RUSSIAN WAR AGAINST UKRAINE

RUSSIAN WAR AGAINST UKRAINE

Podczas VIII edycji konferencji biznesowej „Sustainable Economy Summit”, która odbyła się 30 maja 2022 roku, w hotelu Sheraton Grand Warsaw, mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpienia Pana Kamila Wyszkowskiego, przedstawiciela i Dyrektora Wykonawczego, United Nations Global Compact Network Poland. Poruszył on zagadnienia związane z wojną w Ukrainie oraz kryzysem żywnościowym, który może stać się powodem następnych wojen na świecie.

“ W ostatniej dekadzie mamy 56 konfliktów, czyli 2 razy więcej od tego co było jeszcze 10 lat wcześniej. Dlaczego jest ich aż tak dużo?” 

Według raportu Profesora Philipa Alstona o apartheidzie klimatycznym, który Pan Kamil Wyszkowski w swoim wystąpieniu nazwał fenomenalnym, winną jest zmiana klimatu, co w konsekwencji powoduje susze, które są coraz poważniejsze. Może to prowadzić do większej liczby pożarów, które trwają dłużej i oznaczają więcej kurzu oraz dymu. Niszczy to jakość powietrza, na czym cierpi też rolnictwo. Zmiana klimatu powoduje również brak wody, brak żywności, z czego wynikać będą niepokoje społeczne, destabilizacja państw i społeczeństw, a w konsekwencji, tak dramatyczne zjawiska jak: wojna w Syrii, wojna w Iraku czy powstanie tzw. Państwa Islamskiego.

W tle wojny w Ukrainie również będziemy mieli kryzys żywnościowy, czyli brak dostaw pszenicy, oleju słonecznikowego oraz innych produktów rolnych, który dotknie nie mniej niż 220 mln ludzi, głównie z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wojnę w Ukrainie Pan Kamil Wyszkowski określił mianem „największego kryzysu humanitarnego”, podczas którego mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną, łamaniem Konwencji Genewskiej i Zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

“Jest taki slogan, że najbezpieczniej w trakcie wojny jest być w armii i on jest prawdziwy, ponieważ najwięcej ofiar jest zawsze wśród ludności cywilnej, a najmniej w siłach zbrojnych. Z tego względu, że armia jest wyposażona, ma dobry wywiad, wie jak się chronić, a ludność cywilna jest absolutnie bezbronna” – mówi Pan Wyszkowski. 

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, uczestnikiem, której był Pan Kamil Wyszkowski również zostały omówione tematy wpływu wojny w Ukrainie oraz gorszych perspektyw gospodarczych. Wezwano także społeczność międzynarodową do pomocy w finansowaniu odbudowy Ukrainy po wojnie, tak żeby była krajem stabilnym, odpornym na potencjalne, przyszłe kryzysy. W tym celu zaproponowano utworzenie specjalnego funduszu bazującego na zajętych lub zamrożonych rosyjskich aktywach.

Na koniec swojego wystąpienia Pan Kamil Wyszkowski powiedział: “Najstarszy zawód świata to narzędziowiec, jesteśmy w tym genialni i może dzięki temu, że wymyślimy narzędzie rozwiązania, które pozwolą na uniknięcie konfliktów w przyszłości w szczególności wojen klimatycznych, które mogą nas spotkać. Mam nadzieję, że nasze dzieci będą korzystać z tych narzędzi i unikać konfliktów, które, oby nigdy więcej nie przynosiły tak dramatycznych ofiar jak te, które były czy są w Buczy czy Mariupolu”.

Last Updated on 17 czerwca, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS