Kompetencje i ciągły rozwój. Rozmowa z Przemysławem Janiszewskim, członkiem Zarządu, Dyrektorem Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA
Od dwóch lat rozwija Pan w Unibep SA segment budownictwa energetyczno-przemysłowego. Jaka jest Pana pierwsza ocena efektów pracy?
Przemysław Janiszewski: Te dwa lata minęły bardzo szybko, bo i tempo pracy – najpierw tylko mojej, a później zespołu – było szalone. Wydaje się, że początek pracy w Unibepie, gdy w strukturze organizacji pracowałem praktycznie sam, był chyba najtrudniejszym czasem w mojej karierze zawodowej. Współpracowałem z ludźmi, którzy byli jeszcze poza firmą, ale przygotowywaliśmy pierwszą ofertą handlową nowego segmentu. To profesjonaliści, którzy zaufali i Unibepowi, i mi, że razem możemy zrobić fajny, rozwojowy projekt, który będziemy wspólnie realizować prze najbliższe lata. Wyzwaniem była koordynacja pracy takiego rozproszonego zespołu. Ale udało się, wygraliśmy pierwszy przetarg i mogliśmy budować strukturę wewnątrz organizacji.
Kolejna istotna rzecz to rozmowy z właścicielami firmy, przekonanie ich i zarządzających, że warto zainwestować w branżę energetyczno-przemysłową. Udało się to, pracujemy, by udowodnić, że była to dobra decyzja.
Kolejna sprawa to umiejętne budowanie zespołu i zmierzenie się z konkurencją na rynku. Podsumowując – dwa minione lata to mnóstwo pracy, wiele stresu, niezliczona liczba rozmów, ale generalnie cały proces powstania nowego segmentu budownictwa w Unibep SA należy ocenić pozytywie.
Tym bardziej, że trafiliście na trudne czasy dla gospodarki – najpierw epidemia covidu, później wojna w Ukrainie. Jak one wpłynęły na rozwój segmentu energetyczno-przemysłowego?
W czasie pierwszego spotkaniami z kadrą zarządzającą Unibep SA, mówiłem o projektach kogeneracyjnych, spalarniach, o tym, że będziemy omijać projekty związane z OZE – fotowoltaiką, magazyny energii itp. Tymczasem, jaki dziś jest rynek? W ciągu dwóch lat na rynku był tylko jeden projekt kogeneracyjny, który zresztą ofertowaliśmy, ale przegraliśmy o włos z konkurencją. Rynek mocno się zmienił i musieliśmy się do tego dostosować. Dzięki takiemu działaniu udało się nam pozyskać cztery projekty biomasowe, o których wcześniej w ogóle nie myśleliśmy, pracujemy w OZE – prowadzimy projekty fotowoltaiczne, zrealizowaliśmy jeden projekt związany z magazynem energii. Na pewno jesteśmy dumni z projektu, który ostatnio podpisaliśmy z Anwilem, bo to pokazuje, że mamy kompetencje, by wybudować nową kotłownię dla poważnego inwestora.
To jaki dzisiaj jest rynek?
Mamy przed sobą olbrzymi projekt transformacji energetycznej Polski. Projekty kogeneracyjne wracają, pojawiły się zapytania dotyczące spalarni odpadów, czyli po wyhamowaniu inwestycji na rynku jest ożywienie. Ważne, że – prócz inwestorów instytucjonalnych – także prywatni inwestorzy zaczynają inwestować poważne pieniądze w energetykę. Ale to musi potrwać.
Natomiast jeśli chodzi o przemysł, mamy do czynienia ze stagnacją – nie ma nowych projektów, wiele inwestycji jest przesuwanych w czasie. Poza tym, obserwujemy wzrost walki konkurencyjnej w tym segmencie, przez co rentowość realizacji inwestycji drastycznie maleje.
Ile osób pracuje dziś w segmencie budownictwa energetyczno-przemysłowego Unibep SA?
Przez te dwa lata zbudowaliśmy liczny i kompetentny zespół – dziś to ok. 200 osób. Mamy dobry zespół technologiczny, a rosnąca liczba zamówień w segmencie energetycznym pozwala nam na umiarkowany optymizm – powinniśmy powiększać swój portfel zamówień. Co ważne, marka naszej firmy w segmencie budownictwa energetyczno-przemysłowego jest dobrze postrzegana, dlatego rozmawiają z nami poważni partnerzy biznesowi, a w organizacji mamy coraz więcej kompetentnych specjalistów. Pracujemy m.in. dla Grupy Orlen, Viessmanna, Mondi – to nie są przypadkowi klienci. Czyli nasz pomysł na realizację ich inwestycji, nasze kompetencje, nasze zaangażowanie zostało docenione. To dobrze rokuje na przyszłość.
Przemysław Janiszewski – jest menedżerem z ponad 20-letnim doświadczeniem w kraju i za granicą. W Unibep SA odpowiedzialny za rozwój segmentu budownictwa energetycznego i przemysłowego oraz szeroko rozumianego segmentu budownictwa ekologicznego.
Last Updated on 16 listopada, 2023 by Anastazja Lach