Droga do sukcesu bez ograniczeń płci. Rozmowa z Bohdaną Horáčková – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny CEZ Polska

Droga do sukcesu bez ograniczeń płci. Rozmowa z Bohdaną Horáčková – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny CEZ Polska

Co powoduje brak awansów większej liczby kobiet na najwyższe stanowiska?

Powodów może być wiele i to bardzo zróżnicowanych. Ale ich podłoże czy geneza, moim zdaniem, ma źródło w rodzinie, w środowisku, w którym każdy człowiek bez względu na płeć rozpoczyna swoją drogę przez życie. I tu rola rodzica jest wiodąca. Wspieranie dziecka w jego talentach bez przypisywania ich do tej czy innej płci, docenianie samodzielności, indywidualizmu, zauważanie predyspozycji i pomoc w ich rozwijaniu. Jeśli rodzic chce aby jego córka wyrastała na osobę odważną, niezależną, wykorzystującą bardzo świadomie i z odwagą swoje potencjały,  to de facto od urodzenia powinien  ją w tych wartościach wspierać.  

Czy w Polsce nadal panuje stereotypowy, konserwatywny podział ról ze względu na płeć? Jak przekłada się on na kariery zawodowe kobiet?

Te stereotypy są zapewne wszędzie. Aczkolwiek w krajach gdzie poglądy konserwatywne są nadal mocno zakorzenione, są te stereotypy bardziej widoczne i praktykowane. Budujące jest jednak to, że sytuacja się zmienia i podejście do tego tematu staje się zdecydowanie bardziej liberalne. Tu nie powinno być mowy o podziale ról ze względu na płeć. Role powinniśmy przypisywać zdolnościom, talentom i wrodzonym predyspozycjom. Bo każdy z nas ma swoje, trzeba je tylko odnaleźć, zauważyć, rozwijać i w pełni wykorzystywać. W Polsce spotkałam mnóstwo mądrych, zdolnych, świadomych i odważnych kobiet, które odnoszą sukcesy w sposób całkowicie naturalny.

Czy mężczyznom trudniej jest dogadać się w pracy z kobietami? Czy wpływa to na decyzje o awansach, podejmowane przez mężczyzn zajmujących kierownicze stanowiska?

Mogę powiedzieć, że mam to szczęście, że coraz częściej widzę i słyszę od mężczyzn, jak dobrze im się z kobietami współpracuje.  Przed czasem miałam okazję rozmawiać z jednym z managerów właśnie w tym kontekście, i powiedział wprost – że bardzo sobie cenił współpracę z przełożoną, kobietą, albowiem była otwarta na dyskusję, na odmienność poglądów, nie traktując tego jako rywalizację i niezdrową konkurencję. I znów wracamy do tych kwestii związanych z odwagą, autorytetem, świadomością własnych talentów. Ma je każdy, własne i wyjątkowe, bez względu na płeć. I mając w sobie taką postawę i taką siłę nie ma potrzeby ani z jednej ani z drugiej strony ze sobą rywalizować. 

Czy według Ciebie fakt, że obecnie kobiety mogą coraz swobodniej pokazywać swoją ambicję i determinację, a mężczyźni mogą być bardziej emocjonalni i wrażliwi, pozytywnie wpływa na ich życie zawodowe?

Myślę, że ambicja i determinacja nie wykluczają bycie wrażliwym i emocjonalnym, i odwrotnie.  Istotnym jest znać i zaakceptować siebie, starać się dążyć do najlepszej wersji siebie. To zawsze wpływa pozytywnie na życie każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej, bez względu na płeć.

Jak przedstawia się obecnie sytuacja kobiet w twojej branży? Czy posiadają one niezbędne wsparcie, aby w przyszłości osiągnąć sukces podobny do Twojego?

W GRUPIE CEZ mamy całą paletę możliwości i programów, dzięki którym pomagamy pokonywać przeszkody i ograniczenia, z którymi kobiety mierzą się na swojej drodze zawodowej. I biorąc pod uwagę to, że pracuję w branży nadal kojarzonej zdecydowanie z męską reprezentacją, to coraz większy udział kobiet w energetyce i w naszej grupie jest dowodem na to, że te programy działają efektywnie i pomagają obalać stereotypy o stricte „męskich zawodach”.

Jakie znaczenie w kształtowaniu przyszłych liderek ma edukacja? Czy Twoim zdaniem w obecnych programach nauczania należy coś zmienić, aby kobiety miały w przyszłości większe możliwości rozwoju?

Każdy z nas rodząc się otrzymuje do winku jakiś dar, predyspozycje, talent. W rodzinie, przez cały okres wychowywania i przez wszystkie etapy edukacji, trzeba o tym pamiętać, pielęgnować i rozwijać te dary.

Co twoim zdaniem najbardziej motywuje kobiety do osiągania kolejnych sukcesów i przełamywania barier?

Każde pokonane wyzwanie, każdy przejaw odwagi, pewności siebie, wiary we własne siły, każdy sukces, nawet ten najmniejszy.


Bohdana Horáčková – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny CEZ Polska

Bohdana Horáčková jest absolwentką Wydziału Budowy Maszyn i Elektrotechniki Politechniki w Ostrawie.

Od ponad 15 lat związana zawodowo z  Grupą CEZ, którą w  Polsce reprezentuje od ponad 12 lat.  Do CEZ przeszła z prywatnego sektora, z pozycji udziałowca i dyrektora firmy zajmującej się regulacją i automatyzacją napędów.

Wcześniej jako członek zarządu kierowała kluczowymi projektami marketingowymi w grupie Conti Capital.

W latach 1996 – 1999 była dyrektorem PR Grupy Moravia Steel  i Třinecké železárny.

Karierę zawodową rozpoczęła w 1993 roku jako redaktorka i dramaturg serwisów informacyjnych w publicznej telewizji Česká televize, skupiając się na tematach związanych z przemysłem i ekonomiką.

Bohdana Horáčková z sukcesem łączy wykształcenie techniczne z humanistycznym spojrzeniem na świat, w którym w centrum uwagi znajduje się człowiek. Takie podejście pozwoliło jej z sukcesem rozwijać się i budować karierę zawodową w firmach głównie z branży przemysłu ciężkiego, energetyki i automatyki. Łatwo i pozytywnie dostosowuje się do dynamicznych i szybko zmieniających się warunków, skutecznie budując trwałe relacje biznesowe.

Jest niekwestionowanym liderem, trenerem i mentorem, który ceni ducha zespołowego. Jako menedżer i lider zespołu zawsze podziela podejście coachingowe i pomaga ludziom odkrywać swoje talenty, umiejętności i mocne strony. W każdym człowieku potrafi odnaleźć największy talent i zmotywować go do rozwoju. W pełni wspiera kobiety w biznesie, opowiada się za różnorodnością i inkluzywnym zarządzaniem, szczególnie w typowo męskich środowiskach.

Last Updated on 4 listopada, 2024 by Anastazja Lach

Udostępnij