Nie jest sztuką posiadać stanowisko prezesa, ale sztuką jest nim być. Wywiad z Markiem Moczulskim, Prezesem Zarządu Unitop

Jakie widzisz prognozy dla polskiej gospodarki w świetle ostatnich wydarzeń globalnych?

Wiele zależy od kroków, jakie podejmie polski rząd. Dziś część przedsiębiorców znalazła się w sytuacji, gdy nie może prowadzić swoich biznesów i zarabiać na życie. Wiele branż jest po prostu zupełnie odciętych od zysków. Przedsiębiorcy nie potrzebują tak naprawdę pomocy państwa, a przede wszystkim pozwolenia na dalsze funkcjonowanie. Nie może być tak, że obostrzenia są wprowadzane praktycznie z dnia na dzień, a przedsiębiorcy w jednej chwili dowiadują się, że tracą często jedyne źródło dochodu. Nie rozumiem, dlaczego polski rząd najpierw kazał dostosować powierzchnie do obecnego reżimu, a następnie zamknął, chociażby restauracje. Przecież ci ludzie wydali pieniądze na zakup środków higieny czy odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni dla gości.

Powinniśmy pobudzać polską gospodarkę, a nie zabraniać prowadzenia biznesów. Na przedsiębiorców nie powinny być nakładane nowe podatki, zwłaszcza w sytuacji kryzysu. Mam na myśli chociażby opłatę cukrową. Widać, że rząd poszukuje środków na łatanie dziur w budżecie.  Jeśli jakakolwiek regulacja jest wprowadzana, to ona musi usprawniać biznes. Ponadto nowe przepisy powinny być konsultowane z grupami docelowymi, załączone kalkulacje skutków ekonomicznych każdej decyzji, wprowadzony odpowiednio długi okres przygotowawczy. Przykładem jak nie powinny być wprowadzane zmiany jest tzw. „Piątka dla Zwierząt” będąca w istocie aktem wrogim hodowli zwierząt oraz antyrolniczym. Co więcej skutkami aberracji byliby obciążeni nie tylko rolnicy hodowcy, ale też wszyscy podatnicy i to w sytuacji niepewności gospodarczej czy widma kryzysu. Jeśli komukolwiek rząd zabrania prowadzenie działalności gospodarczej to powinien to robić tylko w imię wyższych celów, np. gdy jego działalność rzeczywiście i w sposób nie budzący wątpliwości negatywnie wpływa na środowisko naturalne.

Reasumując podczas wprowadzania nowych regulacji potrzebne są dokładne wyliczenia, podawanie skutków danej regulacji i przede wszystkim konsultacje społeczne. A tego w tym momencie brakuje.

Jakie widzisz perspektywy dla swojej firmy na najbliższe trzy miesiące, pół roku, rok?

Unitop to firma z tradycjami, która ma bardzo silną pozycję w Polsce i na całym świecie. Jesteśmy jednym z liderów chałwy i sezamków w Europie. Pandemia nieco zmieniła nasze plany i ograniczyła wejście na kolejne rynki, ale finansowo jesteśmy stabilni. Cały czas rozwijamy naszą firmę, regularnie inwestując i unowocześniając fabryki. W najbliższym czasie będziemy automatyzować linie produkcyjne i zwiększać ich wydajność.

Planujemy umocnić naszą pozycję na rynkach, choć Unitop jest świetnie znany chociażby w Ameryce Północnej, Środkowym Wschodzie czy Azji. Przystąpiłem do pracy w Unitop z bardzo określoną wizją rozwoju spółki. Jest co najmniej kilka rynków, na których mamy bardzo mocną pozycję – m.in. w Kanadzie, Australii czy w krajach zachodniej Europy. Teraz pora na zwiększenie obecności na dotychczasowych rynkach, a jednocześnie zaistnienie na nowych. W ciągu najbliższych miesięcy na pewno będziemy pracować nad zwiększeniem pozycji naszej firmy w Polsce. Ponadto inwestujemy mocno w e-commerce i ruszamy z nowoczesnym kanałem sprzedaży, gdzie każdy przedsiębiorca będzie mógł zamówić nasze produkty z dostawą do firmy.

Co chciałbyś zmienić albo poprawić, aby lepiej było prowadzić biznes w Polsce? 

