Chemia jest kobietą, ale dlaczego kobiety nadal nie osiągają szczytów kariery w branży chemicznej? Katarzyna Byczkowska, Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska

Chemia jest kobietą, ale dlaczego kobiety nadal nie osiągają szczytów kariery w branży chemicznej? Katarzyna Byczkowska, Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska

Co powoduje brak awansów kobiet na najwyższe stanowiska?

To bardzo ogólne pytanie biorąc pod uwagę ilość branż na rynku. Zawężając pytanie do branży, którą znam i w której pracuję – rynku chemicznego, powodów może być wiele. Myślę, że należałoby w ogóle zacząć od małej ilości kobiet w branży chemicznej. Oczywiście – w działach funkcyjnych takich jak finanse, HR, czy komunikacja – kobiet jest sporo. To w jednostkach bardziej technologicznych i/lub produkcyjnych pań brakuje, wręcz nie ma ich w rekrutacjach na stanowiska takie jak np. Inżynierka procesu. Dlaczego? Myślę, że tu nadal jeszcze pokutują stereotypy związane z postrzeganiem takich stanowisk jako typowo „męskie” i związanych z potrzebą siły fizycznej do wykonywania niektórych obowiązków. A zapominamy, że w dzisiejszym świecie digitalizacji i automatyzacji wielu procesów potrzeba jedynie siły umysłu. Natomiast dlaczego brakuje awansów kobiet na wyższe stanowiska, gdy już jej mamy w firmie? Przyznam, że w BASF Polska nie mamy tego problemu – w strukturze zarządczej niemal połowę osób stanowią kobiety. Natomiast obserwując ogólnie branżę chemiczną pewnie jeszcze w wielu miejscach kompetencje kobiet postrzegane są bardzo stereotypowo i przez to zderzają się ze szklanym sufitem. Natomiast trzeba podkreślić także fakt, że są sytuacje kiedy to kobiety nie wierzą w swoje umiejętności i nie chcą podejmować ryzyka związanego z rozwojem swojej kariery.

Czy nadal panuje stereotypowy, konserwatywny podział ról ze względu na płeć?

W biznesie – na pewno coraz mniejszy. W wielu firmach polityka włączająca nie wykluczająca, różnorodność i równouprawnienie to już podstawowe wartości w kulturze organizacyjnej. Konserwatywny podział ról w biznesie się po prostu nie opłaca i jest wręcz postrzegany jako dyskryminacja. Liczą się doświadczenie i kompetencje, nie płeć.

Jakie masz podejście do parytetów? Pomagają kobietom czy po prostu nie są potrzebne?

Na pewno są miejsca, gdzie inaczej niż parytetami nie dałoby się osiągnąć różnorodności. Ale choć parytety poprawiają statystyki udziału kobiet i mężczyzn w życiu politycznym i biznesowym, to same w sobie nie wystarczą. Aby zaszła w tym obszarze widoczna zmiana potrzebne są działania kompleksowe. Choćby po to, by kobiety wchodzące na rynek pracy, mogły na nim pozostać. Nadal bowiem jest tak, że w różnych sytuacjach rodzinnych to kobiety rezygnują ze swojej kariery, a potem często do niej nie wracają.

Czy kobiety są zbyt nieśmiałe w konkurowaniu o najwyższe stanowiska? Może nie zdają sobie sprawy ze swojego profesjonalizmu?

Bardzo często tak jest. To także powód, dla którego powstały już 3 edycje naszej kampanii społecznej „Chemia jest Kobietą” zainicjowanej w 2021 r. Ta inicjatywa ma być właśnie zachętą dla wszystkich kobiet, zarówno tych z dużym doświadczeniem, jak i tych, które dopiero zaczynają studia czy ścieżkę kariery, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym, co nas interesuje. Dodatkowo kampania promuje otwartość na zmiany, elastyczność, a także determinację w działaniu. W „Chemia jest Kobietą” przedstawiliśmy wizerunki kobiet, które te utarte schematy łamią i stanowić mogą inspirację dla innych osób, które w obawie przed nieznanym rezygnują ze spełniania swoich zawodowych marzeń i celów. Przez zaprezentowanie naszych bohaterek chcemy obalać szkodliwe mity, związane m.in. z mniejszą gotowością kobiet do zmian i adaptacji do nowych warunków.

Czy na korzyść kobiet działa iż najważniejsze cechy dobrego lidera czyli empatia, zrozumienie, prospołeczne spojrzenie na organizację są cechami przypisywanymi kobietom?

Empatia, zrozumienie i prospołeczne spojrzenie na organizację to zdecydowanie ważne cechy dobrego lidera. Ale liderzy muszą posiadać także samoświadomość, musza umieć koncentrować się na budowaniu relacji, stawać się wzorem do naśladowania dla swojego zespołu i go inspirować. Powinni skupiać się na samorozwoju ale również na rozwoju innych. Czy to są cechy przypisane do płci – nie sądzę. To, co może pomoc kobietom w osiągnieciu sukcesu, to świadomość swoich umiejętności, odwaga w działaniu, doświadczenie i kompetencje, których zdecydowanie im nie brakuje.


Katarzyna Byczkowska,
Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska

Ukończyła studia na Politechnice Wrocławskiej (Magister inżynierii chemicznej) oraz studia MBA na Uniwersytecie w Calgary. Przez 10 lat pracowała dla Dow Chemical na różnych stanowiskach w Warszawie i Londynie, a karierę w BASF rozpoczęła w 2005 roku jako Kierownik Sprzedaży na Europę Północną, w Wielkiej Brytanii.

Następnie pełniła funkcje komercyjne w Ludwigshafen, w Niemczech  (2006-2007) oraz w Warszawie, gdzie objęła stanowisko  Dyrektora Handlowego EUC i Rosji (2008-2012).

W latach 2013-2017 została oddelegowana do Barcelony, gdzie pełniła rolę Vice President, Sales & Regional Market Development Iberia. Lata 2017-18 spędziła we  Wiedniu jako Head of Controlling and Projects na Europę Centralną.

Po powrocie do Polski w maju 2018 roku Katarzyna Byczkowska objęła stanowisko Dyrektor Zarządzającej BASF Polska, spółki, która jest wśród największych krajowych oddziałów koncernu BASF w Europie. Obecnie BASF Polska to ponad 780 pracowników i blisko 870 milionów EURO obrotu (2020).

Katarzyna jest także obecnie aktywna w Zespole Diversity & Inclusion BASF na region EMEA jako ambasador z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Last Updated on 21 marca, 2023 by Valeriia Honcharuk

Udostępnij
KATEGORIA