Bycie liderem zobowiązuje. Wywiad z Dariuszem Pawlukowiczem, Wiceprezesem Zarządu Vantage Development S.A. i ROBYG S.A.

Bycie liderem zobowiązuje. Wywiad z Dariuszem Pawlukowiczem, Wiceprezesem Zarządu Vantage Development S.A. i ROBYG S.A.

Budynki zgodne z Taksonomią UE od 2028 roku – cel strategii ESG dla Grupy Vantage/ROBYG

Świat, jaki stworzyliśmy, jest wynikiem naszego myślenia. I nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia – słowa A. Einsteina oddają sedno wyzwań, przed którymi stoi dziś branża budowlana. Taksonomia UE i dyrektywa budynkowa (EPBD) zapowiadają przełom w budownictwie – o wyzwaniach i szansach towarzyszących tej transformacji mówi Dariusz Pawlukowicz, Wiceprezes Zarządu Vantage Development S.A. i ROBYG S.A.

Czym jest dla Państwa zrównoważone budownictwo?

Zrównoważone budownictwo to dla nas nie tylko budowanie z myślą o obecnym środowisku, ale także o odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń. Od 3 lat dobrowolnie raportujemy nasze działania w ramach ESG, potwierdzając coraz szerszy zakres podejmowanych działań w obszarach środowiskowym, społecznym i zarządczym, a obecnie wdrażamy Strategię ESG na lata 2024-2028. Stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej – jednym z założeń Strategii jest, że od 2028 r. wszystkie nowo wybudowane przez ROBYG budynki z mieszkaniami na wynajem Vantage Rent będą zgodne z wymogami Taksonomii UE.

Zgodność z taksonomią i międzynarodowe certyfikaty typu Leed, BREEM są już standardem dla nowych budynków biurowych czy magazynowych, inaczej niż dla rynku mieszkaniowego. Dlatego podejmujemy się tego wyzwania, zaczynając od segmentu najmu instytucjonalnego (PRS).

Co oznacza dla Państwa zgodność budynków z Taksonomią UE?

Zgodność budynków z Taksonomią UE to szereg określonych wymogów – od technicznych, po technologiczne, zarządcze, jak i dotyczące naszego łańcucha wartości. Efektywność energetyczna zawsze była naszą mocną stroną, podobnie jak działania na rzecz różnorodności biologicznej czy rozwoju infrastruktury zielono-błękitnej, ale zarządzanie zasobami naturalnymi, odpadami czy zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej innej niż elektryczna to elementy, które nie są zależne wyłącznie od nas. Wymuszają nowy sposób myślenia na wszystkich uczestnikach procesu budowlanego – od architektów, przez kierowników budowy, ze szczególnym uwzględnieniem dostawców materiałów, energii, jak i podwykonawców. A to długi i złożony proces, wobec którego opór może pojawić się już na etapie spełnienia minimalnych gwarancji, mających na celu zapewnienie przestrzegania Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.

Dlaczego więc decydujecie się Państwo na ten krok? Czy decyzja o zgodności z Taksonomią UE była podyktowana wyłącznie regulacjami prawnymi, czy czymś jeszcze?

Regulacje prawne, oczywiście, odegrały istotną rolę w podjęciu tej decyzji. Zgodność z taksonomią to ważny argument dla naszego inwestora i rynku finansowego, dla których waga aspektów ESG ma wpływ na decyzje inwestycyjne. Kolejnym argumentem jest fakt, iż przygotowanie do zgodności z taksonomią i tak wpisuje się w założenia Dyrektywy budynkowej, według której od 2030 r. wszystkie nowe budynki (nie tylko publiczne) mają być bezemisyjne, z obowiązkowym montażem technologii solarnych i infrastrukturą dla rowerów i samochodów elektrycznych. Wejście w życie 18.07.2024 r. rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR), w tym paszportów cyfrowych dla materiałów i wyrobów budowlanych w całym życiu produktów, dodatkowo potwierdza nieodwracalność zachodzących zmian dla naszych partnerów.

Jednak równie ważnym czynnikiem było nasze zobowiązanie do prowadzenia działalności w sposób odpowiedzialny oraz zrozumienie, że zrównoważone budownictwo wpływa na 40% emisji w UE.

Proces nie wydaje się być łatwy. Jakie główne bariery Pan identyfikuje?

W Polsce jednym z kluczowych wyzwań jest niedostateczna gotowość oraz niepełna świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego budownictwa, w tym otwartość na zmiany. W segmencie mieszkaniowym, w naszej ocenie, wymogi regulacyjne wyprzedzają świadomość konsumentów. A tak długo, jak problem mieszkalnictwa w Polsce nie zostanie rozwiązany (co póki co nie udało się nikomu od czasów powstania II RP), kryterium cenowe będzie dla większości klientów kluczowym przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkań.

Z drugiej strony, presja regulacyjna i w konsekwencji finansowa, wynikająca z zastosowania droższych wyrobów, rozwiązań i technologii, które nie są jeszcze w pełni gotowe i efektywne, nie tylko ekonomicznie, domykają „błędne koło”.

Nie mniej istotna bariera wynika z aktualnego stanu systemu ciepłownictwa i infrastruktury energetycznej. Pozytywnie oceniamy wzrost inwestycji w projekty dekarbonizacji sieci i zmiany mixu energetycznego w Polsce. Jednak w porównaniu z innymi krajami to znaczące opóźnienie, które wpływa na wyniki i pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw z Polski na rynku UE.

Jakie działania zewnętrzne byłyby wskazane?

Aby proces transformacji przebiegał sprawniej, potrzebne są zdecydowane działania ze strony producentów i dostawców energii, ustawodawców oraz władz miast. Konieczna jest intensyfikacja i upowszechnienie rozwiązań wdrażających inwestycje w innowacje, które pozwolą skutecznie wprowadzać zrównoważone technologie, i spełniać wymogi taksonomiczne.

Warto rozważyć rozwiązania systemowe, wprowadzające elementy zachęt dla kupujących nowe mieszkania w budynkach (czy to w formie bardziej dostępnych kredytów, czy ulg w podatkach od nieruchomości), które będą spełniały najwyższe wymogi regulatora UE, co pozwoli na:

  • zwiększenie energooszczędności budynków, a tym samym obniżenie kosztów użytkowania,
  • osiąganie celów klimatycznych,
  • szybszą transformację w sektorze budownictwa,
  • rozwój branży pomp ciepła, magazynów energii i ciepła czy innych rozwiązań i wyrobów niskoemisyjnych.

I nie mniej istotne – działania partnerskie z miastami. Liczymy, że wobec zmiany w przepisach dotyczących miejskich planów adaptacji do zmian klimatu, konkretne inwestycje, wspólne działania i inicjatywy będą dodatkowym katalizatorem na poziomie regionalnym i lokalnym.

Kto jest dla Państwa głównym partnerem zmiany?

Partnerstwo jest dla nas kluczowe w tym procesie. Bycie liderem zobowiązuje – zmianę więc zaczynamy od siebie. Wierzymy jednak, że kluczem do sukcesu jest współpraca i partnerstwo – nie jesteśmy w stanie zrealizować tego celu działając w pojedynkę. Chcemy, aby naszymi partnerami były branża, miasta, partnerzy społeczni, architekci, wykonawcy i dostawcy materiałów. Jestem przekonany, że wspólny dialog i wymiana doświadczeń przyniosą realne efekty.

Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, które chcą działać na rzecz zrównoważonego budownictwa i wspólnie dążyć do realizacji celów zrównoważonego rozwoju – esg@robyg.com.pl. Szczególną ofertę planujemy skierować do partnerów z branży, dla których już we wrześniu organizujemy wspólnie z PZFD pierwsze bezpłatne warsztaty dot. zmian klimatycznych (Mozaika klimatyczna).


Dariusz Pawlukowicz, Wiceprezes Zarządu Vantage Development S.A. i ROBYG S.A.

Z Vantage Development związany od 2009 r. W 2022 r. objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu Vantage Development S.A. oraz ROBYG S.A. – spółek należących do grupy TAG Immobilien AG. Odpowiedzialny za strategiczny dla akcjonariusza obu firm obszar najmu mieszkań (rozwój portfela nieruchomości, zarządzanie obiektami, pozyskanie oraz obsługa najemców), a także HR i ESG.

Last Updated on 10 października, 2024 by Anastazja Lach