Ceny gazu i energii bardzo wzrosną bez mrożenia taryf

Ceny gazu i energii bardzo wzrosną bez mrożenia taryf

Będą bardzo wysokie podwyżki cen za gaz i energię elektryczną, jeżeli rząd nie zastosuje mrożenia taryf. Za mrożenie też zapłacimy, nawet jeszcze więcej, w podatkach.

Gaz potaniał o 90% od szczytu kryzysu energetycznego, z którym musieliśmy się zmierzyć w sierpniu 2022 r. Jednak są to ceny dwukrotnie wyższe od tych, które poprzedzały kryzys.

Obecne w gospodarstwach domowych za zamrożone stawki gazu zapłacimy 20 gr/kWh, podczas gdy na giełdzie gaz jest po 22-28 gr/kWh.

– Jeżeli nie będziemy mieli zamrażanych taryf na gaz w przyszłym roku, to stawki musiałyby pójść w górę o 40-50% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Podobną sytuację mamy na rynku energii elektrycznej, na którym zamrożone stawki dla gospodarstw domowych do limitu 3 tys. kilowatogodzin rocznie są na poziomie 40 gr, gdy na giełdzie ceny wahają się pomiędzy 50-60 gr/kWh, a energetyce są jeszcze wyższe.

Energetyka ma problemy związane z cenami, które zobowiązała się w umowach płacić kopalniom za węgiel. Koszty wydobycia węgla kamiennego w Polsce są na najwyższych poziomach w historii i zbliżają się już nieuchronnie do 1 000 zł za tonę ekwiwalentu węglowego (dla porównania, import 1 tony węgla z Kolumbii do europejskich portów można zamknąć w kwocie o połowie niższej, a więc ok. 500 zł za tonę).

Cena energii elektrycznej, bez jej zamrażania, musiałyby okazać się w przyszłym roku wyższa o 60-70%.

Rynkowe ceny zarówno prądu jak i gazu są więc znacznie powyżej obecnych taryf. Mrożenie może okazać się bardziej kosztowne, ale nie będzie bezpośrednio odczuwalne dla gospodarstw domowych.

– Jeżeli nowy rząd zdecyduje się na mrożenie stawek za gaz i energię elektryczną, to będzie musiał znaleźć kilkadziesiąt miliardów złotych i to będą pieniądze pochodzące z naszych podatków, które płacimy – komentuje ekspert WysokieNapiecie.pl. – Każde mrożenie taryf jest przekładaniem z prawej kieszeni do lewej kieszeni naszych własnych pieniędzy, bo rząd własnych pieniędzy przecież nie ma.

Przeczytaj także: Polskie górnictwo jest dziś w dramatycznej sytuacji


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 24 listopada, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS