Edge-IoT Alliance ustanowi standardy systemu operacyjnego dla inteligentnych urządzeń brzegowych

Edge-IoT Alliance ustanowi standardy systemu operacyjnego dla inteligentnych urządzeń brzegowych

Konsorcjum spółek Phoenix Systems, Netia, Atende oraz Atende Industries powołuje w Brukseli międzynarodowe stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Jego misją jest zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla Edge-IoT, aby ułatwić tworzenie i uruchamianie aplikacji bezpośrednio na urządzeniach brzegowych. Stowarzyszenie będzie zrzeszało przede wszystkim europejskie firmy przemysłowe zainteresowane ustandaryzowaniem środowiska urządzeń brzegowych Edge-IoT kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy).

Wg raportu IDC „FutureScape: Worldwide IT Industry 2020 Predictions”, do 2023 r. ponad 50% nowej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw będzie wdrożonych na brzegu sieci, a nie w korporacyjnych centrach danych, w porównaniu z mniej niż 10% obecnie. Do 2024 roku, liczba aplikacji na brzegu wzrośnie o 800%.

-W ramach porozumienia Edge-IoT Alliance wychodzimy naprzeciw zmianom rynku poprzez zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych o ograniczonych zasobach. Chodzi o to, aby aplikacje były pisane na urządzenia brzegowe w taki sam sposób jaki znamy ze świata komputerów osobistych i telefonów i aby mogły być łatwo przenoszone pomiędzy różnymi urządzeniami. Obrazowo mówiąc, chodzi o to, aby program napisany dla urządzenia brzegowego mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, zadziałał w pralce, dronie i nowym samochodzie autonomicznym – mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca oraz jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes spółek Atende Industries oraz Phoenix Systems z Grupy Atende.

-Grupa Netia ma bardzo duże doświadczenie w komercjalizacji i skutecznym wdrażaniu rozwiązań Cloud oraz Security. W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwieramy się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań. Zestandaryzowany system operacyjny dla Edge-IoT ma w naszej ocenie ogromny potencjał i szansę zaistnienia na światowym rynku IoT. Jestem przekonany, że nasze wspólne kompetencje w zakresie projektowania i budowy rozwiązań chmurowych pozwolą nam sprawnie opracować centralną platformę gromadzenia, przetwarzania i analizy danych pochodzących z urządzeń Edge-IoT, uwalniając pełen potencjał innowacyjny nasz i naszego partnera.

Rozwiązanie, od którego zaczynamy naszą wspólną przygodę, czyli Smart Grid i wspieranie przyjaznej środowisku energetyki jest też jednym z priorytetów rynkowych, szczególnie ważnych z punku widzenia efektywnego zmniejszania emisji. Warto wspomnieć, że już od pewnego czasu wszystkie obiekty Data Center Netii, a wraz z nimi również nasze usługi chmurowe z linii NetiaNext, zasilane są w 100 proc. zielona energię – powiedział Andrzej Abramczuk, prezes zarządu, dyrektor generalny Netia S.A.

Edge-IoT czyli tzw. krawędź Internetu Rzeczy to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Taka architektura rozwiązuje problemy związane z opóźnieniami w przesyle danych, ponieważ dane te są przetwarzane bliżej miejsca ich pochodzenia, a ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynniejszą obsługę użytkownika końcowego. Rozwijające się sieci o wysokiej przepustowości, takie jak 5G, w coraz większym stopniu wykorzystują standardy Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast. Tym samym otwierają się nowe pola zastosowań dla dotychczasowych urządzeń, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, podobnie jak np. smartfony. Nowo powołane stowarzyszenie ma na celu ustandaryzowanie systemu operacyjnego dla Edge-IoT po to by, analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych, umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

-Razem z Netią zapraszamy do naszego stowarzyszenia przedstawicieli Przemysłu 4.0., którzy tak jak my uważają, że otwarty i ustandaryzowany system operacyjny na urządzeniach brzegowych, nawet tych opartych o mniejsze mikrokontrolery, jest kluczowy dla rozwoju chmury przemysłowej i przemysłowego Internetu Rzeczy – dodaje Paweł Pisarczyk.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 22 listopada, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA