Odpowiedzialna transformacja energetyczna — Dalkia Polska wyznacza ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia Polska

Odpowiedzialna transformacja energetyczna — Dalkia Polska wyznacza ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia Polska

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z nieuchronnej potrzeby ograniczenia emisji dwutlenku węgla, co sprawia, że częściej skupiamy naszą uwagę na kwestii transformacji energetycznej. O wyzwaniach transformacji oraz jej znaczeniu dla różnych obszarów gospodarki rozmawiamy z Jackiem Chodkowskim, dyrektorem generalnym Grupy Dalkia Polska. 

Czym jest odpowiedzialna transformacja energetyczna wg Dalkii Polska? Dlaczego jest tak ważna? 

Z naszej perspektywy, odpowiedzialna transformacja energetyczna to kluczowy element wspólnego budowania zrównoważonej przyszłości. Nie ogranicza się ona jedynie do przekształceń w sektorze energetycznym czy ciepłowniczym, lecz obejmuje systemową zmianę sposobu, w jaki produkujemy i użytkujemy energię oraz postrzegamy wpływ naszych działań na środowisko. Dla efektywnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym kraju niezbędne jest stworzenie spójnej, długookresowej wizji przejścia do zeroemisyjnej gospodarki do 2050 roku. W pierwszej kolejności należy zaktualizować kilka kluczowych dokumentów, które zapewnią stabilne ramy regulacyjne i wyznaczą kierunek reform. Mamy nadzieję, że postulaty branży znajdą odzwierciedlenie w aktualizacji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) i Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP 2040), a także w strategiach sektorowych, np. oczekiwanej strategii dla ciepłownictwa czy przemysłu. Strategie powinny uwzględniać mechanizmy wsparcia i perspektywy dofinansowań. Niezwykle istotne jest, aby wszelkie zmiany związane z szeroko rozumianą transformacją energetyczną podlegały wszechstronnym konsultacjom z uczestnikami rynku. Tylko takie podejście sprawi, że transformacja ta będzie skuteczna i sprawiedliwa.

Jakie kroki podejmujecie, aby działać bardziej ekologicznie?

Zaczynamy od siebie, a nasza spółka ciepłownicza, Dalkia Polska Energia, jest doskonałym przykładem tych wysiłków. Dekarbonizujemy własne źródła ciepła, co jest kluczowym krokiem w naszej drodze do neutralności emisyjnej. W elektrociepłowni Szopienice zainstalowaliśmy nowy kocioł gazowy o mocy cieplnej 10 MW oraz wysokosprawną kogenerację o mocy elektrycznej 0,999 MWe i mocy cieplnej 1,2 MWt, dzięki czemu zmniejszyliśmy emisję CO2 o 7 tys. ton rocznie. Podobnie w elektrociepłowni Mysłowice, zamontowanie nowego kotła gazowego o mocy cieplnej 6 MW oraz 2 silników zasilanych gazem ziemnym zaowocowało redukcją zużycia węgla o 60% oraz zmniejszeniem emisji CO2 o 12 tys. ton rocznie. Są to istotne kroki na drodze do neutralności emisyjnej zakładów Dalkii Polska Energia. Jako wytwórca ciepła systemowego stawiamy sobie za cel odejście od węgla do 2029 r. – dekarbonizacja i zapewnienie mieszkańcom ciepła w możliwie niskiej cenie jest naszym priorytetem. 

Obecnie jako kluczowe paliwo wykorzystujemy metan (gaz kopalniany). Emisje metanu do atmosfery są wielokrotnie bardziej niebezpieczne dla ziemskiego klimatu niż CO2. Natomiast dzięki spalaniu metanu w naszych instalacjach unikamy jego emisji do atmosfery. Możliwie szerokie wykorzystywanie metanu stanowi filar zielonej transformacji, przez jaką przechodzi nasza spółka ciepłownicza. 

Dodam, że naszą wiedzę w tym obszarze transferujemy także do Francji, gdzie na północy kraju niedawno powstał projekt wykorzystujący metan z zamkniętej kopalni węgla kamiennego. Francja docenia również wartość redukcji emisji metanu, co skutkuje różnymi formami wsparcia finansowego i ulg podatkowych. Wdrożenie podobnych rozwiązań w Polsce, która obecnie zajmuje czołowe miejsce w europejskim rankingu emitentów metanu, byłoby istotnym krokiem w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. 

Jakie wyzwania polityczne i administracyjne pojawiają się w procesie transformacji energetycznej, jak zamierzacie je przezwyciężyć?

Mógłbym wymienić całe mnóstwo wyzwań politycznych i administracyjnych, jednak wiele zależy od specyfiki działania danego podmiotu, bo to ona determinuje jego perspektywę i rodzaje problemów, z jakimi się mierzy. Choć złożoność problematyki transformacji energetycznej powoduje dużą niepewność związaną z prowadzeniem biznesów, warto w tym otoczeniu dostrzec również szansę. Przeświadczenie, że przedsiębiorcy będą w stanie przezwyciężyć wszelkie bariery polityczno-administracyjne jest nieuprawnione. Nie chciałbym, żeby nasi klienci byli tymi, którzy muszą walczyć z systemem, bo jeśli głęboka transformacja energetyczna gospodarki ma w Polsce zaistnieć, to państwo i biznes nie mogą stać w opozycji. Zrównoważona przyszłość powinna wynikać ze współpracy, w ramach której przedsiębiorcy uzyskują niezbędne wsparcie i warunki dla dalszego rozwoju. Dlatego też jesteśmy otwarci i gotowi na współpracę z wszystkimi interesariuszami zaangażowanymi w budowanie zrównoważonej przyszłości i chcemy wspierać ten proces swoim doświadczeniem i ekspertyzą.

Czy przemysł musi się transformować? Co się stanie, jeśli zakład nie podejmie żadnych działań? 

Na rynku zauważamy istnienie różnorodnych strategii i motywacji, a proces transformacji przemysłowej nie jest jednolity. Pojęcie „przemysł” obejmuje bardzo zróżnicowaną grupę przedsiębiorstw produkcyjnych i przetwórczych, podlegających różnym regulacjom i oferujących produkty różnym odbiorcom. Na poziomie poszczególnych zakładów, transformacja staje się kwestią indywidualną, a konsekwencje jej braku wymagają indywidualnej oceny — brak dekarbonizacji może dotknąć niektóre przedsiębiorstwa bardziej niż inne. Dlaczego? Mowa tutaj o różnego rodzaju sankcjach za brak realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa, trudnościach z dostępem do finansowania, problemach reputacyjnych i klienckich, możliwej marginalizacji danej marki na rynku, trudnościach z utrzymaniem przewagi konkurencyjnej, a nawet zagrożeniu wyparciem z rynku, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Jedną z głównych zalet Dalkii jest elastyczne podejście do potrzeb klientów. Nie proponujemy jednego uniwersalnego rozwiązania technologicznego. Wręcz przeciwnie, współpracujemy z każdym klientem indywidualnie, starając się zrozumieć jego oczekiwania, potrzeby i możliwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować optymalną ścieżkę dekarbonizacji, a następnie towarzyszyć zakładowi w jej realizacji.

Dalkii przyświeca motto „zwiększamy wpływ — zmniejszamy ślad węglowy” – dlaczego takie podejście jest ważne w budowaniu zrównoważonej przyszłości? 

W Grupie Dalkia energię tworzą ludzie. Nasz wysoko wykwalifikowany zespół stale rozwija swoje kompetencje, aby skutecznie reagować na dynamiczne wyzwania transformacji. Świadomość znaczenia naszej pracy i wpływu na otoczenie motywuje nas do ciągłego doskonalenia i poszukiwania nowych rozwiązań. Oferując klientom odpowiedzialną transformację energetyczną, odpowiedzialność za jej rzetelne przeprowadzenie zawsze bierzemy na siebie. 


Jacek Chodkowski – prezes zarządu Dalkia Polska sp. z o.o., dyrektor generalny grupy Dalkia Polska

Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Uzyskał tytuł EMBA po odbyciu studiów w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Karierę zawodową rozpoczął w roku 2004 w spółce Vattenfall Heat Poland, w Elektrociepłowniach Warszawskich. W latach 2009-2013 sprawował funkcję kierownika zakładów produkcyjnych w Warszawie.

W roku 2013 został dyrektorem Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

W roku 2015 wszedł do zarządu spółki PGNiG Termika.

Od 2018 roku związał się grupą Dalkia Polska, jako prezes zarządu spółki Dalkia Polska Energia w Katowicach. W lipcu 2021 roku został nominowany prezesem zarządu spółki Dalkia Polska sp. z o.o. oraz dyrektorem generalnym grupy Dalkia Polska.

Last Updated on 22 sierpnia, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA