INNOWACJA jest tym, co pozwala odróżnić lidera od naśladowcy. Wywiad z Barbarą Wójcicką, Beatą Sołtys i Wojciechem Znojkiem, Zarządem firmy SABUR Sp. z o.o.

INNOWACJA jest tym, co pozwala odróżnić lidera od naśladowcy. Wywiad z Barbarą Wójcicką, Beatą Sołtys i Wojciechem Znojkiem, Zarządem firmy SABUR Sp. z o.o.

30 lat innowacyjności. Jak należy rozumieć ten element Waszego logo?

BW: SABUR powstał w 1993 roku, równo 30 lat temu. W tamtych czasach hasło Innowacyjność nie było tak popularne, jak obecnie. Producenci i dostawcy automatyki konkurowali między sobą na zupełnie innym poziomie. Zarówno wśród klientów, jak i partnerów biznesowych, niewielu miało odwagę inwestować w nowe, nieznane rozwiązania. Byliśmy w mniejszości. Myśleliśmy nieszablonowo.

Dostrzegliśmy potencjał tam, gdzie inni go nie widzieli a przy tym mieliśmy odwagę i wiedzę, by od pomysłu przejść do realizacji. Chcieliśmy działać aktywnie, innowacyjnie, odważnie, kreując nowe trendy a nie tylko podążając za nimi. Po tych 30 latach nadal wierni jesteśmy tej zasadzie.

Czy mogą Państwo wymienić dwa charakterystyczne i innowacyjne projekty, zrealizowane w przyszłości i wyprzedzające swoje czasy.

WZ: Jednym z oferowanych przez nas od samego początku istnienia firmy rozwiązań jest system nadrzędnej wizualizacji i sterowania (SCADA). Obecnie SCADA jest de facto standardem, można powiedzieć „must have”. Spośród tysięcy licencji, jakie wdrożyli nasi partnerzy, najważniejsza była ta pierwsza, sprzed 30 lat. To był prawdziwie innowacyjny projekt, jedno z pierwszych wdrożeń na polskim rynku. Wdrożyliśmy zupełnie nową klasę rozwiązania a to nigdy nie jest łatwe. Taki projekt, zakończony sukcesem, jest jak wiatr w żagle. Dzięki niemu popłynęliśmy dalej.

BW: Mówiąc o innowacyjności nie sposób nie wspomnieć o naszych rozwiązaniach do zarządzania energią elektryczną i innymi mediami. Od kilku lat to temat odmieniany przez wszystkie czasy i przypadki. Rosnące koszty, kurczące się zasoby i problemy z dostępnością przekładają się na bardziej świadome i racjonalne zużycie. W portfolio SABUR rozwiązań z zakresu monitoringu zużycia mediów było co najmniej kilka. Pierwszy program służący do odczytu i rozliczania energii (SOIRE) powstał już w roku 2008!  Zostało to docenione przez specjalistów, a w roku 2009 SOIRE zostało uhonorowane Złotym Medalem targów Automaticon. Od tego czasu przeszliśmy wszyscy prawdziwą technologiczną rewolucję, ale jedno się nie zmieniło – najtańszą energią jest ta niedostarczona – to ponadczasowa maksyma, której prawdziwość odczuwana jest dziś bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

A jak to wygląda teraz, gdy technologia jest na dużo wyższym poziomie? Czy nadal można być innowacyjnym? Jakimi rozwiązaniami z ostatnich lat SABUR zaskoczył rynek?

WZ: Z innowacją technologiczną bywa podobnie, jak ze sztuką. Niektóre dzieła doceniane są od razu, inne dopiero po pewnym czasie. Często to kwestia właściwego miejsca i odpowiedniego momentu.

Tak było na przykład z rozwiązaniem do zdalnego i bezpiecznego zarazem dostępu do instalacji, czyli Ubiquity. Dostępne i używane było już od pewnego czasu, ale prawdziwą popularność zyskało w czasie pandemii COVID-19. To było wciąż to samo rozwiązanie, zmieniła się natomiast sytuacja rynkowa. Nagła i silna potrzeba walki z izolacją, ograniczonym bezpiecznym dostępem lokalnym do informacji, urządzeń, całych instalacji i wsparcia technicznego przełożyła się na dużo większe niż wcześniej zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Dla wielu firm była to jedyna szansa na kontynuowanie działalności.

BS: Efektem naszej pracy z ostatnich lat jest CERTAGO, system zarządzania danymi procesowymi. To rozwiązanie na styku światów IT, OT i IoT. To jest przyszłość. Czytelne pulpity użytkownika, proste wizualizacje i łatwe do interpretacji wykresy. Centralizacja i uniwersalizm danych. Prosta obsługa i dostęp 24/7 z dowolnego miejsca i urządzenia. Alerty sms lub email.Uniwersalność i elastyczność rozwiązania, proste wdrożenie, swoboda rozbudowy systemu. Takie są aktualne wymagania klientów i takie jest CERTAGO.

30 lat działalności to duże osiągnięcie. Na czym polega tajemnica sukcesu SABUR?

WZ: Naszą pracę porównać można do pracy lekarza. Klienci dzielą się z nami swoimi bólami o nieznanym im podłożu i przyczynach, mówią o objawach i dolegliwościach. Naszym zadaniem jest postawienie właściwej diagnozy i zaproponowanie planu leczenia. Nie chodzi o to by zaaplikować najbardziej popularny lek, ale by objąć pacjenta kompleksową opieką. Tak właśnie działamy w SABUR. Naszym klientom zapewniamy cały zestaw usług dodatkowych, wspierając ich od strony biznesowej i technicznej. To wartość dodana do naszej oferty, która wynosi nas na wyższy poziom i pozwala wyróżnić się na tle innych dostawców, szczególnie teraz, gdy rynek pełen jest produktów o zbliżonych w katalogach parametrach.

Skoro to takie oczywiste, to dlaczego tak mało firm stosuje tę technikę?

BW: Wielu dostawców skupia się wyłącznie na sprzedaży produktów. Potrafią zaoferować niskie ceny i… właściwie nic więcej. Taką przyjęli strategię. Inwestują w działy handlowe i sklepy online, ale nie w obsługę klientów czy R&D. Podążają za trendami, ale nie mają kompetencji lub możliwości by sami je kreować. To właśnie odróżnia liderów od naśladowców. My zawsze chcieliśmy być liderami.

W ostatnich latach bardzo popularnym hasłem jest cyberbezpieczeństwo. Czy dotyczy to również branży automatyki i oferowanych przez Was rozwiązań?

BS: Tak. I powiem więcej. W ostatnich latach cyberbezpieczeństwo stało się niezwykle ważne dla branży automatyki. Rozwiązania przemysłowe tradycyjnie były odizolowane od sieci informatycznych i korporacyjnych, ale obecnie te dwa rodzaje infrastruktury stają się zintegrowane. Ponieważ systemy przemysłowe są obecnie podłączone do Internetu, a przez to bardziej dostępne z dowolnego miejsca, wzrosła także liczba potencjalnych źródeł ataku na firmę.  

W związku z tym, zwiększamy nasze inwestycje w bezpieczeństwo, aby zapewnić naszym klientom najwyższy poziom ochrony. To główny powód, dla którego w naszej ofercie pojawił się Saia PCD® QronoX, system zgodny ze standardem automatyki przemysłowej ANSI ISA 62443 i posiadający poziom bezpieczeństwa SL3. To połączenie systemu operacyjnego QNX, nowoczesnego programowania PLC w języku wysokiego poziomu i wyjątkowej kompatybilności. 

Cały czas podnosimy także nasze własne kwalifikacje, aby zapewnić najlepszą ochronę dla naszych klientów. 

Nad czym obecnie pracujecie, jeśli to nie tajemnica? 

BS: Aktualnie rozwijamy systemy oparte na Internet of Things, który jest kierunkiem z ogromnym potencjałem. Dzięki doświadczeniu w tej dziedzinie jesteśmy w stanie opracowywać własne rozwiązania, takie jak systemy sterowania grzejnikami czy kontroli jakości powietrza. Ta strategia pozwala nam rozszerzyć nasz core biznes o kolejne innowacje. 

Już wiele lat temu opracowaliśmy rozwiązania na potrzeby optymalizacji i redukcji kosztów, szczególnie poprzez zmniejszenie zużycia mediów, takich jak energia elektryczna, woda czy gaz. Teraz nasi klienci osiągają średnio od 20 do 35% oszczędności w obiektach, na których zostały zainstalowane nasze rozwiązania optymalizujące. 

Odpowiadamy na potrzeby rynku – w Saburze znajdziecie rozwiązania dla monitorowania i sterowania dużymi farmami fotowoltaicznymi, a także gotowe rozwiązania dla zarządzania stacjami ładowania samochodów elektrycznych. 

Jako firma angażujemy się w rozwijanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które pomagają naszym klientom osiągać ich cele i ograniczać wpływ na środowisko naturalne. 

SABUR kiedyś, dziś, jutro. Jakie hasła, # najtrafniej was opisują? 

BW:

#OT #SCADA, #PLC, #IoT–  podstawa naszego działania,

#TEAM– nasz największy kapitał,

#Innowacja – nasza obietnica wartości dla klientów i partnerów,

#FairPlay – nasze zasady, uczciwość i etyka w biznesie, niezmienne od zawsze i na zawsze. 


Barbara Wójcicka – Prezes Zarządu, Sabur sp. z o.o

Wojciech Znojek – Wiceprezes Zarządu, Sabur sp. z o.o.

Beata Sołtys – Członek Zarządu, Sabur sp. z o.o.

Last Updated on 26 maja, 2023 by Anastazja Lach

TAGS