Kobieca motywacja i wytrwałość: siła, która pozwala osiągnąć sukces. Wywiad z Małgorzatą Kleniewską-Wodtke, Country Head, Fitch Ratings

Kobieca motywacja i wytrwałość: siła, która pozwala osiągnąć sukces. Wywiad z Małgorzatą Kleniewską-Wodtke, Country Head, Fitch Ratings

Co twoim zdaniem motywuje kobiety do osiągania sukcesów i przełamywania barier?

Sukces jest pojęciem subiektywnym i może być definiowany na wiele różnych sposobów w zależności od indywidualnych celów, wartości i kontekstu życiowego. Wymaga on determinacji i wytrwałości a także wsparcia rodziny, przyjaciół, mentorów i współpracowników. Motywacja  jest napędzana przez osobiste ambicje, chęć samorealizacji, pragnienie zmiany społecznej, niezależność finansową, rozwój osobisty i zawodowy a także chęć inspirowania innych. Dążymy do pełnej realizacji potencjału, udowodnienia swojej wartości i kompetncji, pragniemy wykorzystać talenty oraz zdolności, a także być przykładem dla innych kobiet, inspirować je do działania co w konsekwencji prowadzi do przełamywania stereotypów i barier.

Moim motywatorem jest rozwój osobisty, zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, poszukiwanie nowych wyzwań tak aby w pełni wykorzystać i rozwinąć swój potencjał. Od zawsze towarzyszy mi ciekawość, dążenie do poznania nowych rzeczy Jestem otwarta na zmiany i szukam w nich szans rozwoju dla siebie i zespołu. Nigdy nie bałam się ani ryzyka związanego ze zmianą, ani odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Motywuje mnie adrenalina towarzyszącą poznawaniu nowych rzeczy, przezwyciężaniu barier i ograniczeń. Niezwykle ważne jest dla mnie budowanie długoterminowych relacji. Są one fundamentem do trwałego biznesu opartego na zrozumieniu i zaufaniu. Współpraca i pozytywne relacje są kluczowe dla osiągania celów a bliscy, którzy wierzą w możliwości kobiet i wspierają ich dążenia dostarczają niezbędnej motywacji i odwagi.

Jak przedstawia się obecnie sytuacja kobiet w twojej branży? Czy posiadają one niezbędne wsparcie, aby w przyszłości osiągnąć sukces podobny do Twojego?

Sukces w branży finansowej, jak w każdej innej, zależy od kilku czynników, takich jak kompetencje, determinacja, sieć kontaktów, wsparcie i dostęp do możliwości rozwoju. Na przestrzeni ostatnich lat firmy wdrażają różne programy i inicjatywy które wspierają kobiety w realizacji ich celów. Międzynardowe organizacje, takie jak Fitch Ratings, wprowadzają programy równości płci, elastyczne godziny pracy, wsparcie dla rodziców, programy rozwoju zawodowego oraz zdobywania certyfikatów zawodowych. Wspieramy środowisko, w którym każdy czuje się doceniony i wysłuchany, co w konsekwencji napędza kreatywność. Jesteśmy świadomi, że różnorodność ma kluczowe znaczenie dla stworzenia integracyjnego i innowacyjnego miejsca pracy, a zróżnicowany zespół to silniejszy zespół.

Coraz bardziej powszechne jest również wyznaczanie przez firmy celów w zakresie proporcji kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych. Wszystkie te inicjatywy są znaczącym wsparciem dla kobiet które pragną rozwijać się zawodowo, podejmować nowe wyzwania i osiągać sukcesy zawodowe.

Jakie znaczenie w kształtowaniu przyszłych liderek ma edukacja? Czy Twoim zdaniem w obecnych programach nauczania należy coś zmienić, aby kobiety miały w przyszłości większe możliwości rozwoju?

Edukacja jest fundamentem do rozwoju i odgrywa kluczowa rolę w kształtowaniu liderek, wpływając na ich umiejętności, pozyskiwanie nowych kompetencji, zdobywanie wiedzy którą możemy wykorzystać w codziennej pracy, podzielić się z zespołem czy pochwalić się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wiedza jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji, kształtuje postawy i zachowania. Ponadto rozwija kluczowe umiejętności, takie jak zarządzanie zespołem, komunikacja, negocjacje, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Rozwijanie umiejętności zwiększa pewność siebie, co jest kluczowe dla efektywnego przywództwa. Nie zapominajmy, że szkoły i uniwersytety są miejscami, gdzie można nawiązać długotrwałe relacje które mogą być kluczowe w rozwoju kariery i zdobywaniu wsparcia na różnych etapach życia zawodowego. Udział w warsztatach, seminariach i konferencjach umożliwia natomiast zdobycie praktycznych umiejętności. Edukacja na różnych etapach rozwoju zawodowego była i jest dla mnie czymś niezwykle ważnym, zarówno z punktu widzenia samej wiedzy ale również możliwości poznania wielu liderów i liderek, spotkania osób które mogą być inspiracją i wsparciem. Relacje które udało się zbudować podczas studiów, kursów czy warsztatów, a przede wszystkim podczas programu Executive MBA utrzymują się przez wiele lat.

