Zrównoważony rozwój w medycynie jest możliwy!

Zrównoważony rozwój w medycynie jest możliwy!

Rozwój w medycynie nie ogranicza się wyłącznie do opracowywania nowych leków i szczepionek. Medycyna to bowiem system naczyń połączonych. Bardzo ważne są też takie aspekty jak: funkcjonowanie opieki zdrowotnej czy zrównoważone procesy badania substancji czynnych, a potem produkcja i dystrybucja. Innowacyjne firmy farmaceutyczne, jak AstraZeneca, stawiają tego typu problemy w centrum swojej działalności. Dlatego też nie są im obce takie wyzwania, jak redukcja emisji dwutlenku węgla czy kształcenie młodych naukowców.

Niespełna rok temu, 10 czerwca 2021 r. Agencja Badań Medycznych we współpracy z podmiotami z sektora prywatnego, takimi jak: Roche, AstraZeneca, Microsoft czy Iqvia, ogłosiła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstanie Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Hub jest miejscem tworzenia nowoczesnych rozwiązań medycznych i technologicznych. Mają one mieć praktyczne zastosowanie w postaci poprawy zdrowia pacjentów i zwiększenia wydajności systemu ochrony zdrowia. Być może już wkrótce w Hubie powstaną aplikacje wspierające wczesne wykrywanie niektórych chorób lub np. monitorowanie stanu zdrowia pacjentów na odległość. Jednym z przykładów takich działań jest ogłoszony w tym miesiącu konkurs „Nephrohero – Wyścig z niewidzialnym wrogiem”, którego celem jest wsparcie projektów z obszaru diagnostyki i leczenia przewlekłej choroby nerek, a także działania edukacyjne w tym zakresie. Realizacja tego typu innowacji może mieć znaczenie dla wielu osób cierpiących np. z powodu chorób przewlekłych.

 W przypadku systemów ochrony zdrowia, aby coś się zmieniło, aby coś poprawić, trzeba najpierw przeanalizować sytuację. Dziś mówimy coraz częściej o konieczności budowania zrównoważonych i odpornych systemów ochrony zdrowia, tak aby były one sprawne w post-covidowych czasach. Chodzi o takie rozwiązania, które sprawiają, że pacjenci mogą korzystać z wysokiej jakości świadczeń, a procesy leczenia czy diagnostyki są utrzymane nawet w momencie kryzysu. Światowe Forum Ekonomiczne i London School of Economic, przy wsparciu firmy AstraZeneca, zainicjowali Partnerstwo na Rzecz Zrównoważenia i Elastyczności Systemów Ochrony Zdrowia. W projekcie wziął udział m.in. zespół badawczy z Polski. Przedstawił on wnikliwą diagnozę i propozycje rozwiązań wspierających tworzenie w Polsce systemu ochrony zdrowia odpornego i zrównoważonego. Raport pod-sumowujący można pobrać z witryny: https://www.weforum.org/phssr

Co po pandemii? – Dbajmy o siebie! 

Tworzenie innowacyjnych leków onkologicznych czy prace nad lekiem na koronawirusa to dla brytyjsko-szwedzkiej firmy jedynie element dużo szerszego zaangażowania. W trakcie najcięższej fazy pandemii spółka zaangażowała się w kampanie zachęcające Polaków do przeprowadzania badań profilaktycznych. Jedna z nich nosi tytuł: „Rak nie poczeka na koniec pandemii”. Dziś ogromnym wyzwaniem jest zapobieżenie zaciąganiu coraz większego długu zdrowotnego, wynikającego z utrudnionego dostępu do diagnostyki i świadczeń w czasie stanu epidemii. 

AstraZeneca walczy ze zmianami klimatu 

Dbałość o jakość opieki medycznej ma jeszcze jeden aspekt – redukcję dwutlenku węgla do atmosfery. AstraZeneca pracuje nad zminimalizowaniem śladu swoich produktów na środowisko. Według badań firmy przez nadużywanie leków na astmę tylko w Wielkiej Brytanii jest emitowane co roku 250 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. 

Koncern przywiązuje do takich danych podwójną wagę, ponieważ zamierza zredukować swój ślad węglowy do zera już w 2025 r. Pięć lat później planuje mieć ujemny ślad węglowy w całym łańcuchu wartości tj. procesie zaczynającym się od stworzenia produktu a kończącym na jego sprzedaży i usługach posprzedażowych. W jaki sposób chce tego dokonać?

Jednym z filarów dekarbonizacji jest program sadzenia drzew. We współpracy z samorządami lokalnymi i organizacjami non-profit AstraZeneca realizuje cel jakim jest posadzenie i utrzymanie na całym świecie 50 mln drzew do 2025 r. Prawie 3,5 mln z nich pojawiło się do końca ubiegłego roku w Australii, Indonezji, Ghanie, Wielkiej Brytanii i Francji. W Polsce liczba nasadzeń idzie w tysiące, a efekty można zobaczyć na przykład w Borach Tucholskich.

To jednak nie wszystko. W ramach walki z emisją gazów cieplarnianych AstraZeneca wymieni całą swoją flotę na samochody elektryczne i hybrydowe. Będą one w 100 proc. napędzane odnawialnymi źródłami energii. Firma mocno przykłada się też do ograniczenia plastiku – zastąpiła butelki PET specjalnymi kranami, pozbyła się plastikowych naczyń i sztućców oraz zaczęła wykorzystywać worki na śmieci ze skrobi kukurydzianej, które są w pełni kompostowalne. 

Firma to przede wszystkim ludzie!

Wysiłek na rzecz zrównoważonego rozwoju nie byłby możliwy bez zaangażowania świeżo myślących ludzi. Stąd inicjatywa R&D Postdoctoral Challenge – tj. staż postdoktorski w AstraZeneca. Do udziału mogą zgłaszać się studenci i doktoranci, którzy mają pomysł na przyspieszenie opracowywania nowych leków. To wyjątkowa okazja, aby pracować naukowo w biznesie, który planuje swoje działania na wiele lat do przodu.

Last Updated on 20 stycznia, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS