Empatia kobiet kluczem do budowania kapitału społecznego. Wywiad z Moniką Chajęcką, Prezeską Firmy Welcomefinance.pl
Co powoduje brak awansów kobiet na najwyższe stanowiska?
Myślę, że słowo odwaga i wewnętrzna siła jest kluczem do sukcesu kobiet w kontekście awansu na wyższe stanowiska. Wiele kobiet obawia się ryzyka, dlatego wybierają „bezpieczne” i drugorzędne role w biznesie.
Dodałabym jeszcze stereotypy i przyzwyczajenie, że to mężczyźni pełnią wysokie stanowiska i muszą zarabiać większe pieniądze. Określenie kobiet jako mniej dyspozycyjne co oczywiście jest błędne. Kobiety są pomijane, ponieważ niektórzy uważają ,że nie warto ,,inwestować w kobietę’’ która może być niedyspozycyjna ze względu na ciążę czy inne dolegliwości związane z płcią.
Czy biznesy kobiece o wiele trudniej niż męskie pozyskują finansowanie od inwestorów?
Tutaj może nie do końca bym dzieliła na płcie, ale z mojego doświadczenia wynika, że coś w tym jest. Większe finansowanie, to większe ryzyko, większe zaangażowanie, większa odpowiedzialność i większe wyzwania.
Myślę, że kobiety z biznesie są bardziej zapobiegawcze i mniej ryzykowne niż mężczyźni, którzy czasami działają bardziej odważnie od kobiet i są skłonni podejmować większe ryzyko biznesowe.
Jeśli chodzi o ilość składanych wniosków i zapytań w związku z pozyskaniem finansowania, tu tutaj zdecydowanie dominują mężczyźni. Aczkolwiek zdecydowanie uważam, iż kompetencje zawodowe kobiet w wielu przypadkach nie odbiegają od kompetencji mężczyzn.
W biznesie uważane jest, że to mężczyźnie będzie ,,łatwiej’’ porozumieć się w sprawach biznesowych w drugim mężczyźni, który w założenie będzie właśnie tą osobą na wyższym stanowisku.
Dlaczego kobiety dwukrotnie rzadziej niż mężczyźni decydują się na założenie startupów?
To że kobiety mniej zarabiają niż mężczyźni, to już wiemy.
Znaczy deficyt kobiet w startupach wynika głównie z dostępem do pozyskiwania do kapitału. Według raportu ,,Funding in the CEE region- throught the lens of gender diversity and impact’’ kobiece startupy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozyskały jedynie 1% funduszy venture capital, które trafiły do startupów, 5% środków trafiło do zespołów mieszanych , a aż 96% do mężczyzn. Główną przyczyną takiej sytuacji w mojej ocenie jest brak dostępu do nieruchomości, kapitału czy też odpowiednich zabezpieczeń. Kobiety z reguły potrzebują wsparcia drugiej strony, aby rozwinąć skrzydła. Jest też pozytywna strona nierówności, a mianowicie z badań statystycznych wynika, że startupy zarządzane przez kobiety przynoszą wyższe stopy zwrotu niż u mężczyzn.
Czy istnieje luka płacowa i jeśli tak gdzie widać ją najbardziej?
Dążenie do wyrównywania szans w płacowych między kobietami i mężczyznami, należy do głównych celów zrównoważonego rozwoju. Wiele już osiągnięto w tym kierunku, ale statystycznie jest jeszcze wiele do zrobienia. Przy ustalaniu stawek wynagrodzeń nie zawsze bierze się czynniki takie jak: wykształcenie, wiek, ilość przepracowanych godzin oraz rodzaj pracy.
Lukę płci możemy przede wszystkim zobaczyć w znacznej różnicy w średnich zarobkach na godz. Brutto między kobietami a mężczyznami. Średnia luka płacowa w UE w 2020r, wynosiła aż 13%.
Czy nadal panuje stereotypowy, konserwatywny podział ról ze względu na płeć?
Tak , w naszym kraju znacznie widać, że kobieta dla wielu osób bardziej znanych bądź mniej powinny zostać w domu, nie pracować wychowywać i rodzić dzieci, a mężczyzna iść do pracy i zarobić pieniądze. Taki najczęstszy stereotyp występuje wśród innych. Czasy się zmieniły kobieta ma prawo wybrać jak będzie jej życie wyglądało czy chce iść do pracy, otworzyć firmę czy wychowywać dzieci. Jednakże powinna być to decyzja kobiet a nie społeczeństwa, które próbuje narzucać swojej wolę na innych. Dodać jeszcze należy, że nie każdej kobiecie jest pisana kariera i nie każda kobieta trafia na swoją połówkę. W życiu trzeba też mieć troszkę szczęścia.
Jakie masz podejście do parytetów? Pomagają kobietom czy po prostu nie są potrzebne?
Zasada a priori, jest zgodna z moimi wartościami które reprezentuję. Zawsze staram się działać etycznie i dbać o odpowiedne proporcje ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne. Potrafię stanąć w obronie słabszych i pomagać, taką mam naturę, chyba kobiecą.
Parytet jest jak najbardziej to jakiś pomysł ,krokiem w dobrym kierunku, ale niezbyt dobrym. Parytety według mnie mogą sprawiać kobietą przykrość, , ponieważ żeby bardziej zaistniały na wysokich stanowiskach to trzeba wprowadzić prawo, które to wymusza. Ja osobiście nie chciałabym być w zespole w którym muszę, który będzie inaczej na mnie patrzył ,w którym prawdopodobnie nie będę mogła nic powiedzieć, być w zespole ponieważ prawo im każe a nie dlatego że zasługuje na to gdyż mam odpowiednie kompetencje. Każda kobieta powinna sobie sama odpowiedzieć na pytanie, jakie ma parytety w życiu w jakimi wartościami chciałaby się kierować.
Czy mężczyzna jeśli to od niego zależy decyzja o awansie, postawi bardziej na mężczyznę bo uważa, że łatwiej będzie mu się z nim dogadać niż z kobietą?
W kontekście tej sytuacji powiedziałabym, że liczy się często tzw. męska solidarność. Zdecydowanie więcej mężczyzn obejmuje kluczowe i kierownicze stanowiska niż kobiety. Chociaż muszę powiedzieć, że żyjemy w czasach wielkich zmian, gdzie na naszych oczach to kobiety są motorem i beneficjentkami wszelkich zmian, począwszy od zmian od w obyczajowości, ekonomii, polityki, edukacji. Coraz więcej kobiet zdobywa wyższe wykształcenie, jednak nie każda kobieta chce wybierać drogę awansu i oddaję tą rolę mężczyznom.
Czy kobiety są zbyt nieśmiałe w konkurowaniu o najwyższe stanowiska? Może nie zdają sobie sprawy ze swojego profesjonalizmu?
Zdarza się tak, że kobiety nie są tak wylewne w uzewnętrznianiu swoich ambicji, kompetencji i faktycznie są nieśmiałe. Tutaj przy awansach na wyższe stanowiska mamy do czynienia z tzw. zmianą tożsamości, czyli kobieta musi włożyć tzw. „męskie buty” i podejmować męskie decyzje, a to zawsze ma wpływa na jej ocenę przez zwykłych ludzi. Czasami ciężko nam zrozumieć, że macierzyństwo jest jedną z dróg wyboru do samorealizacji kobiety. Ja osobiście uważam, że jeśli kobieta jest dobra w tym co robi i ma do tego predyspozycji i wiedzę, to nie powinna ukrywać swoich talentów, tylko iść dalej.
Jak kobiety kreują kapitał społeczny w karierze, jak wykorzystują sieci kontaktów? Czy mniej o nie dbają niż mężczyźni?
Niestety tak, większość kobiet boi konkurować z mężczyzną, ponieważ podświadomie wiedzą, że to on ma większe szanse na awans i tym samym poddają się i zniechęcają do tego. Tym samym nie dają sobie szansy na awans ,ponieważ nawet nie próbują. Według mnie kobieta musi być pewna siebie, aby osiągnąć dużo w biznesie gdzie będzie musiała nie raz konkurować z innymi głównie może być to z mężczyznami o różne kwestię biznesowe.
