Diamenty Innowacji: rozwój, bezpieczeństwo i przyszłość technologii. Wywiad z dr hab.inż. Jackiem Misiurewiczem, Członkiem Zarządu, XY-Sensing
Jakie znaczenie ma dla Państwa nagroda w konkursie „Diamenty Innowacji”?
„Diamenty Innowacji” to nasze pierwsze tego typu wyróżnienie i tym bardziej przykładamy do niej wiele estymy i powagi, szczególnie że jesteśmy małą spółką, dopiero rozwijającą swoje skrzydła na trudnym i wymagającym rynku systemów bezpieczeństwa i obronności. Dostrzeżenie nas wśród wielu uznanych partnerów biznesowych działających w Polsce jest niezmiernie nobilitujące, a także utwierdza nas w słuszności obranej ścieżki rozwoju. Wiąże się to również z docenieniem tworzonych przez nas innowacji technologicznych, służących wzmacnianiu zdolności obronnych państwa. Nagroda jest również niezmiernie ważnym środkiem, dzięki któremu możemy informować o istniejących w kraju rozwiązaniach mogących śmiało konkurować z produktami tego rodzaju oferowanymi przez duże koncerny światowe, a także budować wiarygodność spółki jako ważnego podmiotu budującego bezpieczeństwo kraju i obywateli.
Czy zapotrzebowanie na opracowywane przez Państwa rozwiązania wzrasta, biorąc pod uwagę obecną napiętą sytuację geopolityczną?
Rzeczywiście, niestabilna sytuacja w naszym regionie, a także pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w wymiarze globalnym wpływają na zwiększenie wrażliwości organów państwa oraz obywateli na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno w skali makro – państwa lub firmy – jak i mikro, czyli osobistej. Istniejemy już ponad 6 lat i od samego początku swojej działalności staraliśmy się zainteresować naszymi rozwiązaniami resorty obronności i bezpieczeństwa. Jednak dopiero w ostatnim czasie nastąpiło szczególne ożywienie i podejmowanie konkretnych decyzji zakupowych, aby zwiększyć zdolności służb państwowych w budowaniu ciągłej świadomości sytuacyjnej, poprzez zakup systemów jakie oferujemy odbiorcom. To zainteresowanie widoczne jest w zawieraniu konkretnych kontraktów, co bezpośrednio przekłada się na budowanie nowych miejsc pracy i zwiększenie potencjału wytwórczego firmy.
Czy wdrażane przez Państwa technologie mają zastosowanie także w przemyśle cywilnym?
Główną osią wytwórczą są systemy budowania świadomości sytuacyjnej w powietrzu i na lądzie, dedykowane dla wojska oraz innych służb porządku publicznego, jak Straż Graniczna. Jednak podejmujemy działania, aby nasze rozwiązania były także dostępne dla podmiotów cywilnych. Przykładem takiego rozwiązania jest radar pasywny PCL, służący do detekcji i identyfikacji dronów, a działający bez własnego nadajnika, co bardzo ułatwia jego cywilne zastosowanie. Taki radar mógłby zostać włączony w system ochrony ważnych instalacji cywilnych, jak np. port morski, petrochemia, elektrownia, czyli miejsca potencjalnie mogące stać się obiektem niepożądanego wtargnięcia grup sabotażowych wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne. Nasze „zielone” radary (nie emitujące energii elektromagnetycznej i konsumujące zdecydowanie miej mocy niż radary klasyczne) mogą z powodzeniem wesprzeć operacje na lotniskach cywilnych, ale tutaj wprowadzenie tego typu rozwiązania nieodzownie łączy się z koniecznością zmiany przepisów prawa lotniczego. Niemniej jednak gotowość technologiczna z naszej strony jest obecna już teraz.
Jaki jest Państwa przepis na skuteczną komercjalizację innowacyjnych rozwiązań opracowywanych przez lub we współpracy z uczelniami?
Będąc spółką typu spin-off Politechniki Warszawskiej jesteśmy przykładem komercjalizacji rozwiązań naukowych, które powstawały na uczelni, a teraz dojrzewają dzięki naszemu zaangażowaniu i kontaktom z potencjalnymi ich użytkownikami, co pozwala na tworzenie produktu odpowiadającego zapotrzebowaniu. Taka formuła działania jest bardzo dobra i skuteczna, jeżeli zostanie wsparta nie tylko entuzjazmem i zaangażowaniem pracowników spółki, ale także spotka się z ułatwieniami oferowanymi przez uczelnię, szczególnie w początkowej fazie rozwoju firmy. Partnerstwo z uczelnią daje wiele obopólnych korzyści w postaci np. zatrudniania absolwentów, ale także wzbogacania tematyki kształcenia uczelni o zagadnienia praktyki tworzenia i wdrażania technologii do produkcji i na rynek kliencki. Aby model taki był jeszcze skuteczniejszy, do procesu wsparcia takich podmiotów włączyć się musi także państwo ze swoimi agendami administracyjnymi, bo wejście na rynek systemów bezpieczeństwa i obronności jest bardzo kosztowne i czasochłonne.
27 listopada, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Diamenty Innowacji,” firma XY-Sensing zdobyła tytuł Laureata w kategorii Innowacja Roku: Technologia.
Przeczytaj także: Poznaj wyniki konkursu Diamenty Innowacji 2024!
Galę „Diamenty Innowacji” można obejrzeć pod tym linkiem.
Last Updated on 18 grudnia, 2024 by Anastazja Lach