Adam Sikorski, Prezes Zarządu Unimot S.A.: 30-letnie doświadczenie w energetyce i gwarant stabilności

Adam Sikorski, Prezes Zarządu Unimot S.A.: 30-letnie doświadczenie w energetyce i gwarant stabilności

Epidemia COVID-19 nie zatrzymała rozwoju Grupy Unimot. Jak podsumowałby Pan ostatnie miesiące i co sprawiło, że firma nie odczuła zbyt wielkiego wpływu pandemii na działalność?

Wybuch pandemii był dla wielu branż okresem niepewności i wyzwań. Od jej przebiegu zależało wiele decyzji. Mieliśmy bowiem do czynienia z ciągłą zmiennością otoczenia rynkowego i związanymi z nią, niespotykanymi od wielu dekad, wprowadzanymi obostrzeniami epidemiologicznymi. To, co pozwoliło nam utrzymać dobrą pozycję, to przede wszystkim doświadczenie, elastyczność i sprawność działania. Nie baliśmy się ryzykować, udało nam się wykorzystać szanse rynkowe i odnaleźć w tym zmiennym otoczeniu. Na każdym etapie wykorzystywaliśmy synergię pomiędzy spółkami Grupy Unimot. Paradoksalnie dla nas ten okres był bardzo udany. Pokuszę się o stwierdzenie, że wręcz historyczny, ponieważ uzyskaliśmy w tym czasie bardzo dobre wyniki finansowe.

Rok 2020 zakończyliśmy z najwyższymi historycznie przychodami oraz EBITDA skorygowaną. Skonsolidowane przychody ogółem wyniosły 4 770 mln zł, co stanowiło wzrost o 6,9 proc. w stosunku do 2019 r. Skonsolidowana EBITDA skorygowana ukształtowała się na poziomie 87,2 mln zł, co oznacza wzrost aż 36,9 proc. Zrealizowaliśmy bardzo dużo ważnych dla nas projektów: rozwój działalności w segmencie OZE, czy wprowadzenie programu lojalnościowego dla akcjonariuszy UNIMOT Klub+, który jest ukłonem w stronę naszych długoterminowych inwestorów. W ten sposób chcemy im podziękować za to, że są z nami, i byli nawet w tych trudnych, niepewnych momentach z jakimi mierzyła się cała światowa gospodarka. Stale rozwijamy sieć stacji paliw AVIA o kolejne lokalizacje, wystartowaliśmy z nową odsłoną kampanii wizerunkowej, a wkrótce zamierzamy także zaproponować dodatkowe benefity dla członków UNIMOT Klub+, związane właśnie z ofertą sieci paliw AVIA.

Jakie działania podejmuje Unimot w zakresie zwiększania świadomości wśród klientów odnośnie ochrony środowiska naturalnego?

Jako spółka paliwowa staramy się zawsze minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, między innymi, poprzez sumienne wykonywanie Narodowego Celu Wskaźnikowego. Jesteśmy mocno zaangażowani w rynek odnawialnych źródeł energii, czego doskonałym przykładem jest nasza działalność w obszarze fotowoltaiki oraz oferta dla klientów indywidualnych i firm, pod marką AVIA Solar. W tym roku nabyliśmy również  80 proc. udziałów w spółce Operator Klastra Energii Sp. z o.o. (OKE), która jest koordynatorem klastra Żywiecka Energia Przyszłości. Dzięki tej inwestycji Grupa Unimot będzie aktywnie uczestniczyć w pracach realizowanych w ramach klastra, między innymi, poprzez organizację i dostarczanie energii elektrycznej ze źródeł wytwórczych klastra oraz rozwój portfela inwestycyjnego źródeł fotowoltaicznych o większych mocach dla podmiotów zlokalizowanych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z obszaru powiatu żywieckiego. Ponadto spółka Unimot Energia i Gaz będzie zaangażowana w program Słoneczna Żywiecczyzna, w ramach którego powstaną prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne pod marką AVIA Solar w projekcie o zakładanej mocy całkowitej ponad 11 MW.

Mija rok od kiedy pojawili się Państwo na rynku OZE, przedstawiając projekt AVIA Solar. W jaki sposób Unimot i AVIA łączą działalność paliwową z rozwiązaniami bazującymi na odnawialnych źródłach energii?

AVIA Solar to przede wszystkim oferta ekologicznych rozwiązań dla klientów indywidualnych i firm, spośród których flagowym produktem jest sprzedaż i kompleksowa obsługa instalacji fotowoltaicznych. Wykorzystujemy tutaj efekt synergii informując o swojej ofercie również na naszych stacjach paliw AVIA. Klienci mają możliwość uzyskania informacji na temat paneli fotowoltaicznych, a jeśli pozostawią swoje dane, zespół naszych specjalistów przygotuje dla nich szytą na miarę ofertę instalacji. Dodatkowo, na dachu jednej z naszych stacji w Gorzowie Wielkopolskim, zainstalowaliśmy panele o mocy 5 kWp. Dzięki temu stacja wyposażona została we własne źródło zielonej energii. Montaż paneli na dużych obiektach, takich jak stacje paliw, gwarantuje, przede wszystkim, znaczną obniżkę rachunków za prąd, bezkosztową produkcję energii oraz wytwarzanie jej w prawdziwie bezemisyjny sposób. Dzięki takim rozwiązaniom można zyskać nawet kilkanaście tysięcy dodatkowego dochodu.

Jak Pan w ogóle ocenia rozwój tego sektora w Polsce?