Tak naprawdę już odpowiedziałem na to pytanie. Popyt na dane produkty zależy od ich ceny, koniunktury rynkowej oraz sytuacji gospodarczej. A to ostatnia jest uzależniona od działań rządu. Podkreślę jeszcze raz, że niezbędny jest dialog z przedsiębiorcami i umożliwienie im prowadzenia własnych biznesów.

Co jest najgorszą rzeczą, która według Ciebie mogłaby przydarzyć się Twojej firmie w otoczeniu rynkowym? Czego się obawiasz?

Dobry lider musi pozytywnie patrzeć w przyszłość i skupiać się na inwestycjach. Mieć różne scenariusze i planować. Obecna sytuacja pandemiczna zweryfikowała strategie wielu firm. Ważne jest posiadanie odpowiedniej alternatywy i sukcesywne dążenie do osiągnięcia celów. Moim celem jest umocnienie marki Unitop i podwojenie kategorii chałwy oraz sezamków w Polsce. To co wyróżnia nasze wyroby to wyjątkowa jakość, którą potwierdzają wszelkie testy konsumenckie, które robimy. Mamy przewagę nad znaczną częścią producentów, ponieważ chałwę wyrabiamy ręcznie. I to chcemy promować. Nie obawiam się jutra. Jesteśmy dobrze przygotowani biznesowo pod wieloma względami.

Najtrudniejsza sytuacja, z którą musiałeś zmierzyć się w biznesie?

Jestem doświadczonym strategiem i pomagałem wielu firmom stanąć na nogi. Trudno jest wskazać jedną sytuację. Gdy rozpoczynam pracę w przedsiębiorstwie czuję, że zaczynam nowy rozdział w moim życiu. Każda z firm, w których pracowałem dała mi coś wyjątkowego i z każdą z nich czułem się związany. Podczas restrukturyzacji nie wszyscy są zadowoleni z przedstawionych zmian. Ludzie obawiają się tego, co nowe i nieznane. Zawsze podkreślałem, że zmiana to mój żywioł. Rola lidera wymaga cierpliwości i umiejętności rozmowy z drugim człowiekiem.

W mojej karierze zrestrukturyzowałem Agros Fortunę, wyciągnąłem z dołka producenta słodyczy Mieszko, a w ostatnich latach byłem autorem sukcesu fuzji Bakallandu z Delectą. Każda z tych firm wymagała indywidualnego podejścia, a sytuacje były na swój sposób trudne. Pamiętajmy, że proces zmian i rozwoju firmy wymaga nie tylko umiejętności, ale również trzeba potrafić zjednać sobie właścicieli przedsiębiorstw, akcjonariuszy czy pracowników.

Czym jest dla Ciebie przywództwo?

Przywództwo to bycie odpowiedzialnym liderem oraz charyzma wizji. Inspirowanie ludzi do zmian jest kluczowym elementem sukcesu. Lider to ktoś delegujący zadania i umiejętnie wspomagający w ich realizacji. Bardzo cenię ludzi z umiejętnością dyskusji a nie potakiwania. Nie jest sztuką posiadać stanowisko prezesa, ale sztuką jest nim być. Można jeszcze dodać, że przywództwo to nie tylko umiejętności twarde, ale rozmowy z pracownikami i niejednokrotnie wejście w ich buty, zrozumienie ich potrzeb. Sukces ma wielu ojców, dlatego uważam, że przywództwo to również rozmowy, słuchanie potrzeb innych osób i wzajemna pomoc. Tym bardziej ubolewam, że dzisiejsza władza nie słucha przedsiębiorców i nie chce z nami rozmawiać.

Jakie są tajniki zarządzania tak dużą organizacją?

To tajemnica każdego lidera. Trudno jest w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze, zanim zaczynam pracę w danej firmie, analizuję sytuację i przyznam szczerze, że nie zawsze podejmuję się przeprowadzenia zmian. Kluczem do sukcesu jest posiadanie odpowiednich zasobów. Nie chodzi tylko o środki finansowe, ale przede wszystkim o pracowników. Bardzo ważna jest również chemia między prezesem a jego współpracownikami, czyli patrzenie we wspólnym kierunku i dążenie do podobnych celów. Najważniejsze jest, aby firma, która planuje zmiany faktycznie chciała je przeprowadzić. Zarządzanie dużą organizacją wymaga zaufania do drugiego człowieka. Styl zarządzania oparty tylko na kontroli niewiele da.

