Polska złota jesień na rynku

Polska złota jesień na rynku

Pomimo globalnych zawirowań, Polska gospodarka nabiera tempa, pozytywnie zaskakując wzrostem PKB. Sektory, takie jak e-commerce, gaming i energetyka, dynamicznie rozwijają się i budzą nadzieje na dalszy wzrost. Czy branże te staną się motorem napędowym rodzimej gospodarki w nadchodzących miesiącach? 

Na fali wzrostu

Polska gospodarka po raz kolejny pokazała swoją odporność. Choć turbulencje na światowych rynkach nie ominęły Europy, dane napływające z Polski napawają optymizmem. Dynamika polskiego PKB przyśpieszyła po II kwartale bieżącego roku, osiągając 3,2% rok do roku, z 2% w I kwartale. Interesujące dane udostępnił również GUS. Według badania „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2024 r.”  w pierwszym kwartale 2024 r. firmy poszukiwały 411,4 tys. pracowników, a do końca roku planują zatrudnić 525,5 tys. osób. Z kolei zwolnienia mają objąć 129,9 tys. pracowników. Choć to dane makroekonomiczne, pokazujące ogólne trendy, to bardziej szczegółowa analiza kluczowych graczy na polskim rynku sugeruje, że możemy być optymistami.

E-commerce i gaming

Polacy od lat z powodzeniem rozwijają sektor e-commerce. Według danych skandynawskiej firmy Coolshop branża ta jest czwartą w Polsce pod względem liczby nowo zakładanych firm. Najlepiej radzą sobie średnie przedsiębiorstwa, osiągające roczne przychody między 10 a 250 mln zł – aż 90% z nich jest w dobrej kondycji finansowej. Niekwestionowanym liderem tej kategorii jest Allegro.

  • E-commerce dalej rośnie, a samo Allegro rozszerza swoją działalność o sąsiednie rynki. Obecnie działa już w Czechach i Słowacji, ale informuje także o swoich planach wobec Węgier, Słowenii i Chorwacji. Silna pozycja rynkowa firmy i zdolność do innowacji w przestrzeni e-commerce sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla inwestorów, którzy chcą wykorzystać wzrost handlu detalicznego w wersji cyfrowej – stwierdza Hubert Szymczyk, Customer Success Manager w Freedom24.

Innym cyfrowym championem w Polsce jest CD Projekt Red, który od czasów sukcesu „Wiedźmina III” i „Cyberpunka 2077” umocnił swoją pozycję w światowej czołówce. W 2022 roku firma zaprezentowała strategię rozwoju na kolejne lata, która obejmuje m.in. kolejną odsłonę „Wiedźmina”, remake pierwszej części tej sagi, a także rozwój uniwersum „Cyberpunk”.

  • Branża gier wideo wciąż rośnie, napędzana zwiększonymi wydatkami konsumentów na gry i rozrywkę cyfrową. Ugruntowana reputacja CD Projekt Red i nadchodzące projekty pozwolą jej na tym skorzystać nawet w dłuższej perspektywie – ocenia Hubert Szymczyk.

Transformacja energetyczna

Polska nie jest jeszcze prymusem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, jednak coraz więcej rodzimych firm, zarówno dużych koncernów, jak i mniejszych przedsiębiorstw, ambitnie dąży do rozwoju w tym sektorze. Jednym z kluczowych graczy w obszarze transformacji energetycznej jest Grupa Kapitałowa Orlen, która jest regionalnym liderem w sektorze naftowym i gazowym.

  • Odpowiadając na globalne trendy, firma intensywnie inwestuje w nowe źródła energii i zrównoważony rozwój. Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku koncern przeznaczył na ten cel aż 14 miliardów złotych. Orlen, pod nowym zarządem, ma wkrótce przedstawić zaktualizowaną strategię, w której zielone inwestycje mają odegrać kluczową rolę. To zapowiada dalszy, stabilny wzrost firmy – mówi Hubert Szymczyk

Innymi istotnymi graczami na polskiej giełdzie, którzy chcą skorzystać na transformacji energetycznej, są Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi (KGHM). 

  • W miarę jak Polska kontynuuje przechodzenie na czystsze źródła energii, wysiłki PGE zmierzające do rozszerzenia portfela rozwiązań OZE dobrze pozycjonują ją pod kątem przyszłego wzrostu. Stabilna dywidenda spółki i projekty na dużą skalę zapewniają solidne podstawy dla długoterminowych inwestycji – stwierdza Szymczyk.

KGHM, będący jednym z największych producentów miedzi i srebra na świecie, także odgrywa kluczową rolę w transformacji.

  • Popyt na miedź, napędzany jej zastosowaniem w technologiach energii odnawialnej i pojazdach elektrycznych, wzmacnia perspektywy wzrostu spółki. Silna pozycja rynkowa firmy i trwające projekty eksploracyjne zwiększają jej atrakcyjność – ocenia Szymczyk.

Czy to szansa?

Polska gospodarka ma przed sobą realne perspektywy dalszego rozwoju, mimo zawirowań na świecie. Rodzime przedsiębiorstwa aktywnie inwestują w innowacje i transformację energetyczną, co w optymalnym scenariuszu może przynieść długoterminowe korzyści. Jeśli obecne trendy utrzymają się, Polska może nie tylko ograniczyć wpływ globalnych turbulencji, ale także wzmocnić swoją pozycję na europejskiej scenie gospodarczej.


Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com 

Last Updated on 6 września, 2024 by Anastazja Lach