Dla przyszłości sektora chemicznego w Europie kluczowa jest rewizja systemu ETS
Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN, uważa, że dla przyszłości sektora chemicznego w Europie kluczowa jest rewizja systemu ETS. – Postulujemy, aby ETS prowadził do dekarbonizacji przemysłu, ale nie obniżał konkurencyjności. Jedną z możliwości jest zmiana systemu ETS w kierunku modelu cap-and-invest. Czyli aby koszty, które generuje ETS, zainwestować w dekarbonizację naszego przemysłu – powiedział prezes Fąfara podczas debaty otwierającej 13. Kongres Polska Chemia w Warszawie.
Specjalny Okrągły Stół „Przemysł chemiczny w punkcie zwrotnym – Strategia dla Bezpieczeństwa i Przyszłości” zgromadził przedstawicieli administracji państwowej oraz biznesu. Dyskutowano m.in. o roli chemii w łańcuchach dostaw, energetyce, obronności i infrastrukturze krytycznej.
Prezes Ireneusz Fąfara powiedział, że branża chemiczna jest jednym z głównych filarów budżetu państwa. W UE obowiązują zaś restrykcyjne przepisy prawa dotyczące realizacji polityki klimatycznej, która jest wielkim wyzwaniem, ale także szansą biznesową.
– Musimy wyrównać lukę między kosztami produkcji w Europie a kosztami, które ponoszą nasi konkurenci mający dostęp do taniej energii. Nie mają też tak restrykcyjnych przepisów prawa. Dlatego przemysł potrzebuje mechanizmów pomocowych i wyrównawczych, aby móc konkurować z importem z regionów niskokosztowych – powiedział prezes zarządu ORLEN.
Reforma ETS konieczna
Podkreślił, że kluczowym elementem dla przyszłości sektora chemicznego w Europie jest rewizja systemu ETS. EU ETS to jedno z podstawowych narzędzi polityki klimatycznej Unii Europejskiej, którego celem jest stopniowe ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.
– Postulujemy, aby ETS prowadził do dekarbonizacji przemysłu, ale nie obniżał konkurencyjności. Jedną z możliwości rozwiązań jest zmiana systemu ETS w kierunku modelu cap-and-invest, czyli aby koszty, które wydajemy na ETS, można było zainwestować w dekarbonizację naszego przemysłu. Uważamy, że to jest kluczowe i fundamentalne dla przyszłości – zaznaczył prezes zarządu ORLEN.
Jako drugie wyzwanie, które stoi przed branżą chemiczną, prezes Fąfara wymienił usunięcie niejasności legislacyjnych dotyczących procesu inwestycji w technologię recyklingu chemicznego.
Dodał, że ORLEN przygotowuje nową strategię, w której istotną rolę odegra zapewnienie bezpieczeństwa
– Uważamy, że chemia ma niezwykle istotny wpływ na to, jak kształtuje się przemysł obronny – stwierdził.
Rząd wspiera przemysł chemiczny
Uczestniczący w debacie Andrzej Domański, minister finansów i gospodarki, przyznał, że przemysł chemiczny jest „absolutnie kluczowym silnikiem polskiej gospodarki”.
– Oczywiście, że system ETS nie może być podatkiem nałożonym na produkcję. System ETS miał być z założenia narzędziem do wspierania transformacji energetycznej, zwiększania innowacyjności. W tej chwili, z całą pewnością, zmniejsza odporność europejskiej gospodarki – ocenił minister Domański.
Kongres Polska Chemia to najważniejsze i największe corocznego wydarzenie dla branży chemicznej w Polsce i w Europie Środkowej. Gromadzi przedstawicieli administracji publicznej, liderów przemysłu chemicznego, ekspertów ze świata nauki oraz reprezentantów przedsiębiorstw współtworzących zaplecze technologiczne i operacyjne sektora w całym łańcuchu wartości. Organizowany jest przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Partnerem strategicznym 13. Kongresu Polska Chemia jest ORLEN.
Przemysł chemiczny to jedna z kluczowych gałęzi przemysłu przetwórczego. W Polsce jest jednym z istotnych elementów gospodarki. Składa się z czterech podstawowych obszarów: chemia masowa – tzw. wielka chemia, przetwórstwo chemiczne, paliwa i produkty rafinacji ropy naftowej oraz chemia niskotonażowa.
Produkcja sprzedana polskiego przemysłu chemicznego w 2024 r. (według GUS) wyniosła 431,4 mld zł., udział produkcji sprzedanej przemysłu chemicznego w produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce ogółem sięgnął 17,3 proc., przeciętne zatrudnienie w polskim przemyśle chemicznym wynosiło 341 tys. miejsc pracy, liczba przedsiębiorstw polskiego sektora chemicznego sięgała 12,4 tys.
Przeczytaj także: Przemysł nie rezygnuje z inwestycji mimo dużej niepewności. Napędzają je wysokie ceny energii
Źródło: pap-mediaroom.pl
Last Updated on 12 czerwca, 2026 by Krzysztof Kotlarski