Tomasz Piszczatowski, Manager Segmentu Rolnictwo w Lafarge: Udało nam się znaleźć rozwiązanie korzystne i dla nas, i dla rolników

Tomasz Piszczatowski, Manager Segmentu Rolnictwo w Lafarge: Udało nam się znaleźć rozwiązanie korzystne i dla nas, i dla rolników

Lafarge jest jednym z liderów produkcji innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych w Polsce. Mają Państwo również ofertę nawozów wapniowych. Czy może Pan coś więcej powiedzieć na ten temat?

Lafarge znany jest głównie jako producent wysokiej jakości materiałów budowlanych, ale mało kto wie, że są to materiały zrównoważone produkowane przy udziale naturalnych składników oraz materiałów z recyklingu. Cement produkowany jest ze skały wapiennej, dlatego przy każdej cementowni znajduje się kopalnia wapienia. Wapień natomiast jest surowcem, który służy nie tylko do produkcji cementu, ale także po odpowiednim przetworzeniu, do stosowania w rolnictwie. Przy cementowni Kujawy i w Kopalni Dolomitu Radkowice wydobywamy skały, które po zmieleniu stają się nawozem wapniowym. To korzystne rozwiązanie podnoszące PH gleby. Niskie PH i zakwaszone gleby są bardzo dużym problemem ograniczającym produkcję polskiego rolnictwa, więc udało nam się znaleźć rozwiązanie korzystne i dla nas, i dla rolników. Dla polskich rolników oferujemy nawozy wapienne zmielone i granulowane, odpowiednie dla małych i większych gospodarstw.

Komisja Europejska wyznaczyła ambitny cel – do 2030 roku 25 proc. upraw w Unii Europejskiej ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. Czy nawozy produkowane przez Lafarge można zastosować w eko-rolnictwie?

Cel 25 proc. udziału upraw ekologicznych w rolnictwie to bardzo wysoko postawiona poprzeczka, która wpłynie również na polskie rolnictwo. Dzięki temu, że wapno nawozowe jest produktem powstającym z naturalnego surowca oraz podlega ścisłej kontroli od wydobycia po finalny produkt, który trafia do rolnika – jest ono w pełni ekologiczne i bezpieczne dla upraw i żywności. Dodatkowo, nawozy oferowane przez Lafarge były przebadane przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z którego uzyskały świadectwa kwalifikacji do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Kiedy zacznie nas w pełni obowiązywać Zielony Ład w rolnictwie i wejdzie w życie wymóg dotyczący 25 proc. udziału upraw ekologicznych, to znaczenie nawozów wapniowych wzrośnie jeszcze bardziej. Takie nawozy już teraz mogą być stosowane w rolnictwie ekologicznym, a w przyszłości będą jednym z podstawowych i koniecznych nawozów dla ekoupraw.

W dobie zmian klimatycznych niezbędne są unikalne rozwiązania pomagające zminimalizować wpływ negatywnych zdarzeń na środowisko. Jednym z nich jest susza, która w sezonie letnim powoduje ogromne szkody w uprawach. Podobno nawozy wapniowe pomagają radzić sobie z jej skutkami. Czy może Pan wyjaśnić w jaki sposób produkowane przez Lafarge nawozy wapniowe wpływają na zdolność gleby do retencjonowania wody?

Produkując naturalne nawozy wapniowe, pomagamy w pewnym stopniu walczyć polskim rolnikom z suszą. Jak to się dzieje? Niskie i bardzo niskie PH oraz zakwaszenie gleb to jeden z głównych problemów polskiego rolnictwa, który powoduje załamanie procesów próchnicotwórczych. Próchnica w glebie powstaje w bardzo powolny sposób na przestrzeni wielu lat, a do prawidłowego przebiegu procesów próchnicotwórczych potrzebne jest uregulowane PH gleby, czyli odpowiednie odkwaszenie. Warstwa próchnicza będąca materią organiczną gromadzi wodę w glebie. W polskich glebach próchnicy jest niewiele: około 1-1,5 proc. Znacznie korzystniej byłoby, gdyby próchnicy było około 3 proc., ponieważ wtedy można w niej zgromadzić znacznie więcej wody i uodpornić częściowo rośliny na suszę. Dzięki wapnowaniu możemy regulować odczyn PH gleby wesprzeć prawidłowy przebieg procesów próchnicotwórczych. Dodatkowo wapno nawozowe poprawia strukturę gleby i sprzyja tworzeniu tzw. struktury gruzełkowatej, dzięki której rośliny mają łatwiejszy dostęp do wody w glebie.

Last Updated on 20 października, 2021 by Redakcja

KATEGORIA