Magdalena Szulc, Dyrektor SEGRO na Europę Centralną

Obecnie przedsiębiorstwa przykładają dużą wagę do prowadzenia firmy w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Jakie konkretnie działania w tych obszarach podejmuje SEGRO Poland?

Nasza firma zajmuje się budowaniem i zarządzaniem powierzchniami magazynowymi i produkcyjnymi, zatem właśnie ten obszar działań jest dla nas szczególnie istotny z perspektywy społecznej odpowiedzialności biznesu. Kluczowa jest przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego, za którą często idą również konkretne korzyści ekonomiczne dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Standardem naszych działań jest zarówno odpowiedzialne podejście do samego procesu budowlanego, jak i stosowanie ekologicznych rozwiązań, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko w trakcie późniejszego użytkowania obiektu. Nowoczesne oprawy LED, będące najwydajniejszym oświetleniem o pięciokrotnie dłuższej żywotności i o połowę większej wydajności niż oświetlenie standardowe, oświetla powierzchnie wszystkich naszych nowopowstających obiektów, a od dłuższego czasu także placów manewrowych we wszystkich naszych parkach logistycznych. W części wnętrz oprawy LED są sterowane systemem DALI, który dzięki czujnikom umożliwia wygaszanie światła w nieużytkowanych alejkach. Dodatkowo do końca 2019 roku we wszystkich naszych parkach pojawią się stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób mamy nadzieję zachęcić naszych klientów i ich pracowników do przesiadania się do bardziej ekologicznych środków transportu. Ostatni, lecz bardzo istotny element naszej strategii to certyfikacja BREEAM, której od lat poddawane są wszystkie nasze nowopowstające budynki. To jedna z wiodących, międzynarodowych metod oceny projektu deweloperskiego pod kątem ekonomii jego prowadzenia oraz zastosowanych rozwiązań z zakresu zasad zrównoważonego rozwoju w kontekście środowiska naturalnego.

Wiele branż zmaga się aktualnie z licznymi wyzwaniami, jak np. brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jakie największe wyzwania stoją przed SEGRO Poland oraz jak sobie Państwo z nimi radzicie?

Niska stopa bezrobocia, z którą od dłuższego czasu mamy do czynienia w Polsce, to wyzwanie, z którym zmaga się wiele firm, niezależnie od reprezentowanej przez nie branży. Obsługa powierzchni magazynowych wymaga dużej ilości personelu, stąd dla klientów tak istotna jest lokalizacja magazynu w pobliżu dużych aglomeracji i najważniejszych szlaków komunikacyjnych, która zapewni firmom jak najlepsze zaplecze kadrowe, niezależnie od warunków makroekonomicznych. Strategiczne położenie obiektów SEGRO pomaga naszym klientom pozyskać odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, o czym świadczy zarówno nasz wysoki współczynnik retencji klientów, jak i rosnąca ilość ekspansji w ramach naszych parków logistycznych. Na rynku pracownika, z którym mamy obecnie do czynienia, dla klientów coraz bardziej istotne jest również oferowanie pracownikom komfortowych przestrzeni socjalnych, nowoczesnych sal konferencyjnych i ergonomicznych biur. Tutaj służymy naszym klientom wieloletnią ekspertyzą i przykładami niedawno zrealizowanych projektów z zapleczem socjalnym i biurowym o najwyższym standardzie, jak obiekt dla AQ Wiring Systems w SEGRO Logistics Park Łódź, czy dla Corning Optical Communications w SEGRO Logistics Park Stryków.

Firma obecnie dynamicznie się rozwija, zwiększa się liczba Państwa obiektów. Jaki jest Pani przepis na kierowanie zespołem w tak dużej firmie?

Niezwykle cennym zasobem SEGRO są wykwalifikowani, zmotywowani, związani z firmą i jej wartościami pracownicy. Zgrany i zaangażowany w pracę zespół pozwala nam na realizację strategicznych planów i stały rozwój firmy. Wspólnie kreujemy kulturę organizacyjną, której nadrzędnym celem jest tworzenie przestrzeni, dających naszym klientom wyjątkowe możliwości dla prowadzenia ich działalności biznesowej.

Które z Państwa ostatnich realizacji były najistotniejsze i najbardziej satysfakcjonujące oraz dlaczego? Być może jest jakiś projekt, który był wyjątkowym wyzwaniem?

Jednym z ostatnio zrealizowanych przez SEGRO projektów deweloperskich jest obiekt produkcyjno-magazynowy zrealizowany dla Corning Optical Communications na terenie SEGRO Logistics Park Stryków. Budynek, poza tym, że posiada na wyposażeniu najnowsze rozwiązania technologiczne, został zaprojektowany w taki sposób, by stworzyć jak najbardziej przyjazny komfort pracy. Zarówno część socjalno-biurowa, jak i produkcyjna zostały zaopatrzone w duże okna, dzięki którym lepszy dostęp do światła dziennego znacząco poprawia samopoczucie pracowników. W części produkcyjnej zastosowaliśmy posadzkę żywiczną oraz funkcjonalne instalacje, takie jak siatka szynoprzewodów, sprężonego powietrza oraz instalacja IT, które pozwalają na swobodną aranżację produkcji, w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Obiekt ten otrzymał niedawno certyfikat BREEAM z oceną na poziomie VERY GOOD. Niedawno oddaliśmy także do użytku obiekt dla firmy AQ Wiring Systems w SEGRO Logistics Park Łódź. Nowa hala produkcyjna została wyposażona w 8 docków oraz 2 bramy „0”, a cała jej powierzchnia jest chłodzona. W przestrzeni biurowej powstały między innymi komfortowe sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny system rezerwacyjny. W trosce zarówno o komfort personelu, jak i o środowisko naturalne, na terenie całego zakładu zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie LED sterowane systemem DALI. Dużym udogodnieniem dla pracowników jest spora liczba miejsc parkingowych: powstało ich 300 dla samochodów osobowych oraz 6 dla ciężarowych.

SEGRO Poland to obecnie jeden z najaktywniejszych deweloperów na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Jak wygląda plan inwestycyjny spółki na ten rok?

Nasza strategia na ten rok, podobnie jak w poprzednich latach zakłada równoległą realizację nowych projektów deweloperskich, jak i rozwój poprzez rozważne akwizycje. We wszystkich lokalizacjach, w których działamy, posiadamy zabezpieczony bank ziemi, dzięki czemu zarówno nasi obecni, jak i potencjalni klienci mogą rozwijać się w pobliżu najważniejszych polskich aglomeracji i głównych szlaków transportowych. Szczególnie duży potencjał deweloperski posiadamy aktualnie w okolicach Wrocławia i Poznania, a także w stolicy.

Rynek magazynowy w Polsce obecnie dynamicznie się rozwija. Z czego wynika ten trend według Pani i jak długo on potrwa?

Do dynamicznego rozwoju rynku powierzchni magazynowych przyczynia się m.in. strategiczne położenie Polski na mapie Europy, stale poprawiająca się infrastruktura transportowa, dobra koniunktura gospodarcza oraz konkurencyjne wobec innych krajów Europy koszty zatrudnienia. Ponadto, zwiększająca się liczba projektów deweloperskich jest wynikiem rosnącej świadomości poszczególnych firm, co do zadań i możliwości, jakie dają obiekty magazynowe realizowane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami najemców. Z dużym prawdopodobieństwem, w najbliższym czasie utrzyma się popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe, a to również za sprawą rosnącego w siłę sektora e-commerce, który już teraz stanowi jedną czwartą udziału w rynku magazynowym.

Magdalena Szulc jest związana z SEGRO od 2006 roku, czyli od początku działalności firmy w regionie. Od 2009 roku jest dyrektorem na Europę Centralną. Odpowiada za zarządzanie operacjami w regionie i wdrażanie strategii firmy w oparciu o rozwój logistyki i nieruchomości przemysłowych.

SEGRO to spółka o statusie firmy Real Estate Investment Trust (”REIT”), jest wiodącym właścicielem, zarządcą i deweloperem nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych. Spółka jest właścicielem lub zarządcą portfela nieruchomości obejmującego 7 mln m2 o wartości 11 mld funtów, a swoje usługi świadczy klientom z różnych sektorów przemysłu. Nieruchomości firmy skoncentrowane są w obrębie kluczowych aglomeracji i węzłów transportowych w dziewięciu krajach Europy, głównie w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Polsce.

Spółka rozpoczęła swoją działalność w Europie Centralnej na początku 2006 roku. Obecnie deweloper prowadzi inwestycje w takich strategicznych lokalizacjach jak: Gdańsk, Gliwice, Łódź, Poznań, Praga, Stryków, Tychy, Warszawa i Wrocław.

Last Updated on 29 października, 2020 by Łukasz

Udostępnij