Co sądzisz o sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja to przyszłość. To, co kiedyś wydawało się niemalże niemożliwe, dziś jest standardem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o botach, z którymi można rozmawiać i wyjaśniać sprawy bankowe czy reklamacje. Sztuczna inteligencja obecna jest wśród nas, choć nie każdy o tym wie. Popularne są inteligentem budynki, które pochłaniają dwutlenek węgla, cyfrowi asystenci czy dedykowane oprogramowania.

Sztuczna inteligencja to nie tylko roboty, ale również wyspecjalizowane maszyny, które są w stanie zastąpić pracę ludzkich rąk. I choć my sami wyrabiamy chałwę ręcznie, to dążymy do automatyzacji linii produkcyjnych, aby usprawnić proces. Przedsiębiorstwa, które nie podejmą się inwestowania w technologie na pewno nie mają szansy na rozwój i pozostanie w biznesie na dłużej.

Jakie trendy technologiczne zadecydują o przyszłości biznesu?

Przenikanie się świata fizycznego ze światem cyfrowym jest konieczne i widoczne w każdej dziedzinie życia. Pandemia COVID znacząco przyspieszyła proces digitalizacji w wielu firmach i umożliwiła wykonywanie pracy zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Przedsiębiorstwa na pewno będą korzystać z rozwiązań chmurowych i będą przechowywać swoje dane oraz dokumenty online. Firmy postawią również na modele wirtualne do optymalizacji procesów. Nie przewiduję jednak, aby roboty w zupełności zastąpiły pracę ludzką. Badania pokazują jednak, że część zawodów może znikać, a raczej ich praca będzie wykonywana przez roboty bądź w sposób automatyczny. To jednak kanwa przyszłości. Każdy przedsiębiorca powinien wdrażać nowoczesne technologie do swojej firmy, a tym samym iść w kierunku usprawnienia produkcji i optymalizacji kosztów.

Rada od autorytetu, która zmieniła Twoje życie?

Nie mam jakiejś specyficznej rady zmieniającej życie. Niemniej jednak na początku kariery zawodowej w Price Waterhouse partner zarządzający Bob Burgess podzielił się refleksją ze świeżo przyjętymi pracownikami. Powiedział mniej więcej tak: witamy w Price Waterhouse, najlepszej firmie na świecie. Chcemy abyście byli najlepsi w tym co będziecie robić. Nie ma pracy i nauki bez popełniania błędów. Jeśli popełnisz błąd, tylko będzie potrzebna szybkie jego naprawienie. Jeśli błąd tego samego rodzaju popełnicie po raz drugi będziemy bacznie obserwować. W przypadku błędu po raz trzeci umożliwimy Wam pracę dla kogoś innego.

Stosuję tę metodę w stosunku do swoich współpracowników. Uważam, że ludzie powinni mieć prawo do popełniania błędów. Niemniej jednak powtarzające się błędy tego samego czy podobnego rodzaju nie są przeze mnie tolerowane.

Jaka jest najlepsza i najbardziej inspirująca książka, którą czytałeś ostatnio?

Ostatniej niedzieli przeczytałem kolejny raz Księgę Koheleta. Nic mądrzejszego ponad Biblię do tej pory nie napisano i nie zostanie napisane. Inne lektury traktuję bardziej w kategoriach rozrywki i odprężenia aniżeli jakiejś szczególnej inspiracji, a czytam sporo.

Jakimi wartościami kierujesz się w życiu i biznesie?

Służbowo moją misją jest pomoc firmom, które obecnie znalazły się w trudnej sytuacji bądź umocnienie danej marki na rynku. Oczywiście celem nadrzędnym jest maksymalizacja zysków. Mam jednak świadomość, że dobre wartości prezentowane przez firmę zwiększają lojalność pracowników i zespalają ich z firmą. Ponadto pomagają nam zdobywać sprawdzonych i rzetelnych partnerów. Zawsze jestem za promowaniem etycznej postawy.

Co poprawia Ci nastrój? Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na walkę ze stresem?

Wyjazd w Bieszczady jest najlepszą metodą na stres. Kominek, muzyka i brak telefonu to idealne trio.

Last Updated on 22 grudnia, 2020 by Karolina Ampulska

Udostępnij