Według mnie kobiety bardziej kreują kapitał społeczny w biznesie, kobietom bardziej zależy na budowaniu dobrych relacji z kontrahentami czy pracownikami, dbają też o atmosferę itp.
Myślę, że dla każdej kobiety zarówno tej businesswoman jak i gospodyni domowej ważna jest atmosfera. Dobre relacje i odpowiednia komunikacja z ludźmi jest kluczem do sukcesu. Odpowiednie nastawienie na ludzi, pozytywna energia powoduje, że przyciągamy dobrych ludzi do siebie, nie tylko budujemy ale również podtrzymujemy dotychczasowe dobre relacje, co też wpływa na tzw. kapitał społeczny. Szacunek dla współpracowników, pracowników, kontrahentów, to podstawa w każdej firmie. W dzisiejszych czasach człowiek staje się w centrum uwagi i jest ważny w kontekście budowania pozytywnego kapitału społecznego w biznesie.
Jakie cechy przejawiałaś w latach szkolnych, czy działałaś w samorządach, byłaś przewodniczącą klasy itp?
Bardzo miło wspinam lata szkolenie. Od najmłodszych lat przejawiałam cechy przywódcze. Pamiętam, że jako nastolatka chodziłam do szkoły muzycznej i nosiłam czarną teczkę na zeszyty z nutami i zawsze rówieśnicy nazywali mnie panią dyrektor. Wyróżniałam się w grupie. Nauka zawsze mi szybko przychodziła i lubiłam się uczyć. Uważam że wiedzy nigdy nie za mało i w dzisiejszych czasach należy się rozwijać i należy się uczyć przez całe życie. Kilka razy byłam faktycznie przewodniczącą w szkole w klasie średniej i pamiętam, że ma więcej świadectw z czerwonym paskiem niż zwykłych świadectw. W zajęciach pozalekcyjnych starałam się również uczestniczyć, co też mnie wyróżniało. Mimo, że byłam nieśmiałą dziewczyną, to starałam się przełamywać swoje słabości i pracować nad odwagą. Dziecinne lata spędziłam w dwóch szkołach. Zawsze towarzyszyła mi muzyka i szkoła muzyczna była moim drugim domem. Dalego mam w sobie odrobinę artystycznej duszy i piękno jest zawsze blisko mnie. Uważam, że jeśli wewnętrznie jesteśmy piękni to widać nasz entuzjazm i zaangażowanie i emanuje to z nas na zewnętrz.
Czy kobiety są otwarte na nowe technologie i jak sobie z nimi radzą?
Wszyscy widzimy, że świat się zmienia i że poniekąd musimy się przystosowywać do nowych technologii. Technologie do tej pory uważane były za ,,męskie królestwo’’, jednakże ostatnimi czasami w tej branży jest coraz więcej kobiet, które radzą sobie bardzo dobrze. Wszystko wskazuje, że odsetek kobiet w nowych technologiach będzie rósł szybciej. Kobiety nie boją się podejmować pracy w strefach, gdzie dotychczas górowali mężczyźni pokazując tym samym, że płeć ich nie ogranicza i mogą pracować gdzie tylko zechcą.
Czy na korzyść kobiet działa iż najważniejsze cechy dobrego lidera czyli empatia, zrozumienie, prospołeczne spojrzenie na organizację są cechami przypisywanymi kobietom?
Tak, główne cechy lidera to przede wszystkim empatia i zrozumienie swoich pracowników co ulepszy kontakty z pracownikami oraz polepszą atmosferę w pracy, natomiast takie zachowanie zauważa się głównie u kobiet. Natomiast z mężczyznami wygląda to inaczej według mnie dla nich liczy się bardziej ilość i efektywność pracy niż sama atmosfera , co czasem okazuje się bardziej efektowne. Uważam, że prezesem się bywa, a człowiekiem się jest, dlatego warto zwracać uwagę na takie elementy jak empatia i zrozumienie, gdyż w życiu mamy tylko jedną twarz i jedno życie. Moda, rynki, trendy biznesowe się zmieniają, a my pozostajemy wtedy sobą. Uważam, że zawsze warto dbać o dobre relacje biznesowe i międzyludzkie, gdyż pewne kontakty zostają na długie lata. Prospołeczne spojrzenie na ludzi jest dzisiaj bardzo ważne w budowaniu swojej pozycji na rynku.