Oczywistym jest, że programy nauczania powinny podążać za aktualnymi wyzwaniami i wspierać rozwój umiejętności w zakresie budowania wielopokoleniowych i wielonarodowych kultur, wykorzystujących potencjał tkwiący w różnorodności zespołu. Jeśli lider nie dba o rozwój, podnoszenie kompetencji swoich i zespołu, może okazać się, że nie jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom.

Jakie było najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stanęłaś w trakcie zawodowej kariery?

Zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem był okres po fuzji dwóch dużych banków, banków które miały zupełnie różne kultury organizacyjne, systemy zarządzania i motywowania, inaczej definiowały cele. Integracja tak zróżnicowanych zespołów była czasochłonna i wymagająca dużego zaangażowania i empatii. Największą satysfakcję przyniósł mi wtedy komentarz jednego z dyrektorów w zespole ”mimo, że pracowaliśmy w innych bankach, pokazałaś nam, że w gruncie rzeczy nie różnimy się i jesteśmy równie ważni dla nowej organizacji, jesteśmy teraz jednym zespołem, dziękujemy Ci Małgorzato”. Tak, integracja organizacji po fuzjach i przejęciach to zdecydowanie jedno z najtrudniejszych zadań menedżerskich.

Czy sukces w biznesie Cię zmienił? Jak porównujesz obecną siebie do osoby, którą byłaś na początku swojej kariery?

Na początku kariery skupiłam się na rozwoju swojego potencjału poprzez zaangażowanie, niezawodność i chęć uczenia się. Budowałam relacje i szukałam mentoringu od doświadczonych kolegów i koleżanek. Jeden z nich nauczył mnie, jak ważne jest myślenie strategiczne oraz jak empatia i aktywne słuchanie mogą zwiększyć skuteczność przywództwa. Osoby te ukształtowały mój styl przywództwa, ceniący współpracę, innowacyjność i dążenie do doskonałości  Gdy przeszłam do formalnych stanowisk zarządczych, moje podejście ewoluowało, koncentrując się na wspieraniu moich zespołów i otwartej komunikacji. 

Czy młode kobiety, które stawiają obecnie pierwsze kroki na swej zawodowej ścieżce, mają przed sobą łatwiejszą drogę do zrobienia kariery niż w momencie, gdy Ty zaczynałaś swoją przygodę z biznesem?

Młode kobiety mają obecnie więcej możliwości i wsparcia w dążeniu do kariery zawodowej niż w przeszłości, m.in. dzięki zwiększonej świadomości społecznej, politykom równości, lepszemu dostępowi do edukacji i technologii. Istnieje większa świadomość na temat równości płci, potrzeby tworzenia inkluzywnego środowiska pracy i zalet z tym związanych. Przepisy prawne chroniące przed dyskryminacją płciową i promujące równość płac są bardziej rozwinięte i egzekwowane niż w przeszłości. Istnieje wiele programów mentoringowych i sieci wsparcia, które pomagają kobietom rozwijać się zawodowo. Technologia umożliwia pracę zdalną, co może być korzystne dla kobiet, które łączą obowiązki zawodowe z rodzinnymi.  Internet i media społecznościowe ułatwiają nawiązywanie kontaktów zawodowych i dostęp do informacji. Większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych i przywódczych dostarcza młodym kobietom wzorców do naśladowania i inspiracji. Jednocześnie uważam, że myśląc o karierze czy spełnieniu zawodowym nie powinniśmy myśleć tylko przez pryzmat nazw stanowisk czy hierarchii w strukturze organizacyjnej. Najważniejsze aby praca przynosiła satysfakcję, rozwijała nas, dawała poczucie robienia czegoś ważnego dla siebie, zespołu i organizacji.


Małgorzata Kleniewska-Wodtke – Country Head, Fitch Ratings Ireland Oddział w Polsce; przed połączeniem spółek w Grupie Fitch pełniła funkcję Prezesa Zarządu Fitch Polska. Odpowiedzialna za relacje i rozwój biznesu w Polsce oraz Europie Środkowej (łącznie 17 krajów). Przez 18 lat kierowała różnymi strukturami w sektorze bankowym. Absolwentka programu Executive MBA (ukończonego z wyróżnieniem) na Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z University of Illinois, oraz studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Marketing Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła również studia podyplomowe o kierunkach: bankowość, rachunkowość i finanse oraz zarządzanie projektami. Zdała egzamin dla Członków Rad Nadzorczych organizowany przez Ministra Finansów. Uczestniczyła w wielu programach, kursach i warsztatach dla menedżerów w zakresie komunikacji, prezentacji, motywowania, mentoringu, itp.

Last Updated on 10 października, 2024 by Anastazja Lach