Rozmowa na temat efektywności energetycznej z dr inż. Arturem Pollakiem, prezesem zarządu APA Group

Rozmowa na temat efektywności energetycznej z dr inż. Arturem Pollakiem, prezesem zarządu APA Group

Z jakimi wyzwaniami mierzą się dzisiaj firmy i organizacje w obszarze zużycia energii elektrycznej?

Ten rok wywrócił do góry nogami wiele planów biznesowych i budżetów. Stale rosnąca inflacja, post pandemiczne, długofalowe efekty przerwanych łańcuchów dostaw na rynkach globalnych, trwająca wojna wywindowały ceny zużycia energii elektrycznej gazu i innych mediów. Do tego dochodzą wymagania prawne ze strony Unii Europejskiej i polskich ustawodawców oraz konieczność wdrażania rozwiązań zrównoważonego rozwoju, wymagana przez środowisko i postawy konsumentów. Nie ma dnia, abyśmy nie słyszeli o zamknięciu kolejnego biznesu z powodu zbyt wysokich opłat za media. Kto dzisiaj nie monitoruje i na podstawie tych danych nie optymalizuje swojego biznesu, jutro zostanie daleko z tyłu za konkurencją, bo zamiast myśleć o rozwoju, będzie konsumował oszczędności i walczył o przetrwanie z dnia na dzień.

Zresztą nie tylko przedsiębiorcy walczą z kryzysem energetycznym. Wszystkie jednostki sektora finansów publicznych z początkiem 2023 roku są zobowiązane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Niezrealizowanie nałożonych celów, będzie skutkowało utratą preferencyjnych cen energii oraz karami finansowymi nawet do 20.000 zł dla osób zarządzających. W tym celu uruchomiliśmy program edukacyjny www.minus15procent.pl, w którym uczymy, w jakich obszarach decydenci powinni szukać oszczędności.

Jeżeli jednostki samorządowe nie wykażą przynajmniej 10% oszczędności cena zakupu jednej kWh wzrośnie dla nich o 300%. Co więcej, ustawa przewiduje kary finansowe dla osób zarządzających tymi jednostkami. Mamy tysiące wdrożeń technologicznych za sobą i wiemy, że jeśli chcemy osiągnąć minimum dziesięcioprocentową obniżkę zużycia energii, cel jaki decydenci powinni sobie postawić to -15%

Jakie zatem najnowsze, energooszczędne rozwiązania proponuje APA Group? 

W tym celu opracowaliśmy Inteligentną Platformę Optymalizacji Energii. Narzędzie, które daje całe spektrum możliwości w zakresie optymalizowania energetycznego w przedsiębiorstwie, bez względu na branżę, jaką reprezentuje. Umożliwia nieprzerwany audyt energetyczny oraz analizę i detekcję nadmiernej konsumpcji energii, bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę informatyczną. Zaprzęgliśmy do tego najnowocześniejsze algorytmy Sztucznej Inteligencji i uczenia maszynowego, aby analiza zgromadzonych dużych zbiorów danych, w prosty i przyjazny sposób podpowiadała jak oszczędzić na rachunkach nawet 40% w skali miesiąca. A nasze doświadczenia po przeprowadzonych wdrożeniach u klientów pokazują, że już sama wiedza o miejscach nadmiernego zużycia mediów sprawia, że pracownicy mogą wygenerować samodzielnie oszczędność już w pierwszym miesiącu po wdrożeniu IPOE na poziomie 13%.

Kto powinien się zainteresować zaproszeniem technologii do siebie?

Z jednej strony ze względu na uniwersalność i łatwość wdrożenia, a z drugiej z uwagi na intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze interfejs IPOE cieszy się zainteresowaniem zarówno właścicieli i kadry zarządzającej, jak i głównych elektryków, szefów produkcji, audytorów ISO, dyrektorów finansowych czy zarządców nieruchomości. Platforma wizualizuje elementy systemu energetycznego, takie jak charakterystyki prądowe, zużycie energii elektrycznej czy generacja energii biernej, oraz związane z nimi statystyki ponoszonych kosztów. Zastosowanie algorytmów przetwarzania oraz analizy powyższych danych pozwala na wyciągnięcie wniosków, przekładających się na realne oszczędności.

