Lider w fotonice wyróżniony Diamentem Innowacji. Adam Piotrowski, Prezes Zarządu, Vigo Photonics

Lider w fotonice wyróżniony Diamentem Innowacji. Adam Piotrowski, Prezes Zarządu, Vigo Photonics

Jakie znaczenie ma dla Państwa nagroda w konkursie „Diamenty Innowacji”?

Nagroda w konkursie „Diamenty Innowacji” jest nie tylko potwierdzeniem jakości i innowacyjności naszych rozwiązań, ale także dowodem na to, że znajdują one uznanie zarówno w międzynarodowym środowisku, jak i w Polsce. Jest również ogromnym wyróżnieniem dla całego naszego zespołu, który codziennie, z wielkim zaangażowaniem, buduje sukces VIGO Photonics w Polsce i na świecie.

Wyróżnienie to stanowi dla nas motywację do dalszego rozwoju i wprowadzania przełomowych technologii na rynek. Pokazuje również, że nasze wysiłki w tworzeniu zaawansowanych detektorów i modułów podczerwieni, a także kreowaniu zupełnie nowych technologii, jak fotoniczne układy scalone, które powstają w ramach projektu HyperPIC, mają realny wpływ na postęp m.in. w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, medycyna czy przemysł.

Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie liderów innowacji, zaangażowanych w rozwój gospodarczy naszego kraju i realnie przyczyniamy się do budowania globalnej pozycji polskiego sektora technologicznego.

Na czym polega przełomowość stosowanych przez Państwa rozwiązań? Czym wyróżniają się na tle dotychczas stosowanych metod?

Celem projektu HyperPIC jest opracowanie i wdrożenie technologii fotonicznych układów scalonych pracujących w zakresie średniej podczerwieni i przeznaczonych do zastosowań czujnikowych, budowa linii produkcyjnej oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Rozwiązania te, w odróżnieniu od dyskretnych detektorów fotonowych obecnie produkowanych przez VIGO Photonics, umożliwią realizację kompletnych, miniaturowych systemów optoelektronicznych w formie układów scalonych o milimetrowych rozmiarach charakterystycznych.

Do tej pory, rozwój sensoryki w zakresie średniej podczerwieni był ograniczony m.in. przez wysoką cenę pojedynczych układów, zarówno źródeł światła, jak i detektorów. Szybki rozwój technologii wytwarzania i integracji elementów fotonicznych pracujących w tym zakresie spektralnym ma szansę otworzyć drogę do produkcji fotonicznych układów scalonych na masową skalę. Będzie to możliwe właśnie dzięki integracji całego systemu optoelektronicznego na pojedynczym  chipie, przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu kosztu jednostkowego, typowym dla produkcji masowej.

Technologia HyperPIC, w której jesteśmy światowymi pionierami, pozwoli na zachowanie przewagi technologicznej UE, jak również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki.

Opracowana przez Państwa technologia posiada bardzo szerokie zastosowania. W jakich systemach będziemy mogli wkrótce odnaleźć Państwa chipy?

Potencjalnymi odbiorcami układów HyperPIC będą kontrahenci z całego świata, wykorzystujący w swoich produktach rozwiązania z obszaru szeroko rozumianych technik czujnikowych, czyli wytwórcy aparatury biomedycznej, producenci urządzeń do monitorowania zanieczyszczeń, operatorzy infrastruktury krytycznej, firmy działające na rynku IoT, przemysł samochodowy, a także producenci maszyn przemysłowych. Interesuje nas również segment operatorów i integratorów telekomunikacyjnych, głównie ze względu na rozwijane przez nas rozwiązania dla systemów komunikacji w wolnej przestrzeni.

Ponadto, miniaturyzacja układów fotonicznych do poziomu chipu umożliwi w przyszłości jeszcze większe ich upowszechnienie i zastosowanie w popularnej elektronice użytkowej, smartfonach czy sprzęcie AGD – czyli w urządzeniach, które posiada każdy z nas.

Projekt wymaga ogromnych nakładów, związanych nie tylko z badaniami, ale przede wszystkim z inwestycjami i kosztami operacyjnymi rozpoczęcia produkcji. Na jakim etapie obecnie znajduje się projekt i skąd czerpią Państwo niezbędne fundusze?

Wraz z podpisaniem umowy na dofinansowanie z NCBR w zakresie finansowania projektu HyperPIC, VIGO, w ramach programu IPCEI, przyspieszyło prace badawczo-rozwojowe nad dalszym rozwojem technologii fotonicznych układów scalonych, będące kontynuacją już prowadzonych prac w ramach projektu MIRPIC. Pierwszym rezultatem tych prac w ramach HyperPIC będzie demonstrator układu nadajnika wielokanałowego do systemu komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (free space optical communication), bazujący na technologii integracji źródeł laserowych i detektorów z układem falowodowym. VIGO planuje zaprezentować demonstrator na najbliższych targach SPIE Photonics West w San Francisco. Dodatkowo, Spółka pracuje również nad kolejnymi demonstratorami, w tym do monitorowania zanieczyszczeń atmosferycznych (greenhouse gas monitoring), które planuje zaprezentować do końca 2025 roku.

W zakresie finansowania projektu, jeszcze przed podpisaniem umowy na dofinansowanie z NCBIR, VIGO podjęło kroki w celu pozyskania finansowania na realizację pierwszej fazy projektu HyperPIC, fazy RDI. W styczniu 2024 roku zakończyła się wtórna emisja akcji na GPW w Warszawie, w ramach której VIGO pozyskało łącznie ok. 61 mln PLN. We wrześniu 2024 roku podpisana została warunkowa umowa na finansowanie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 21 mln EUR. Kolejnym krokiem w celu pozyskania środków na realizację projektu, było ogłoszenie przez Spółkę we wrześniu 2024 roku przeglądu opcji strategicznych, których celem jest analiza, ocena i wybór optymalnej ścieżki rozwoju VIGO, w tym finansowania projektu HyperPIC. W ramach przeglądu będą rozważane takie opcje jak pozyskanie inwestora strategicznego, finansowego albo inna transakcja, co pozwoli zabezpieczyć finansowanie na kolejne fazy projektu HyperPIC, obejmujące fazę badawczą i przygotowującą do inwestycji oraz fazę budowy nowoczesnego foundry do masowej produkcji fotonicznych układów scalonych, pierwszego tego typu na świecie.


27 listopada, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Diamenty Innowacji,” firma Vigo Photonics zdobyła tytuł Laureata w kategorii Innowacyjna Firma Roku. www.vigophotonics.com

Przeczytaj takżePoznaj wyniki konkursu Diamenty Innowacji 2024!

Galę „Diamenty Innowacji” można obejrzeć pod tym linkiem.

Last Updated on 20 grudnia, 2024 by Anastazja Lach