Niskoemisyjność nie musi być kosztowna. Rozmowa z Maciejem Włodarczykiem, COO LIBRA PARTNERS – Palety Nowej Generacji

Niskoemisyjność nie musi być kosztowna. Rozmowa z Maciejem Włodarczykiem, COO LIBRA PARTNERS – Palety Nowej Generacji

Wyzwania ostatnich lat na świecie, takie jak pandemia i wojna w Ukrainie, spowodowały upadek wielu firm, w waszym przypadku jednak stały się szansą na rozwój. Jak do tego doszło?

Wszystko zaczęło się półtora roku temu, gdy wraz z moim wspólnikiem, Rafałem Szarzałą – CEO LIBRA PARTNERS, opracowywaliśmy plan nowej gałęzi biznesowej i dywersyfikacji dotychczasowej działalności firmy SZARPOL, zajmującej się produkcją włóknin z tworzyw sztucznych. Obraliśmy sobie trzy główne cele, jakie powinna spełniać nowa działalność, by być konkurencyjną oraz by miała charakter ciągły, długotrwały i nie była działalnością sezonową.

Po pierwsze, nowy produkt powinien utożsamiać się z polityką Zrównoważonego Rozwoju oraz Gospodarką o Obiegu Zamkniętym.

Po drugie, produkt ten powinien mieć cechy innowacyjne, ponieważ tylko takie produkty w dłuższym cyklu życia charakteryzują się wysokim popytem, a dodatkowo, jeśli są udoskonalonymi substytutami produktów istniejących, mają dużą szansę na zaistnienie na rynku.

Po trzecie, nowy produkt powinien spełniać normy wynikające z przepisów UE, które będą wdrażane w przyszłości.

Drewniane palety transportowe są widokiem tak powszechnym, że trudno sobie wyobrazić, by mogły być wykonane z czegokolwiek innego. Skąd więc pomysł na zastąpienie ich plastikiem?

Moim zdaniem drewno jest surowcem na tyle szlachetnym, że powinno być wykorzystywane do produkcji wyrobów, które pozwalają cieszyć użytkownika na co dzień. Chodzi mi tu o meble oraz inne wartościowe przedmioty. Palety drewniane są praktycznie niewidoczne, a szacuje się, że w samej Polsce wycinanych jest około 100 ha lasów w skali miesiąca tylko do produkcji palet. Uznałem, iż warto byłoby stworzyć substytut, eliminując wycinkę lasów.

Dodatkowo, palety LIBRA PARTNERS wykonywane są z tworzywa sztucznego z recyklingu, czyli odpadów m.in. po opakowaniach środków czystości, olejach i innych. Dzięki wielomiesięcznym badaniom B+R i współpracy z biurem konstrukcyjnym udało się stworzyć projekt palety, która przewyższa możliwości obciążeniowe palety drewnianej, posiada dużo niższą wagę – 9kg zamiast 25kg, jak przy standardowej palecie EUR – oraz, jak wspomniałem, jest wytworzona z surowca z recyklingu.

W jaki sposób wasz produkt wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym?

Nasze produkty odznaczają się dużo niższą emisyjnością CO2 w porównaniu do palet drewnianych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku firm, które będą zobligowane do raportowania niefinansowego ESG w swoim łańcuchu dostaw.

W związku z tym, że surowiec, z którego produkowane są palety, jest w 100% zdatny do ponownego przetworzenia, gwarantujemy naszym klientom odbiór zużytych i uszkodzonych palet zakupionych od firmy LIBRA PARTNERS. Takie palety zostają zmielone i z nich powstają nowe. W tym modelu działalności nie ma jakichkolwiek odpadów, występuje tu model Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Podobnie, jako firma odpowiedzialna społecznie i świadoma ekologicznie chcemy, aby nasz proces produkcyjny również wyróżniał się najwyższymi standardami w zakresie zarządzania środowiskowego. Robimy to poprzez model biznesowy ukierunkowany na ZERO WASTE.

W produkcji stawiacie przede wszystkim na niskoemisyjność. W jaki sposób korzystanie z waszych palet pozwala zmniejszyć firmom ślad węglowy?

LIBRA PARTNERS jako pierwszy producent palet z tworzywa sztucznego w Unii Europejskiej posiada wdrożony Raport LCA, potwierdzający niską emisję CO2 naszych produktów. Raport LCA to środowiskowy cykl życia produktu, od powstania, poprzez dystrybucję, użytkowanie, a kończąc na utylizacji.
Zgodnie z nim udowadniamy, iż użytkowanie naszych palet przyczynia się do znacznego obniżenia śladu węglowego w organizacji – prawie dwukrotnie w porównaniu do standardowych palet drewnianych. Warto wspomnieć również o tym, iż według badań palety plastikowe są około 10 razy trwalsze.

Wiele firm w Polsce staje przed pytaniem w jaki sposób ograniczać w przyszłości emisję CO2 w swoim łańcuchu dostaw. Oczywiście są różne metody, z reguły bardzo kosztowne. W naszym przypadku oferujemy gotowe rozwiązanie na znaczne obniżenie śladu węglowego poprzez zakup, bądź wynajem ekologicznych palet LIBRA PARTNERS.

Rozwiązania bardziej ekologiczne wciąż kojarzą się z wyższym kosztem. Zarówno dla producenta, jak i dla klientów. Czy tak jest również w przypadku plastikowych palet?

Palety LIBRA PARTNERS posiadają szereg przewag w porównaniu do palet drewnianych. Począwszy od surowca pozyskanego z recyklingu, odpornego na warunki atmosferyczne, poprzez niższą wagę, wyższe możliwości obciążeniowe, udokumentowane obniżenie śladu węglowego w łańcuchu dostaw, po możliwość stosowania dodatków do produkcji, np. opatentowanego przez nas dodatku antybakteryjnego, który sprawia, że paleta ma właściwości przeciwbakteryjne w całym cyklu swojego życia. Odnośnie tej ostatniej korzyści, posiadamy opinię o innowacyjności na skalę światową wystawioną przez Politechnikę Poznańską. Możemy również produkować palety z logo klienta w różnych kolorach.

Jeśli chodzi o cenę, oczywiście cena palet LIBRA PARTNERS jest wyższa, jednak biorąc pod uwagę powyższe korzyści oraz to, iż nasze palety są wg badań dziesięć razy trwalsze, uznajemy, iż są bardzo ciekawą alternatywą dla palet typu EUR. Dodatkowo wprowadzamy możliwość wynajmu palet LIBRA PARTNERS, co przyczyni się do znacznego ograniczenia śladu węglowego za niewielką miesięczną opłatą.

W dłuższej perspektywie przejście na formułę GOZ to oczywiście oszczędność dla firm, ale najpierw konieczne są inwestycje. Czy wymiana kompletu stosowanych palet na ekologiczne to duży wydatek?

Uważam, że wydatki związane z poprawą środowiska naturalnego są niezbędne w planowaniu budżetu. Oczywiście, mówimy tu o przedsiębiorstwach, które są lub będą zobligowane do obliczania śladu węglowego. Muszę wspomnieć również o środkach z UE, które już są dostępne na consulting w zakresie wdrażania polityki modelu GOZ, oraz dofinansowaniu transformacji przedsiębiorstw w zakresie GOZ, które będzie udostępnione w przyszłym roku. Oznacza to możliwość wymiany palet drewnianych na palety ekologiczne LIBRA PARTNERS również przy wykorzystaniu środków z UE.

Czy uważa Pan, że wasze palety w nieodległej perspektywie mogą wyprzeć z rynku standardowe drewniane platformy?

Poszanowanie środowiska i niska emisyjność CO2 to hasła, które już są obecne w życiu każdej firmy. W przyszłości zaś, zgodnie z podpisanym traktatem Green Deal, czyli Europejskim Zielonym Ładem, w którym wszystkie kraje UE zobowiązały się do działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, na pewno będą zyskiwały na znaczeniu. Odnośnie pytania o wyparcie z rynku palet drewnianych uważam, że palety plastikowe będą wzmacniały w najbliższych latach swoją pozycję na rynku wobec palet drewnianych.

Wasz produkt spełnia wyśrubowane normy środowiskowe. Wkrótce takie wymogi mogą stać się koniecznością dla firm działających na terenie UE. Czy proponowane przez was rozwiązanie wyprzedza swoje czasy?

Jednym z celów działalności LIBRA PARTNERS jest nasza aktywność proekologiczna. Tworzymy Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym i model biznesowy nakierowany na ZERO WASTE. Jak wspomniałem na początku, produkt charakteryzujący się działaniem proekologicznym, innowacyjny oraz zgodny z prawem UE, które będzie miało coraz większe znaczenie w przyszłości, ma dużą szansę na sukces. Czy to rozwiązanie wyprzedza swoje czasy? Uważam, że jesteśmy w odpowiednim miejscu i czasie, by z sukcesem wdrożyć nasz pomysł.


Maciej Włodarczyk – absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczony Manager, posiadający wiedzę i praktykę potwierdzoną w branżach: paliwowej, tworzyw sztucznych, farmaceutycznej – wyrobów medycznych oraz automotive.

Współzałożyciel i Chief Operating Officer w LIBRA PARTNERS – Palety Nowej Generacji.

Last Updated on 1 marca, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA