Diamenty Innowacji: Technologia zmieniająca medycynę. Wywiad z Maciejem Wysockim, CEO BioCam

Diamenty Innowacji: Technologia zmieniająca medycynę. Wywiad z Maciejem Wysockim, CEO BioCam

Jakie znaczenie ma dla Państwa nagroda w konkursie „Diamenty Innowacji”?

Cieszymy się z wyróżnienia, będąc w gronie nominowanych tak dojrzałych firm jak CCC, DHL, Sidly czy Vigo Photonics. To pokazuje, że Kapituła ocenia nie tylko skalę działania i wskaźniki przychodów, ale również potencjał innowacyjności oraz pozytywny impact społeczny, z jakim związana jest nasza działalność. Każde tego typu wyróżnienie to dla nas ogromny impuls i motywacja do dalszej ciężkiej pracy nad technologią i wdrożeniem.

Na czym polega rewolucyjność Państwa rozwiązania? Co sprawia, że ma być ono skuteczniejsze i przede wszystkim tańsze niż analogiczne metody opracowane przez konkurencję?

Największe obecne problemy społeczne w medycynie to chroniczne braki kadrowe w służbie zdrowia, ograniczony czas, jaki można poświęcić pacjentowi, oraz to, że badamy się zbyt późno i rzadko, podczas gdy początkowo niegroźne zmiany patologiczne czy też nowotwory na wczesnym etapie rozwoju przekształcają się w schorzenia o znacznie większej inwazyjności i  śmiertelności. 

Nasza kapsułka endoskopowa, ze względu na niską inwazyjność, brak konieczności hospitalizacji oraz przystosowanie technologii do badań zdalnych umożliwia realizację badań przesiewowych i detekcję potencjalnych zmian patologicznych na wczesnym etapie.

Warto odnotować, że same kapsułki endoskopowe nie są nowością i istnieją na rynku już dokładnie 23 lata. Zakładając BioCam.ai pięć lat temu wyszliśmy od zadania sobie pytań – jak to się stało, że przez tyle lat technologia w ogóle nie została spopularyzowana, jest droga, nierefundowana i niszowo stosowana? Istnieją dwie główne tego przyczyny.

Film z badania całego układu pokarmowego trwa nawet kilkanaście godzin i w codziennej rutynie lekarskiej niemożliwe jest przejrzenie całego filmu z badania bez ryzyka pominięcia jakichś zmian patologicznych. Obecne wskazanie diagnostyczne kapsułek endoskopowych dotyczy badania pojedynczych odcinków układu pokarmowego. Najczęściej mówimy o jelicie cienkim – odcinku, do którego nie dojdziemy wystarczająco głęboko tradycyjną inwazyjną gastroskopią i kolonoskopią. Rzadziej stosuje się kapsułki do diagnostyki jelita grubego bądź żołądka. Pomimo dostępu do całego filmu z układu pokarmowego, w tych najbardziej zaawansowanych kapsułkach dostępnych na rynku, lekarz i tak analizuje tylko jego odcinek. 

Druga barierą dla obecnych technologii jest bardzo wysoka cena urządzeń, co przekłada się na jeszcze wyższą cenę badania, brak refundacji i wybór tradycyjnych, inwazyjnych metod jako znacznie tańszych.

Nasze środowisko elektroniczne jest oparte na mikrokontrolerach, a nie bardzo drogich w produkcji technologiach MEMS, co umożliwia znacznie tańszą produkcję seryjną niż rozwiązania konkurencyjne.

Zakładając BioCam, jako osoby z doświadczeniem w urządzeniach medycznych i mikroelektronice, postanowiliśmy rozwiązać powyższe problemy, oferując technologię tańszą, przystosowując ją do badań całkowicie zdalnych – w warunkach domowych, bez wymogu hospitalizacji, a dzięki autorskim algorytmom AI przyspieszamy pracę lekarza konieczną do analizy całego kilkunastogodzinnego filmu nawet o 90%, wspierając proces diagnostyczny.

Kapsułki BioCam mają poza tym wyższą rozdzielczość i lepsze parametry optyczne. Dodatkowo, pracujemy nad obrazowaniem wąskim spektrum światła, co zwiększa możliwości diagnostyczne. 

W weterynarii największą zaletą naszej technologii jest brak sedacji (narkozy), która jest dla zwierząt domowych znacznie bardziej szkodliwa niż dla ludzi, a w przypadku wybranych ras psów i kotów nawet śmiertelna. Poza tym, brak konieczności hospitalizacji w lecznicy oraz niska bariera wejścia w ten sektor diagnostyki dla lecznicy pod kątem ceny stanowią kolejne zalety naszej metody.

Czy rynek wyraża duże zainteresowanie Państwa produktem? Jak oceniają Państwo perspektywy komercjalizacji tego rozwiązania?

Przez ostatnie trzy lata odezwało się do nas blisko 100 dystrybutorów, sieci klinik i ubezpieczycieli medycznych z całego świata, w kontekście zainteresowania kapsułkami dla ludzi, oraz kilkunastu dystrybutorów weterynaryjnych, co potwierdza potrzebę rynkową.

Nasze zainteresowanie weterynarią (psy, koty, konie), które jest ciągle relatywnie świeże, to efekt właśnie kontaktu z przedstawicielami branży, którzy chcieli mieć nasz produkt w swojej ofercie.

Procesujemy w tej chwili pierwsze 3-letnie umowy dystrybucyjne z partnerami weterynaryjnymi na rynek Polski, Litwy, Francji i regionu Beneluksu, UK, a także w Afryce (Tunezja, Algieria, Maroko, Nigeria), ZEA i Arabii Saudyjskiej. Planujemy osiągnąć gotowość do realizacji pierwszych zamówień komercyjnych dla partnerów dystrybucyjnych w połowie 2025 roku. W medycynie ludzkiej dużą barierą przed szerokim wdrożeniem są nowe regulacje obowiązujące na terenie Unii Europejskiej,  ale wdrożenie pilotażowe – na mniejszą skalę, w placówce medycznej we Wrocławiu, planujemy jeszcze w okolicy wiosny 2025.

Czy kapsułka endoskopowa to skończony projekt, czy też planują Państwo jego dalszy rozwój? A może pracują Państwo nad innymi innowacyjnymi projektami?

Jesteśmy spółką badawczo-rozwojową, najbardziej silni czujemy się w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów technologicznych, co może pozwolić nam budować długoterminową przewagę konkurencyjną i pozycję na rynku.

Wytworzona w całości przez nas platforma sprzętowa endoskopii kapsułkowej daje nam przestrzeń pod kątem potencjalnych modyfikacji i realizacji prac rozwojowych – my decydujemy, jakie zadania technologiczne ma realizować kapsułka.

W weterynarii planujemy rozwój kapsułek dla koni oraz mniejszych ras psów i kotów. Mamy w planach również projekty rozwojowe w postaci wykorzystania obrazowania różnymi długościami światła, wykorzystania termowizji, LIDAR, pomiar parametrów fizjologicznych, badania kontrastowe, zdalne uwalnianie substancji, w tym terapie celowane czy nawet szczepionki.

Jesteśmy też otwarci na współpracę w innych dziedzinach medycyny i technologii niż endoskopia kapsułkowa, jeśli nie będzie to wpływało negatywnie na nasze cele strategiczne. Jakiś czas temu dr Zuzanna Kaźmierczak realizowała w ramach spółki grant wykorzystania technologii bakteriofagów do dezynfekcji. Realizowaliśmy też kilka lat temu projekt urządzenia do denerwacji tętnic płucnych.


27 listopada, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Diamenty Innowacji,” firma BioCam zdobyła tytuł Laureata w kategorii Innowacyjna Firma Roku.

Przeczytaj także: Poznaj wyniki konkursu Diamenty Innowacji 2024!

Galę „Diamenty Innowacji” można obejrzeć pod tym linkiem.

Last Updated on 16 grudnia, 2024 by Anastazja Lach

Udostępnij