Diamenty Innowacji: Rozmowa o przyszłości polskiej energetyki. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska

Diamenty Innowacji: Rozmowa o przyszłości polskiej energetyki. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska

Jakie znaczenie ma dla Państwa nagroda w konkursie „Diamenty Innowacji”?

Wśród nominowanych w kategorii energetyka znaleźli się liderzy rynku zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego.  Dlatego tytuł jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale i świadectwem tego, że działania EDF Renewables budują wartość dla Polski. Od kilkunastu lat aktywnie uczestniczymy w transformacji energetycznej wprowadzając do systemu nowe moce w obszarze odnawialnych źródeł. Mamy nadzieję, że nasz wkład w sprawiedliwą transformację, który obejmuje nie tylko twarde inwestycje ale także szereg działań CSR, przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polaków. Jesteśmy przekonani, że obszar produkcji energii elektrycznej będzie decydował o rozwoju gospodarczym Polski, a przenoszenie proporcji w miksie energetycznym na jego „zieloną stronę”, będzie gwarantem wzrostu PKB. Dlatego chcemy jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej energetyki.  Proponujemy partnerstwa państwowym liderom, aby wspólnie realizować projekty o strategicznym znaczeniu dla kraju.

Jakie są Państwa plany w kwestii rozbudowy portfolio magazynów energii? Czy Państwa zdaniem będą one kluczowym elementem transformacji sieci energetycznej?

EDF Renewables ze swoją obecnością  w ponad 20 krajach jest głównym graczem w transformacji energetycznej na świecie. Nasza firma wdraża w ramach grupy EDF konkurencyjne, odpowiedzialne i tworzące wartość projekty. W każdym kraju nasze zespoły codziennie okazują swoje zaangażowanie na rzecz lokalnych interesariuszy, dodając swoją wiedzę i możliwości do walki ze zmianami klimatycznymi. Nauczyło nas to, że każdy rynek jest inny, dlatego rozwiązania i plan transformacji powinny być dopasowane do każdego kraju indywidualnie. Jako EDF Renewables wspieramy ten proces w Polsce od 13 lat systematycznie oddając do użytku nowe moce wytwórcze z odnawialnych źródeł energii. Aktualnie dużym wyzwaniem dla transformacji jest stan polskich sieci energetycznych. Potrzebne są znaczące środki na ich modernizację oraz czas. Dlatego w ostatnich latach mocno zaangażowaliśmy się w budowę magazynów energii, które w krótkim i średnim terminie wpłyną pozytywnie na stabilizację całego systemu elektroenergetycznego. Według szacunków PSE do 2030 będziemy potrzebowali koło 10 GW mocy w magazynach energii, a my, jako EDF Renewables, chcemy mieć znaczący udział w rozwoju tego sektora. Obecnie pracujemy nad rozwojem projektów, które już teraz są w naszym portfelu oraz akwizycją kolejnych, o czym będziemy informowali rynek.

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, zdaniem ekspertów, mają ogromny potencjał. Jak go najlepiej wykorzystać?

Potencjał  Morza Bałtyckiego jest oczywisty, ale najistotniejsza jest szansa rozwojowa, którą Polska musi wykorzystać. Nie możemy również zapominać, że morskie farmy wiatrowe  odegrają kluczową  rolę w transformacji energetycznej.  Bałtyk będzie strategicznym miejscem na mapie energetycznej nie tylko Polski, ale całej Europy. W średnim terminie to właśnie program offshore będzie gwarantem dostarczenia do systemu taniej i zielonej energii. Będzie też decydował o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Co ważne – nasz ostatni projekt MEW we francuskim Saint-Nazaire pokazał, że offshore to impuls rozwojowy dla całego kraju, całego regionu.

Jedna farma na morzu zapewniająca energię elektryczną społeczności wielkości Warszawy generuje także konieczność stworzenia ponad 1000 miejsc pracy – głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jest to z jednej strony nadzieja na otwarcie zupełnie nowego sektora rynku pracy, z drugiej ogromne wyzwanie dla inwestorów, którzy będą musieli wyposażyć się w kapitał ludzki, który będzie w stanie sprostać realizacji programu MEW.

W Saint-Nazaire budowaliśmy kompetencje poprzez wymianę doświadczeń, poprzez angażowanie kooperantów w projekty badawczo-rozwojowe oraz nieustający dialog na każdym z etapów realizacji projektu. Dbając o rozwój kompetencji zaangażowaliśmy lokalnie 800 firm, z którymi budujemy wartość do realizacji francuskiego programu offshore.

Dzięki offshore, w 2040 roku polska energetyka ma szansę być oparta na odnawialnych i bezemisyjnych źródłach, tak abyśmy wpisali się w główny nurt europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej. To zadanie, którego realizacji podejmą się polscy liderzy energetyczni, którzy otrzymali decyzje lokalizacyjne. Tak duży, liczony w setkach miliardów projekt, zazwyczaj opiera się o międzynarodowe partnerstwa gospodarcze. Dlatego my, jako EDF, jesteśmy gotowi wziąć dużą część odpowiedzialności za powodzenie tych projektów.

Jak rozwijać się będzie EDF Renewables Polska w nadchodzącym roku?

Rozwój EDF Renewables w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie opierał się na trzech głównych filarach. Pierwszy to ten, który realizujemy od kilkunastu lat, czyli rozwój mocy OZE na lądzie. Kolejnym są magazyny energii, które są niezwykłą wartością dla polskiego systemu elektroenergetycznego – pozwalają zarządzać sprzedażą i dystrybucją, uelastyczniają sieć zwiększając jej wydolność. Jako EDF chcemy, aby nasze działania były ważne i potrzebne dla Polski, dlatego bierzemy odpowiedzialność i służymy naszym doświadczeniem w rozwoju polskiego programu Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jestem przekonana, że właśnie rozwój sieci oraz program offshore, to dziś dwa główne zadania dla wszystkich podmiotów, które biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne Polski.


27 listopada, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Diamenty Innowacji,” firma EDF Renewables Polska zdobyła tytuł Laureata w kategorii Innowacja Roku: Energetyka.

Przeczytaj takżePoznaj wyniki konkursu Diamenty Innowacji 2024!

Galę „Diamenty Innowacji” można obejrzeć pod tym linkiem.

Last Updated on 13 stycznia, 2025 by Anastazja Lach

Udostępnij