Na polskim rynku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój tego obszaru. Rok 2020 był najlepszym tego dowodem. Według SolarPower Europe, stowarzyszenia zrzeszającego podmioty z branży energetyki fotowoltaicznej, w 2020 roku Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Wzrost zainteresowania fotowoltaiką można zaobserwować w gospodarstwach domowych – przyczyniła się do tego większa świadomość ekologiczna oraz możliwość wygenerowania sporych oszczędności. Polska otworzyła się również na inwestycje w związane z budową farm fotowoltaicznych, a łączna moc funkcjonujących w naszym kraju instalacji PV wynosi obecnie około 4,5 GW. Dla porównania – moc zainstalowana największej polskiej elektrowni węglowej wynosi 5,2 GW. To pokazuje skalę inwestycji i postępu, jaki Polska robi w kierunku przestawiania się na odnawialne źródła energii, dlatego cieszę się, że Unimot może być aktywnym uczestnikiem tego procesu niezbędnej z punktu widzenia przyszłych pokoleń transformacji energetycznej.

Dążą Państwo do pozycji lidera wśród firm oferujących instalacje fotowoltaiczne. Czym AVIA Solar wyróżnia się na tle konkurencji?

Wchodząc na rynek z nową marką – AVIA Solar – postanowiliśmy wykorzystać nasze prawie 30-letnie doświadczenie w branży energetycznej. Grupa Unimot jest gwarantem stabilności, co jest silnym atutem, docenianym przez naszych klientów. Warto tu przypomnieć, że  jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych i osiągamy roczne przychody na poziomie ponad 4 mld złotych. Klienci mogą czuć się z nami bezpiecznie. W obszarze fotowoltaiki możemy im zaoferować kompleksową ofertę montażu instalacji, połączoną z magazynowaniem energii i uzupełnioną o dostawy energii z sieci. Stworzyliśmy kompletną usługę, dopasowaną do potrzeb klientów – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Stawiamy na jakość produktów i usług. Wybieramy czołowych producentów modułów falowników, czy systemów montażowych – wszystkie posiadają wymagane atesty oraz spełniają wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Sprawdzamy gwarantowane przez dostawców sprawności, efektywności pracy oraz długości udzielanej gwarancji na produkty i uzyski. Wybieramy ekipy instalatorskie z kilkunastoletnim doświadczeniem. Ponad wszystko stawiamy interes klienta, który wiąże się z osiągnięciem jak najwyższej efektywności z uzysku energii z instalacji.

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie. Jak AVIA dostosowuje się do tego trendu?

Obecnie mamy w Polsce zarejestrowanych ponad 30 mln aut, z czego 20 tys. stanowią pojazdy elektryczne. Ten rynek dopiero raczkuje, ale musimy być gotowi na jego rozwój. Jako operator ponad 65 stacji paliw, już dziś myślimy o tym, jak będą wyglądać stacje w przyszłości i jakie paliwa będą musiały oferować, by wyjść naprzeciw potrzebom klientów. Z pewnością musimy być przygotowani na ten trend, ale to jeszcze nie jest ten etap, by na każdej stacji paliw pojawiły się słupki do ładowania samochodów elektrycznych. Podsumowując – obserwujemy rynek i będziemy elastycznie się do niego dostosowywać.

Grupę Unimot wyróżnia nieustanny rozwój. Jakie mają Państwo plany na najbliższe miesiące, lata?

Nie zwalniamy tempa. Ogromny nacisk kładziemy na rozwój sieci stacji paliw AVIA oraz wdrażanie naszego autorskiego konceptu gastronomicznego Eat&Go na wszystkich stacjach własnych i franczyzowych. Obecnie prowadzimy negocjacje i rozmowy w kilkunastu kolejnych lokalizacjach na terenie Polski – podtrzymujemy plan posiadania około 100 stacji AVIA do końca tego roku i zgodnie z przyjętą strategią biznesową – 200 stacji do 2023 r. Sama AVIA w Polsce również się rozwija – w czerwcu do grona członków stowarzyszenia AVIA International przystąpiła kolejna polska firma – Grupa Pieprzyk. Dzięki temu sieć stacji paliw AVIA w Polsce niebawem wzrośnie do 140. Jako Unimot rozwijamy także sieć stacji paliw AVIA na Ukrainie. To trudny, ale i perspektywiczny rynek. Już wkrótce będzie tam działać 15 stacji pod marką AVIA – wszystkie w modelu franczyzowym. Poszukujemy dalszych możliwości rozwoju w sektorze fotowoltaiki i analizujemy różne scenariusze. Udział w OZE i nieustanny rozwój w tym kierunku stanowi istotną wartość dla naszej Grupy i jestem przekonany, że już niebawem będziemy mogli się pochwalić kolejnymi sukcesami w tym obszarze.


Adam Sikorski

Od 1992 r. współtworzy Grupę Kapitałową UNIMOT, która jest jedną z największych prywatnych firm na rynku energetycznym w Polsce.  W 2012 r. został Przewodniczącym Rady Nadzorczej i głównym udziałowcem PZL Sędziszów S.A. – wiodącego, krajowego producenta filtrów dla motoryzacji, gdzie w okresie 2015-18 zajmował stanowisko Prezesa Zarządu Spółki.

Od sierpnia 2018 r. Adam Sikorski jest Prezesem Zarządu UNIMOT S.A.

Adam Sikorski jest absolwentem kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Akademii Polonijnej w Częstochowie. Ukończył studia podyplomowe Executive MBA, a w 2013 r. otrzymał dyplom Executive Doctor of Business Administration – EDBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Od 2015 r. Adam Sikorski jest także certyfikowanym członkiem The John Maxwell Team, czyli licencjonowanym trenerem, nauczycielem i mówcą motywacyjnym w międzynarodowym Zespole Johna Maxwella. Jego pasją jest tematyka przywództwa i rozwoju osobistego.

Last Updated on 29 czerwca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA