Henkel Polska stawia na równość: nowa prorodzinna polityka. Rozmawiamy z prezeską zarządu, dyrektorką personalną Henkel Polska, Karoliną Szmidt

Henkel Polska stawia na równość: nowa prorodzinna polityka. Rozmawiamy z prezeską zarządu, dyrektorką personalną Henkel Polska, Karoliną Szmidt

Henkel Polska wprowadza zmiany w swojej polityce prorodzinnej, oferując pełnopłatny, ośmiotygodniowy urlop rodzicielski dla każdego pracownika, bez względu na płeć, status prawny czy formę rodzicielstwa. O nowej inicjatywie rozmawiamy z prezeską zarządu, dyrektorką personalną Henkel Polska, Karoliną Szmidt, która podzieliła się szczegółami nowego benefitu oraz jego znaczeniem dla pracowników firmy.

Dlaczego zdecydowaliście, że rodzice potrzebują ośmiu tygodni wolnego, aby zająć się dzieckiem?

Wierzymy, że wspierając różnorodne formy rodzicielstwa, dajemy wszystkim naszym pracownikom również to, co najcenniejsze – czas na budowanie więzi z dzieckiem i zdrową równowagę między pracą a życiem prywatnym. A jako mama wiem, jak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem i jak wymagająca bywa nauka rodzicielstwa.

Czy to rozwiązanie obejmuje rzeczywiście wszystkie formy rodzicielstwa?

Tak, z 8 tygodni pełnopłatnego urlopu mogą skorzystać wszyscy rodzice, niezależnie od swojej roli czy statusu związku. Taki urlop może dostać każdy rodzic: niezależnie czy jest biologicznym, adopcyjnym czy zastępczym, niezależnie od płci, a także niezależnie od tego czy wychowuje dziecko samodzielnie, czy z partnerem/ką, jako rodzic społeczny.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego benefitu?

Pierwszym warunkiem jest prowadzenie wraz z dzieckiem wspólnego gospodarstwa domowego i wspólne zamieszkiwanie przynajmniej przez połowę miesiąca. Drugi, to finansowe utrzymywanie lub bycie głównym wsparciem finansowym dla rodzica, z którym dzieli opiekę nad dzieckiem. W przypadku, gdy oboje rodziców pracuje w Henklu, każde z nich ma prawo do oddzielnych urlopów, które mogą wziąć jednocześnie.

Czy nowa prorodzinna polityka została wprowadzona tylko w Polsce, czy jest to część szerszej strategii Henkla?

Henkel wprowadził globalnie nowy standard urlopu rodzicielskiego dla blisko 50 000 pracowników na całym świecie. Co ważne, jesteśmy również pierwszą firmą z niemieckiego indeksu DAX40, która wprowadziła taki standard urlopu rodzicielskiego. Ta inicjatywa jest elementem naszej długoterminowej strategii Diveristy, Equity and Inclusion, której celem jest budowanie zróżnicowanego, równego i inkluzywnego środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy mogą liczyć na równe traktowanie i równe szanse, bez względu na pochodzenie, płeć, wiek, status rodzinny, przynależność narodową i religijną, orientację seksualną, poglądy polityczne, etc. Nasza nowa prorodzinna polityka to przykład z życia realizacji tej strategii i tworzenia równych szans dla wszystkich rodziców.

Jakich efektów spodziewa się Pani po tej zmianie? Kto najbardziej skorzysta?

Pierwsza, oczywista obserwacja jest taka, że ta polityka zrównuje prawa matek i ojców do pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego. Liczymy, że nasi ojcowie chętniej zaczną w praktyce realizować swoje uprawnienia, tym bardziej, że naszego urlopu nie mogą przekazać na współrodzica, nawet jeśli oboje pracują w Henklu. Chcemy w ten sposób zachęcić ojców do aktywnego udziału w życiu dziecka i dzielenia się rodzicielskimi obowiązkami. Wiele badań wskazuje, że równość w domu wspiera równość na rynku pracy. Na naszej nowej prorodzinnej polityce skorzystają też rodzice społeczni, którzy pełnią kluczową rolę w wychowaniu dzieci, choć nie są ich biologicznymi lub prawnymi opiekunami.


Karolina Szmidt, prezeska zarządu Henkel Polska i dyrektorka HR na region North-East Europe od kwietnia 2020, odpowiada za rozwijanie i wdrażanie strategii HR w Polsce, krajach bałtyckich, Ukrainie i Azji Centralnej. Ma za sobą ponad 20 lat doświadczenia w międzynarodowych organizacjach, z czego większość na stanowiskach kierowniczych, m.in. w firmach SC Johnson, Royal Unibrew Polska i Skanska. Z Henklem związana jest od 2015 r.

Last Updated on 3 lutego, 2025 by Anastazja Lach