócić równowagę systemu. Na koniec debaty prelegent zastrzegł, że tylko rozsądne zarządzanie zasobami w poszanowaniu wszystkich elementów ekosystemu daje nam szansę na ostateczny sukces.


Moderatorem był prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, Profesor na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów. Udział w dyskusji wzięli: Andrzej Losor, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży, Produktów Niskoemisyjnych i ESG, Górażdże Cement koncern Heidelberg Materials, Michał Mikołajczyk, Prokurent, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Beata Osiecka, Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzająca, Kinnarps Polska, prof. dr Hans-Otto Pörtner, Biolog morski, były współprzewodniczący Grupy Roboczej II Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i członek Niemieckiej Rady Doradczej ds. Zmian Globalnych, Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu, ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, dr Anna Zalewska, Advocacy Manager, BASF Polska.

Last Updated on 21 czerwca, 2024 by Anastazja Lach