Energetyka w rękach kobiet – rozmowa z Wiktorią Kapuścik, laureatką programu Women’s Energy In Transition

Energetyka w rękach kobiet – rozmowa z Wiktorią Kapuścik, laureatką programu Women’s Energy In Transition

Program Women’s Energy In Transition – Polish Edition ma na celu wsparcie kobiet chcących rozwijać się w kierunkach związanych z energetyką. Rozmawiamy z Wiktorią Kapuścik, laureatką I miejsca w programie.

W swojej pracy zajęłaś się analizą wybranego systemu ciepłowniczego czwartej generacji, skąd ten pomysł?

Chciałam, aby moja praca dyplomowa miała praktyczne zastosowanie oraz proponowała konkretne rozwiązania. Ciepłownictwo stanowi jeden z moich głównych obszarów zainteresowań i bardzo cenię pracę naukową mojej promotorki, prof. dr hab. inż. Anny Skorek-Osikowskiej – temat okazał się dla mnie idealny.

Dlaczego wybrałaś karierę akurat w sektorze energetycznym?

Pierwsze doświadczenia zawodowe i moja fascynacja zagadnieniami energetycznymi utwierdziły mnie, że to dobry wybór. Branża jest dla mnie ciekawa i oferuje ciągłe wyzwania, m.in. rozwój technologii, dostosowywanie się do zmian prawnych i środowiskowych.

Bezpośrednią konsekwencją udziału w I edycji Programu, jest Twoja aktualna praca na stanowisku specjalistki ds. wytwarzania w Dalkii Polska Energia. Czym się w niej zajmujesz?

Pracuję w dziale wsparcia technicznego DPE S.A. – wspieram nasze ciepłownie i elektrociepłownie. Zajmuję się m.in. analizą danych produkcyjnych, sprawności urządzeń i nadzorem parametrów jakościowych wody. Angażuję się w bieżące sprawy działu produkcyjnego oraz współtworzę dashboardy monitorujące pracę urządzeń dla celów produkcyjnych za pomocą narzędzi MS Power BI.


Kobiety w branży energetycznej wciąż należą do mniejszości.
Program Women’s Energy In Transition ma odwrócić ten trend. Czy uważasz, że ta inicjatywa może zwiększyć różnorodność w sektorze?

Jak najbardziej. Przykładem może być choćby dział, w którym pracuję obecnie, który do tej pory był zdominowany przez mężczyzn. Wierzę, że program może przyczynić się do odwrócenia proporcji kobiet w tym zawodzie.

Jakie znaczenie ma różnorodność perspektyw w energetyce, szczególnie w kontekście walki ze zmianami klimatu?

Uważam, że różnorodność perspektyw ma duże znaczenie – z moich obserwacji wynika, że wciąż wielką trudność sprawia zarządzanie zmianą, zwłaszcza w kontekście trzymania się swoich przekonań i opinii, że jeśli w przeszłości procesy realizowane były w określony sposób, nie należy tych procesów zmieniać. Aktualne wyzwanie, związane z próbą zatrzymania postępujących zmian klimatycznych, wymaga zmiany postrzegania i wprowadzenia zmian.

Jako kobieta w branży energetycznej, jakie wyzwania napotkałaś na swojej dotychczasowej drodze?

Zdarzało mi się mierzyć ze stereotypowym postrzeganiem kobiet inżynierek w branży, zwłaszcza jako studentce.

Jak zachęciłabyś studentki do udziału w tym programie?

Program otwiera nowe możliwości i jest świetną przygodą. Warto zmierzyć się z wyzwaniem i zgłosić swoją pracę dyplomową. Powodzenia!


Dowiedz się więcej o programie: https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition

Udostępnij