Czy wdrożenie IPOE jest bezpieczne dla infrastruktury energetycznej danego przedsiębiorstwa?

Praktycznie nie ingerujemy w infrastrukturę. To szybka, nawet realizowana w 24h, nieskomplikowana instalacja czujników w każdego rodzaju urządzeniu lub budynku. Nie ma potrzeby inwestowania w dodatkową infrastrukturę. Wybiera się plan, a eksperci APA Group prowadzą klienta przez wszystkie etapy współpracy.

Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii otrzymała certyfikat „Produktu Sprawdzonego”. Co to oznacza?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie TÜV Nord Polska, certyfikacja „Produkt sprawdzony”, to dobrowolny certyfikat, którego program jest ustalany indywidualnie dla każdego produktu. Ten musi spełniać wszystkie nałożone przez prawo wymagania, związane z wprowadzeniem do obrotu.

Certyfikat produktu sprawdzonego wydany zostaje po pozytywnej ocenie dokumentacji produktu, wynikach badań laboratoryjnych oraz po kontroli w zakładzie produkcyjnym.

Raport z audytu potwierdza zgodność właściwości użytkowych produktu IPOE w zakresie parametrów mierzonego napięcia, które zostały określone w normie PN-EN-50160:2010/A3:2019. Norma ta traktuje o parametrach napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych. Konkretnie mowa tutaj o pomiarach napięcia, częstotliwości oraz zniekształceniach harmonicznych.

Dodatkowo, podczas audytu, badane były inne obszary, które mają wpływ na jakość oferowanego produktu, a więc: proces wytwarzania oprogramowania,  procedury wdrażania i uruchamiania platformy u klientów, łańcuch dostawców, sprzęt wykorzystywany do prowadzenia pomiarów i wiele innych.

Uzyskanie certyfikatu TÜV to dla nas kolejne potwierdzenie tego, jak jakościowym rozwiązaniem jest nasza autorska platforma do optymalizowania energii.

Co zatem wyróżnia to rozwiązanie na rynku?

Dwa elementy. Pierwszym jest prostota używania, pomimo zaszytych w środku zaawansowanych technologii, monitorowania 150 parametrów na sekundę w czasie rzeczywistym.  Już od pierwszego dnia redukuje się koszty, korzysta z podpowiedzi inteligentnych algorytmów i generuje automatyczne raporty wymagane w przedsiębiorstwach przez UE oraz polskie prawo.

Drugim wyróżnikiem jest możliwość dopasowania odpowiedniego pakietu: OSZCZĘDNEGO dla tych, którzy chcą szybko rozpocząć optymalizację i nie maja rozbudowanych struktur, poprzez ROZSĄDNY, najczęściej wybierany, m.in. poprzez możliwość efektywnej kontroli dostawców mediów, aż po EKSPERCKI skierowany głównie do zakładów produkcyjnych i podmiotów z rozproszoną infrastrukturą.

Głównym celem instalowania IPOE jest to, aby nieustannie czuwać nad wykorzystaniem elektryczności oraz pozostałych mediów i ostrzegać przed ewentualnymi anomaliami czy zagrożeniami dla całej organizacji. Urządzenie jest uniwersalne i skalowalne, co także w przypadku rozwoju fabryki czy podłączania nowych maszyn pozwala mieć nad elektrycznością nieustanną kontrolę. Zachęcam do zapoznania się ze sposobami wykorzystania IPOE w obiektach takich podmiotów jak TESKO Steel, czy Politechnika Śląska na www.ipoe.pl


dr inż. Artur Pollak – Prezes Zarządu APA Group, Członek Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej oraz Członek Zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Współtwórca Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC. Ekspert w zakresie komputerowych systemów sterowania. Przewodził kilkunastu projektom, tworząc fabryki określane mianem Industry 4.0 w Europie i Chinach. Twórca ultranowoczesnego showroomu technologicznego w Gliwicach APA Black House. Współpracował z takimi koncernami jak: VW, GM, 3M, Daimler, MAN, Roca czy Siemens.

Last Updated on 5 czerwca, 2023 by Anastazja Lach

TAGS