Kajima Poland z Diamentem Zrównoważonej Gospodarki. Budujemy z wizją i odpowiedzialnością. Maciej Runkiewicz, Prezes Kajima Poland, o kompetencjach lidera ESG w budownictwie

Kajima Poland z Diamentem Zrównoważonej Gospodarki. Budujemy z wizją i odpowiedzialnością. Maciej Runkiewicz, Prezes Kajima Poland, o kompetencjach lidera ESG w budownictwie

Jak skutecznie łączyć wysokie wymagania inwestorów z zasadami zrównoważonego rozwoju? O tym, co oznacza tytuł Lidera ESG w budownictwie, jak ewoluowała strategia Kajima Poland i co stoi za sukcesem projektu 7R Park Wrocław West II – opowiada Maciej Runkiewicz, Prezes Zarządu Kajima Poland Sp. z o.o.
Jakie znaczenie ma dla Państwa nagroda w konkursie „Diamenty Zrównoważonej Gospodarki”?

Fakt uzyskania tytułu Lidera ESG w budownictwie na gali Diamentów Zrównoważonej Gospodarki 2025 jasno pokazuje, że Kajima Poland skutecznie implementuje zasady zrównoważonego rozwoju w swoich projektach i procesach. Jesteśmy w czołówce w branży pod tym względem.

To wyróżnienie działa na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim wzmacnia reputację Kajima Poland jako odpowiedzialnego partnera w realizacji dużych inwestycji kubaturowych, zwiększa również naszą wiarygodność w oczach klientów, instytucji finansowych, a także pracowników. Tytuł Lidera ESG w budownictwie stanowi ukoronowanie wysiłku całego naszego zespołu. Jest dowodem na to, że podejmowane działania mają realny wpływ i są dostrzegane przez branżę. Nagrodę odebrali wszyscy pracownicy obecni na gali. Cieszymy się również, że towarzyszył nam Pan Yoshihisa Furukawa, pełniący ważną rolę w strukturach grupy Kajima.

Realizujecie Państwo bardzo różnorodne projekty. Czy taka wszechstronność jest celową strategią firmy, czy raczej konsekwencją stosowanych rozwiązań?

To dobre pytanie. Na początku naszej działalności w Polsce w latach dwutysięcznych zaczęliśmy od budownictwa przemysłowego związanego z motoryzacją, to były duże projekty realizowane dla znanych międzynarodowych producentów. Cierpliwie zdobywaliśmy doświadczenie w projektowaniu i organizacji budów wymagających precyzji i sprawności, a także w przygotowaniu inwestycji do tzw. zielonych certyfikacji, zanim stało się to standardem.

Dziś mamy na koncie ponad 170 realizacji, w tym rozbudów i modernizacji na terenie całego kraju. Dawno wyszliśmy już poza niszę budownictwa przemysłowego i logistycznego. Jesteśmy również znani z rozbudów dużych galerii handlowych oraz budownictwa zamieszkania zbiorowego. Taka szeroka paleta realizacji bardzo nam odpowiada, ponieważ daje możliwość dalszego rozwoju i jeszcze głębszej znajomości rynku budowlanego. Różnorodność projektów – od precyzyjnych inwestycji przemysłowych przez skomplikowane rozbudowy obiektów handlowych po realizacje w obszarze budownictwa mieszkaniowego – pozwala nam stale poszerzać kompetencje zespołu, wdrażać nowe technologie i elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby inwestorów.

7R Park Wrocław West II, Kąty Wrocławskie (Zdjęcie: Kajima Poland)
Państwa realizacja z zeszłego roku uzyskała ocenę „Outstanding” wg standardu zrównoważonego budownictwa BREEAM. Co jest niezbędne, aby osiągnąć i utrzymać, taki poziom wykonania?

Pytanie zapewne dotyczy inwestycji 7R Park Wrocław West II – pierwszej linii 7R Green Saver – którą, jako generalny wykonawca, zrealizowaliśmy w Kątach Wrocławskich w 2024 roku dla 7R – dewelopera wysokiej jakości magazynów. Jesteśmy niezmiernie dumni zarówno z projektu jak i z przebiegu jego realizacji. Otrzymanie przez 7R najwyższej możliwej oceny „Outstanding” w systemie BREEAM przyniosło nam ogromną satysfakcję, tym bardziej że obiekt zdobył 100% punktów w kategoriach dot. efektywności energetycznej i zarządzania wodą. W momencie uzyskania certyfikatu był to najwyżej oceniony budynek przemysłowy w Europie kontynentalnej.

Aby sprawnie dostarczać obiekty zgodne z wymaganiami certyfikacji BREEAM, LEED czy WELL na wszystkich oczekiwanych przez klientów poziomach niezbędne są trzy filary: wiedza, doświadczenie i sprawnie działająca organizacja, a konkretnie: posiadanie zespołu fachowców doskonale znających wymagania organizacji certyfikujących, jak również wypracowanie mądrych procedur, które pozwalają płynnie integrować wymagania certyfikacji z bardzo szybkim rytmem realizacji budowy. Zaś w obrębie samego projektu wdrażamy energooszczędne rozwiązania, proponujemy klientowi materiały o niskim śladzie węglowym, skracamy łańcuch dostaw oraz optymalizujemy zarządzanie odpadami, których na budowach jest zawsze bardzo dużo. dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu oraz stałym inwestycjom w wiedzę techniczną i organizacyjną jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym standardom zrównoważonego budownictwa.

Główna siedziba Kajima Poland z certyfikatem WELL Gold, Warszawa (Zdjęcie: ONI studio)
Co jeszcze jest waszym atutem w zakresie zrównoważonego rozwoju?

Konsekwentnie wdrażamy międzynarodowe standardy ISO. Posiadamy certyfikaty zgodności dla trzech obszarów: zarządzania środowiskowego (ISO 14001), zarządzania jakością (ISO 9001) oraz zarządzania bezpieczeństwem pracy (ISO 45001). Dzięki temu nasze podejście do zrównoważonego rozwoju jest spójne, mierzalne i systemowe.

Ponadto w tym roku nasza warszawska siedziba główna otrzymała certyfikat WELL Gold. Potwierdziło to bardzo dobre warunki pracy w naszym biurze, jak również istotnie wzmocniło nasze kompetencje i praktyczną wiedzę w zakresie przygotowania do certyfikacji w systemie WELL. Będziemy przekładać tę wiedzę na projekty realizowane dla klientów, promując rozwiązania sprzyjające zdrowiu, dobrostanowi i wysokiej jakości środowiska pracy.

Nasze działania obejmują również troskę o jak najlepsze warunki pracy naszych inżynierów również na budowach, na których testujemy wyższy standard biur budowy – bardziej komfortowych, uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami i racjonalnie gospodarujących zasobami, w tym energią.


27 maja, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Diamenty Zrównoważonej Gospodarki,” firma Kajima Poland zdobyła tytuł Laureata w kategorii Lidera ESG w budownictwie.

Galę „Diamenty Zrównoważonej Gospodarki” można obejrzeć pod tym linkiem.

Przeczytaj także: Diamenty Zrównoważonej Gospodarki 2025 – wręczone! Poznaj wyniki

Last Updated on 16 lipca, 2025 by Anastazja Lach

TAGS