AI dobrze radzi sobie z analityką czy finansami, ale nie posiada inteligencji emocjonalnej. Czy przyszłość przywództwa wobec tego należy do kobiet?
Badania udowodnimy, że nie zawsze osoby po fachu z dużym poziomem inteligencji odnoszą spektakularne sukcesy jako lider. Oprócz wiedzy merytorycznej i znajomości fachu liczy się również inteligencja emocjonalna. Kompetencje społeczne, empatia, umiejętność wchodzenia z interakcje z innymi ludźmi, dobra komunikacja z ludźmi połączona z odpowiednią autoprezentacją, okazuje się, że jest sztuką. Ludzie sukcesu oraz liderzy, to osoby, które mają to coś, są świetnymi mówcami, potrafią za sobą pociągnąć tłumy, wspierają, motywują i inspirują. Inteligencja emocjonalna jest jednym z wyznaczników ludzi sukcesu. Kobiety co do zasady posiadają więcej empatii w sobie, a mężczyźni mogą się od nas tego uczyć.
Monika Chajęcka, urodzona 13 maja 1980 roku w Oleśnicy. Ukończyła Wyższą Szkołę Zarządzania i Finansów we Wrocławiu na Wydziale Finansów i Bankowości w zakresie Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw. Ukończyła liczne kursy i szkolenia i ciągle się uczy i udoskonala swoje umiejętności i kwalifikacje. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie: Wyceny nieruchomości w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, uzyskała certyfikat w zakresie „Zastosowanie exela w wycenie nieruchomości”. Otrzymała licencję zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nr 20223 uzyskując tytuł pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Odbyte kursy i szkolenia m. in.: „Zbuduj swoją markę osobistą”, Kuźnia kadr 2 – Finansowa analiza przedsiębiorstwa, „Nowoczesne techniki sprzedaży”, „Profesjonalny Menedżer w e-biznesie”, „Organizacja i prowadzenie własnej firmy”.
Dodatkowo interesuję się empatią, motywacją biznesową i wspieram współpracowników i businesswoman w biznesie. Ukończyłam szkolenie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pt. „Dobra firma to dobre kadry”, „Rozwój zasobów ludzkich drogą do dostosowania kwalifikacji mikroprzedsiębiorstw i pracowników sektora MŚP do wymogów gospodarki opartej na wiedzy”. Obecnie kończy Collegium Humanum na kierunku zarządzanie.
Liczne kursy z zakresu opracowywania i pisania wniosków unijnych, m. in. Kurs „Doradca ds. funduszy Unii Europejskiej”. Uzyskała certyfikat pt.: „Jak pozyskać media dla promocji własnego wizerunku i wizerunku firmy”.
W ramach dywersyfikacji swoich działań interesuje procami produkcyjnymi w ramach swojej firmy MC Sweet Sp. z o.o. Ukończyła szkolenie w WSB we Wrocławiu o tematyce: „Dlaczego zarządzanie produkcją nie jest łatwe, Siła informacji z Business Intelligence, Kreatywność – można się tego nauczyć, Od badań satysfakcji po badania doświadczeń, Jak kształtować kompetencje przywódcze, Pasja, Praca i Pragnienia – jak zagwarantować sobie satysfakcję z rozwoju zawodowego.
W ramach zainteresowań: literatura, sztuka, dyplomacja, motywacja, dobry film. Lubię dobrą książkę i dobrą muzykę, również klasyczną. Ukończyłam Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w Oleśnicy i uczęszczałam do szkoły Muzycznej drugiego stopnia we Wrocławiu.
Znam język niemiecki i angielski i posługuję się komunikatywnie.
Monika Chajęcka to prężnie działająca przedsiębiorczyni: Prezes Firmy Welcomefinance.pl Sp. z o.o. (www.welcomefinance.pl), Prezes Firmy MC Sweet Sp. z o.o., firmy zajmującej się dystrybucją słodkich gadżetów reklamowych (www.slodkiegadzety.pl).
Last Updated on 3 kwietnia, 2023 by Anastazja Lach