Przywództwo 2.0, transformacja lidershipu.  Wywiad z Marcinem Ujejskim, Prezesem Blue Timber SA

Przywództwo 2.0, transformacja lidershipu.  Wywiad z Marcinem Ujejskim, Prezesem Blue Timber SA

Panie Prezesie, Czym dla Pana jest odpowiedzialne przywództwo?

To zależy czy pyta mnie Pani w kontekście środowiska pracy, sposobu prowadzenia biznesu  czy bardziej życia codziennego? Wg mnie może się to różnić w tych obszarach.

W sumie to idźmy po kolei.  

Moje podejście do odpowiedzialnego przywództwa zaczyna się od zrozumienia drugiego człowieka, w środowisku pracy każdy człowiek ma swoje indywidulane kompetencje, ale wszyscy jesteśmy z jednej gliny, dlatego mamy podobne motywy podejmowania działania. Świadome podejście do indywidulanego charakteru każdego człowieka, polega na dawaniu mu przestrzeni  do podejmowania działania w obszarze, w którym czują się dobrze, w którym jego kompetencje dają największa wartość dla organizacji.

Jeśli chodzi o przywództwo w życiu codziennym, to uważam że najważniejsze by drugi człowiek w kontaktach z nami wzrastał. Jeśli ludzie otaczający nas rosną mentalnie, emocjonalnie czy biznesowo to jest to. Świadomego lidera nie zawsze można rozpoznać na pierwszy rzut oka, ale kiedy mamy z takim do czynienia czujemy „więcej mocy”

Lider potrafi wyciągnąć najlepsze cechy z drugiego człowieka.

Jeśli chodzi o prowadzenie biznesu, to uważam że świat rozumie dziś już że nie chodzi tylko o zyski w firmach, i nie mówię że nie są ważne, ale dziś sam biznes powinien mieć również strategie na zostawienie pozytywnego śladu na naszej planecie. Świadomość przedsiębiorców rośnie, i to jest dobry sygnał dla świata by transformować biznes przede wszystkim w obszarze Susteinability, Co z tego ze na kontach dużych biznesów leża miliardy jeśli tam leżą, leżący człowiek nie ma pozytywnej konotacji więc pieniądze też nie.

Był kiedyś taki film „pieniądze to nie wszystko” i myślę że dziś biznes powinien się skupić przed wszystkim na pozytywnym spadku dla naszych przodków.

Dlatego odpowiedzialne zarządzanie jest kluczowe dla sukcesu i trwałości każdej organizacji. Potrzebne nam holistyczne podejście, które wykracza poza tradycyjne cele biznesowe, takie jak maksymalizacja zysku, i musi uwzględniać  kwestie społeczne i środowiskowe.

A odpowiedzialne zarządzanie to  też  troska o pracowników, z których każdy jest postrzegany jako ważne i cenne zasoby. Organizacje, które stosują odpowiedzialne zarządzanie, starają się zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i przyjazne miejsca pracy, a także inwestują w ich rozwój i kwalifikacje.

Równie ważne jest, aby organizacje działały z poszanowaniem środowiska naturalnego. Oznacza to, że powinniśmy dostosowywać swoje procesy i produkty do wymogów ochrony środowiska, a także inwestować w technologie i rozwiązania przyjazne środowisku.

Odpowiedzialne zarządzanie także oznacza, że organizacje powinny być uczciwe i transparentne w swoich działaniach biznesowych. Powinny one dbać o to, aby ich działalność była zgodna z prawem i etyką, a także traktować swoich klientów, dostawców i innych interesariuszy uczciwie i rzetelnie.

Bardzo dobre posumowanie, mam poczucie że w tych słowach zamknął Pan całą esencje. A jakie cechy wg Pana powinien mieć Lider?

Staram się unikać słowa powinien, Wszyscy nadużywamy tego słowa czując się winni kiedy coś powinniśmy, a tego nie robimy. Poczucie winy nie jest twórcze, Lider może posiadać  kilka cech które ułatwiają mu funkcjonowanie, ale nic nie powinien. Przede wszystkim „uważność” by potrafić odczytywać informacje zwrotną, i skutecznie rozumieć co ma do przekazania drugi człowiek. Bardzo lubię pytanie „Dlaczego człowiek ma dwoje uszu i tylko jedną buzie… „ Bo trzeba dwa razy więcej słuchać niż mówić. Umiejętność słuchania, pozwala nam poznać motywacje drugiego człowieka i daje możliwość wyłapania kontekstu, bo nie zawsze za pomocą słów ludzie potrafią precyzyjnie przekazać swój komunikat. Słowa ograniczają treść komunikatu, więc warto doprecyzować zadając odpowiednie pytania, ale żeby zadać dobre pytania trzeba umieć słuchać. A umiejętność zadawania odpowiednich pytań to druga ważna cecha lidera.

A co Pan myśli o skuteczności, wiele się dziś mówi o skuteczności jako wyniku odpowiednio podejmowanych działań, czy rola lidera jest być skutecznym?

Dojrzewamy że rola lidera jest dowozić, a nie być zajętym, kiedyś istniało ryzyko że jeśli ktoś zorganizuje swoja prace do poziomu że nie musi dużym wysiłkiem realizować KPI,  to szybko zostanie „zooptymalizowany”. Na szczęście To już się zmieniło, dziś skuteczność jest ważna w roli lidera. Jeśli potrafisz dowozić skutecznie zadania to znaczy że jesteś uważny i potrafisz słuchać więc jest to parametr bycia liderem. Lider nie musi potrafić wszystkiego, ale jeśli potrafi wykorzystać swoje umiejętności w odpowiednim kontekście i zarządzić nimi u ludzi z którymi dealuje to bez najmniejszego wysiłku będzie skuteczny.

Jeśli jesteśmy przy liderze, jest takie powiedzenie że błąd jest przywilejem filozofów, a tylko głupcy nie mylą nigdy. Jak lider podchodzi do popełnianych błędów?

Umiejętność przyznania się do błędu wymaga odwagi, ale jest kluczowe do tego by można było naprawić błąd i pracować nad sobą. Mówiąc holistycznie życie w prawdzie wymaga od nas ogromnej odwagi. Podejmowane przez nas decyzje na bazie prawdziwych informacji zawsze dają dobre rezultaty w długim terminie, dlatego każdy lider w swoim działaniu musi to uwzględnić. U nas w organizacji wszystkie konflikty które de facto są wynikiem nieodpowiedniej komunikacji są rozwiązywane bezpośrednią konfrontacja, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie dojść do źródła konfliktu i skutecznie go rozwiązać. Popełniajmy błędy, przyznawajmy się do nich, wyciągajmy wnioski uczmy się na nich.

Dziękuje za podzielenie się swoim spojrzeniem na te ważne dla wielu aspekty.

Chciałam dopytać jeszcze w kwestii niecodziennej decyzji odwrotnego przejęcia spółki z NC Blue Tax Group która zmieniliście na BeLeaf SA. W strategii pisaliście że będziecie realizować za jej pomocą projekty ekologiczne, Czy może się Pan z nami podzielić co konkretnie planujecie?

Ochrona środowiska jest równie ważna w odpowiedzialnym zarządzaniu biznesem, jak odpowiedzialne przywództwo.  Firmy powinny dostosować swoje działania do wymogów ochrony środowiska i inwestować w ekologiczne technologie i rozwiązania. Dlatego postanowiliśmy stworzyć proste narzędzie dla firm aby mogły w raportach ESG chwalić się ich proekologicznymi działaniami. BeLeaf ma ambicje stworzyć nowy alternatywny rynek smart kontraktów terminowych na drewno redukujących ślad węglowy w Europie. Widzimy że Europa potrzebuje prostego rozwiązania który stanie się dla firm jednocześnie działaniem na rzecz ochrony klimatu jak również dobra inwestycja.

Może Pan powiedzieć jaśniej czym dokładnie są te smart kontrakty?

Tak, np. firma X chce być Carbon Neutral, robimy audyt śladu węglowego, i dajemy propozycje inwestycji w plantacje drzew pochłaniającej ekwiwalent CO2 który emituje firma. Po terminie zapadnięcia kontaktu drewno z plantacji zamieniamy na żywą gotówkę i wykupujemy kontrakt. W okresie w którym firma jest w jego posiadaniu redukuje swój ślad węglowy najprostszym na świecie obiegiem CO2 zamykanym w naturalnym drewnie, szeroko wykorzystywanym w przemyśle drzewnym.


Marcin Ujejski – prezes i główny akcjonariusz Blue Timber SA zarządzającej marką DrewnoDlaDomu  i notowaną na NC spółki BeLeaf SA.  Autor książki „Matematyczny wzór na sukces”.

Last Updated on 4 lipca, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA