Nieprzewidziany wydatek tuż przed wypłatą? Soonly znalazło na to patent(o). O pre-pensji jako nowym benefitcie dla pracowników rozmawiamy z kierownikiem projektu, Dariuszem Deniziakiem
Patento to zupełna nowość na polskim rynku finansowym. Zespół Soonly Finance pod kierownictwem Dariusza Deniziaka opracował rewolucyjne rozwiązanie, które umożliwia wcześniejsze wypłacenie części pensji pracownika.
Wszystko zaczęło się od pomysłu, aby zrobić coś, czego jeszcze nie było – innowacyjny benefit pracowniczy, zupełnie inny od obecnie oferowanych. I tu się zaczęła praca koncepcyjna – badania rynku, pomysł na komunikację, ubranie produktu w treści i szatę graficzną – opowiada Dariusz Deniziak, po czym dodaje: Ale Patento to tak naprawdę dwa produkty – jeden skierowany do odbiorcy indywidualnego, drugi do przedsiębiorcy. Zasada jest jednak ta sama – możliwość bezpiecznego wypłacenia pracownikowi części pensji, przed standardowym terminem przelewu.
Patento – sposób na niespodziewane sytuacje od Soonly Finance
To, co nowe, zawsze budzi wiele pytań. Z naszej strony pojawiło się jedno, zasadnicze pytanie – czy jest na naszym rynku przestrzeń dla takiego rozwiązania? Przeprowadziliśmy kilka niezależnych badań i okazało się, że to może się udać. Pracownicy potrzebują rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb, nawet jeśli dotyczą kwestii finansowych, które są tematami osobistymi. Inflacja i wysokie stopy procentowe wydrenowały budżety Polaków i są oni bardziej narażeni na niespodziewane wyzwania finansowe – zauważa Dariusz Deniziak. W rozmowach z pracodawcami, ale też z dostawcami benefitów słyszymy, że pre-pensja jest benefitem na dzisiejsze czasy. Badania przygotowane na nasze zlecenie pokazują, że ponad 70% Polaków zdarza się, że brakuje im pieniędzy z powodu nagłych wydatków (usterki, awarie), wydatków zdrowotnych (wizyty u lekarzy), ale też na wydarzenia rodzinne.
Badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Soonly, Kwiecień’24
Twórcy Patento zadbali przede wszystkim o połączenie bezpieczeństwa i łatwości obsługi. Pierwszym krokiem, w przypadku klienta indywidualnego, jest założenie konta w serwisie patento.pl oraz potwierdzenie tożsamości – opisuje Dariusz Deniziak.
Kolejny krok do wypłaty pre-pensji to weryfikacja danych – ta odbywa się przy użyciu znanej i coraz bardziej popularnej technologii otwartej bankowości. Połączenie jest szyfrowane i w pełni bezpieczne, a jego dostawcy nadzorowani przez KNF. Wystarczy zalogować się do banku, aby system pobrał i potwierdził wszystkie niezbędne dane. Proces trwa zazwyczaj kilka minut, a w panelu klienta pojawia się maksymalna kwota, jaką możemy wypłacić – podkreśla Deniziak.
Pre-pensja od Patento – Ty decydujesz
W systemie mamy do dyspozycji kilka pakietów, od 200 do 1000 zł. Wszystkie pakiety, prócz najniższego, można dowolnie łączyć, z jednym wszak zastrzeżeniem – maksymalna kwota wypłaty to 30 proc. naszej pensji – opisuje Deniziak. – Wystarczy wybrać interesujące nas pakiety i wysłać zapytanie, a decyzję otrzymamy w ciągu kilku minut. Umowa zawierana jest między pracownikiem, a Patento – na żadnym etapie nie kontaktujemy się z pracodawcą.
Najniższą kwotę 200 zł możemy uzyskać bezkosztowo, przy czym nie jest tylko jednorazową zachętą do przetestowania procesu. Jest dostępna permanentnie i można ją wypłacać co miesiąc.
Pre-prensja Patento nowym benefitem pracowniczym
Wcześniejsza wypłata pensji może także stanowić ciekawy benefit dla pracowników. Wellbeing finansowy jest czymś, co do tej pory było kwestią raczej zapomnianą przez pracodawców i realizowaną głownie z myślą o podwyżkach. Pre-pensja może być rozwiązaniem, które przy okazji zredukuje presję płacową bez podwyżki. Pracodawcy poprzez uealastycznienie wypłaty wynagrodzenia mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa finansowego – podkreśla Dariusz Deniziak.
Drugi filar naszego projektu to możliwość podpisania umowy z pracodawcą. Udostępniamy prosty system do obsługi pre-pensji i rozliczeń. Wypłaty obsługujemy online i bez żadnych dodatkowych kosztów. Za to pracownicy dostają swoje indywidualne konta, za pośrednictwem których mogą wystawić zlecenie wypłacenia środków z myślą o wypracowanej już pensji – opisuje. Produkt kierowany jest do wszystkich grup – pracowników zatrudnionych na UoP, zlecenie, kontraktorów B2B oraz obcokrajowców. Tak jak w przypadku rozwiązania dla osób prywatnych, wypłata realizowana jest na wniosek pracownika, bez angażowania pracodawcy. Interakcja Patento i pracodawcy zachodzi na etapie podpisania umowy o świadczenie usługi obsługi pre-pensji oraz rozliczenia wypłaconych przez Patento środków. To model znany pracodawcom, ponieważ stosują go również przy innych benefitach pracowniczych.
Dysponujemy rozwiązaniem, które pozwala na wdrożenie do firmy produktu w wersji pilotażowej, zupełnie bez pracy po stronie HR. Pozwala to na weryfikację zainteresowania i wpływu pre-pensji na dobrostan finansowy. Nasze rozwiązania pozwalają na rezygnację z już istniejących procesów zaliczkowych, jak również na wdrożenie usługi tam, gdzie zaliczki były trudne do przeprocesowania z powodów operacyjnych. Liczymy na to, że ten system będzie coraz bardziej popularny i spotka się z dużym zainteresowaniem – rozwiązanie pre-pensji Patento jest na rynku dopiero od dwóch miesięcy. Zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale jesteśmy optymistami – podsumowuje Dariusz Deniziak.
Dariusz Deniziak to ekspert rynku finansowego z ponad 15-letnim doświadczeniem w bankowości i fintechu. W swojej karierze współtworzył projekty startupowe i innowacyjne rozwiązania dla dużych instytucji. W Soonly Finance odpowiada za wdrażanie kluczowych inicjatyw, pozyskiwanie strategicznych partnerów i rozwój nowych obszarów biznesu. Obecnie zajmuje się rozwojem marki Patento, oferującej pre-pensję na rynku polskim. Doświadczenie zdobywał w różnych działach, od operacji i finansów, po marketing i sprzedaż. Studiował Ekonomię na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Last Updated on 15 listopada, 2024 by Anastazja Lach