Trzech na czterech turystów stawia na zrównoważony rozwój: raport
Ponad połowa europejskich turystów zakłada zwiększenie wydatków na wyjazdy w 2025 r., wynika z raportu Accor. Jednocześnie podróżujący oczekują, że branża hotelarska zaangażuje się w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, co może stanowić wyzwanie dla firm działających w tym obszarze.
Podróże jako forma spędzania czasu pozostają wysoko na liście priorytetów Europejczyków. Aż 88 proc. badanych planuje co najmniej jeden zagraniczny wyjazd w 2025 r. podaje grupa hotelowa Accor w raporcie. Natomiast tylko 10 proc. ankietowanych turystów planuje ograniczenie wydatków na podróże w nadchodzącym roku.
Turyści popierają odgórne działania wspierające ekologiczne podróże
Europejscy turyści, w tym 65 proc. polskich podróżujących, planują w 2025 r. wydawać więcej na wyjazdy, podaje Accor w raporcie ,,European travel 2025: balancing growth and impact”. W dokumencie wskazano też szanse i wyzwania dla turystyki i hotelarstwa. Jedną z największych trudności dla branży może być zaangażowanie w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, czego oczekuje coraz więcej gości. Już 73 proc. badanych (o 2 punkty procentowe więcej niż rok temu) kieruje się ekologicznymi rozwiązaniami przy planowaniu podróży, a dla 25 proc. to kluczowa kwestia. Najczęściej zwracają na to uwagę turyści z Niemiec i Włoch (81 proc.), następnie Hiszpanii (78 proc.) i Polski (77 proc.). W związku z kryzysem klimatycznym co piąta osoba deklaruje unikanie podróży do miejsc narażonych na ekstremalne warunki pogodowe.
Turyści zwracają też uwagę, aby podczas podróży dbać o nawyki wspierające środowisko. 36 proc. badanych korzysta z butelek wielorazowego użytku, 32 proc. stawia na lokalne i sezonowe produkty w sklepach i restauracjach, a 27 proc. wspiera lokalnych przedsiębiorców podczas podróży. Największą przeszkodą w dokonywaniu bardziej ekologicznych wyborów dla prawie połowy ankietowanych pozostają wysokie koszty. Z kolei 36 proc. wskazuje na potrzebę większej dostępności ekologicznych opcji. Ankietowani popierają również działania rządowe wspierające ekologiczne podróże, w tym obniżki cen biletów kolejowych wprowadzone w Niemczech (22 proc.) czy zakaz lotów na krótkich dystansach, gdy dostępne są bardziej ekologiczne alternatywy, uruchomiony we Francji (16 proc.).
Turyści wykazują chęć angażowania się w zrównoważoną turystykę, ale branża musi działać szybciej i skuteczniej, oferując im konkretne rozwiązania i opcje, jakich poszukują, podkreślają autorzy raportu.
Pełny raport dostępny jest pod linkiem Accor European Travel Trends
Beata Połetek
Źródło: akademiaesg.pl
Przeczytaj także: Program Czyste Powietrze zostanie zmodernizowany
Last Updated on 2 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba