Wychwyt CO2 ratunkiem dla przemysłu
154 mln ton – tyle [[1]] w 2023 wyniosły emisje CO2 w Polsce. Za zdecydowaną większość odpowiadają elektrownie i elektrociepłownie, ale zaraz za nimi plasują się dwie wysoce emisyjne branże: rafineryjna (9,8 mln t) i cementowa (9,6 mln t). I choć obie zanotowały w minionym roku spadki (o 6,9% i 14,4%), nadal odpowiadają za 1/8 całkowitych emisji dwutlenku węgla w naszym kraju. Tak duża emisyjność w tych branżach wynika nie tylko z dużego zapotrzebowania energetycznego procesów, ale również ich chemicznej natury.
Przemysł cementowy jest jednym z najbardziej emisyjnych na świecie. Według badań [[2]] odpowiada za aż 7% globalnych emisji przemysłowych. Produkcja cementu wiąże się i nadal będzie się wiązać przede wszystkim ze znaczną ilością emitowanego CO2, głównie za sprawą prowadzenia procesu kalcynacji do obróbki węglanu wapnia. W przeciwieństwie do innych energochłonnych branż, emisje spowodowane zużyciem paliwa nie stanowią tutaj większości całkowitych emisji. Dlatego biopaliwa ani zielona energia nie pomogą. Tylko wychwyt, utylizacja i składowanie CO2 (CCUS) może być rozwiązaniem dla cementowni. Pierwsze technologie tego typu są już wdrażane na rynku.
„Redukcja emisji, obok przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego, jest najważniejszym działaniem, jakie może poczynić ogólnie pojęty przemysł w celu spowolnienia zmian klimatycznych. Jednocześnie, nie ma jednego magicznego sposobu w jaki można to zrobić. Dlatego tak ważne jest szukanie różnorodnych rozwiązań, które wspólnie pomogą nam osiągnąć cel, a takim jest m.in. CCUS” – Katarzyna Cieślukowska.
W maju 2023 roku firma BASF ogłosiła, że będzie wdrażać wychwyt CO2 oparty na technologii OASE® blue w nowym zakładzie. Wielkoskalowy proces będzie prowadzony przez spółkę joint venture Capture-to-Use (CAP2U), powołaną przez Linde i Heidelberg Materials. Będzie to pierwsza jednostka CCU (Carbon Capture and Utilization) tego typu na skalę przemysłową na świecie. Planuje się, że w zakładzie tym rocznie wychwytywanych, oczyszczanych i skraplanych będzie około 70 000 ton CO2. Linde zamierza sprzedawać większość wyprodukowanego ciekłego CO2 jako surowiec dla przemysłu chemicznego oraz na rynki konsumenckie. Tam będzie używany do produkcji żywności i napojów gazowanych. To ważny krok w praktycznym zagospodarowaniu dwutlenku węgla w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
„Emisje niektórych procesów przemysłowych, ze względu na ich chemiczną naturę, mogą być redukowane głównie na drodze technologii takich jak wychwyt CO2. Dzięki sprawdzonym rozwiązaniom dwutlenek węgla, zamiast trafić do atmosfery, może zostać odzyskany i wykorzystany jako pełnowartościowy surowiec wtórny” – Damian Danielewicz.
Dla większości procesów gazy są tak samo ważnym medium jak woda i energia elektryczna.
W pierwszej połowie 2024 roku największy na świecie prywatny producent gazów technicznych
i medycznych, Messer, uruchomił w Austrii instalację do odzysku CO2. Dwutlenek węgla jest tam odseparowywany i zawracany ze spalin przemysłowych również przy użyciu technologii OASE® blue. Messer planuje w kolejnym kroku uzdatniać otrzymany dwutlenek węgla do ponownego wykorzystania
w kontakcie z żywnością. Tym samym będzie dostarczał go do Austrii, Włoch, Szwajcarii i Niemiec, gdzie już teraz zaopatruje wielu klientów. CO2 jest surowcem pożądanym w przemyśle spożywczym, który do tej pory był często pozyskiwany głównie jako produkt uboczny w produkcji amoniaku. Opisane rozwiązanie stanowi zrównoważoną alternatywę.
Dlaczego rynek decyduje się zaufać technologii OASE® blue? Charakteryzuje się ona niskim zużyciem energii, niewielkimi stratami wysokosprawnego rozpuszczalnika oraz elastycznym zakresem działania, projektowanym każdorazowo pod indywidualne wymagania użytkownika. Technologia została opracowana w celu radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia w źródłach spalinowych pochodzących m. in. z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi, reformatorów parowych, spalarni odpadów czy właśnie przemysłu cementowego.
BASF
BASF wprowadza na rynek technologie OASE® – Gas Treating Excellence, które są efektem ponad 50-letniego doświadczenia w obszarach oczyszczania i uzdatniania gazów. Technologie te mogą być stosowane do oczyszczania: spalin, gazu ziemnego, gazu syntezowego, biogazu oraz innych strumieni procesowych. Skuteczność rozwiązań opartych na technologii OASE® potwierdza około 500 zakładów referencyjnych na całym świecie. OASE® to kompleksowe rozwiązania, wysoko selektywne rozpuszczalniki oraz specjalistyczne wsparcie techniczne. Więcej informacji na www.oase.basf.com
Autorzy: Damian Danielewicz i Katarzyna Cieślukowska, BASF Polska
Przeczytaj także: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
Last Updated on 8 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba