7 wyzwań związanych ze skalowaniem, na które musisz być gotów jako skuteczny menedżer

7 wyzwań związanych ze skalowaniem, na które musisz być gotów jako skuteczny menedżer

Nie od dziś wiadomo, że dobry menedżer to połowa sukcesu. Od osoby zarządzającej wymaga się nie tylko umiejętności nabytych, ale również cech wrodzonych, które gwarantują wysoką skuteczność działania. Konieczny jest także ciągły rozwój, ponieważ rynek dynamicznie się zmienia.

Skalowanie biznesu jest nie lada wyzwaniem – trudno jest zintensyfikować zyski przy niewielkich nakładach operacyjnych. Warto jednak podkreślić, że jest to możliwe! Należy przygotować się na wyzwania, trudności i dylematy. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

#1) Pozyskanie środków finansowych

Skalowanie biznesu to ogromna szansa dla przedsiębiorstwa, jednak wdrożenie rzetelnie opracowanych projektów wymaga kapitału. Brak środków finansowych nie powinien zniechęcać menadżera do pracy nad rozwojem firmy. W takiej sytuacji należy zastanowić się, jakie są inne źródła gotówki. Pozyskanie pieniędzy możliwe jest nie tylko poprzez kredyty! Warto zainteresować się dotacjami unijnymi, spróbować znaleźć inwestorów zewnętrznych czy rozważyć emisję akcji.

#2) Wzrost/utrzymanie jakości

Spadek jakości produktów czy usług to powszechny problem wielu przedsiębiorstw. Najczęściej wiąże się on z problemami finansowymi. Utrzymanie wysokiego standardu jest warunkiem koniecznym do tego, aby firma efektywnie się rozwijała. Być może pomocne okażą się dodatkowe kontrole jakości czy audyty realizowane przez wykwalifikowanych specjalistów (w ramach outsourcingu). Zadaniem menedżera jest monitorowanie pracy wszystkich podległych działów, gdyż tylko wtedy możliwe jest wyeliminowanie zaistniałych błędów.

#3) Zabezpieczenie nowej przestrzeni

Rozwój firmy bardzo często oznacza wzrost zapotrzebowania na przestrzeń. Być może konieczne będzie wzniesienie nowego magazynu, garażu, sortowni. Jak obniżyć koszty inwestycyjne? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań budowlanych. Hale namiotowe to rewelacyjna alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych i drewnianych. Tego typu konstrukcje gwarantują nie tylko krótki czas wzniesienia, ale również niższy koszt budowy oraz utrzymania. Są funkcjonalne, bezpieczne, wytrzymałe, więc doskonale sprawdzają się w różnych branżach.

#4) Motywacja pracowników

Mogłoby się wydawać, że spadek motywacji załogi jest nieunikniony. Upływający czas nierzadko przyczynia się do wypalenia zawodowego, a w obecnych czasach zatrzymanie pracownika jest kłopotliwe. Na uwagę zasługują także relacje między członkami ekipy. Skalowanie biznesu wiąże się z zatrudnieniem nowych osób, jednak trzeba pamiętać, jak cenni są wdrożeni i przeszkoleni pracownicy. Część kapitału dobrze jest przeznaczyć na m.in. premie czy nagrody.

#5) Modernizacja infrastruktury

Mowa tutaj przede wszystkim o infrastrukturze logistycznej, operacyjnej, technologicznej. Wysokiej klasy wyposażenie jest niezbędne do utrzymania pożądanego standardu usług. Maszyny, narzędzia i urządzenia powinny być w dobrym stanie, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla operatorów. Awaryjny sprzęt nie tylko osłabia wydajność przedsiębiorstwa, ale także naraża je na straty.

#6) Dostosowywanie procesów wewnętrznych

Świadomy menedżer powinien wiedzieć, że skalowanie biznesu wiąże się z ciągłymi zmianami. Wzrost firmy generuje potrzebę dostosowywania procesów wewnętrznych. Najczęściej stają się one jeszcze bardziej złożone, co utrudnia zarządzanie. Niezbędne jest nie tylko bezbłędne planowanie, ale również pełna kontrola.

#7) Zapotrzebowanie na wiedzę ekspercką

Istnieje prawdopodobieństwo, że wraz z rozwojem firmy wzrośnie zapotrzebowanie na wiedzę ekspercką. Może okazać się, że dotychczasowa załoga nie posiada dostatecznych kompetencji. Pogłębianie wiedzy nie jest w tym przypadku niczym zaskakującym. Menedżer nie może zapomnieć o tym, że część pozyskanych środków powinna zostać poświęcona na kursy czy szkolenia.


Źródło informacji: Artykuł partnera

Last Updated on 16 października, 2024 by Anastazja Lach