Elastyczność na miarę naszych czasów. Dziś sukces biura zależy od dopasowania do potrzeb pracownika
Elastyczność! Elastyczność! Elastyczność! To hasło, jakie obecnie najczęściej słyszymy od pracowników i kierowników zarządzających. Oczekujemy dzisiaj elastycznego modelu i trybu pracy, elastycznego podejścia od menedżerów i elastycznego środowiska pracy. Czym ona tak właściwie dziś jest, jak się przejawia i jak powinna? Odpowiadamy w najnowszym raporcie Cushman & Wakefield oraz Antal pt. „Elastyczność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.
Elastyczność to zrozumienie potrzeb
To przede wszystkim wyzwanie. To kombinacja wielu rozwiązań technicznych, technologicznych, a przede wszystkim projektowanie perspektywiczne, w kierunku przestrzeni multifunkcjonalnych tzw. multi-purpose, oferujących odpowiednio dobrane dla danej firmy i jej pracowników typy przestrzeni i rozwiązania, zamiast oferowania całego dostępnego wachlarza różnych przestrzeni do wyboru. Idealna przestrzeń biurowa powinna łatwo przystosowywać się do zmieniających się warunków otoczenia oraz być dopasowana do konkretnych preferencji i stylu pracy wszystkich jej użytkowników i całych zespołów w danej firmie.
Projektowanie środowiska pracy w kierunku dopasowania i elastyczności wymaga zrozumienia, jak działa cała firma, a potrzeby i oczekiwania możemy poznać tylko poprzez angażowanie pracowników do procesu współtworzenia środowiska pracy i uwzględnianie ich głosu po to, aby zrozumieć styl pracy, poznać plany i wizję, bolączki i nowe pomysły. Dla przykładu z analizy ankiety wynika, że większość badanych przedstawicieli pracowników szuka w miejscu pracy przestrzeni społecznych do organizowania spotkań prywatnych i służbowych, do wspólnego spędzania czasu i relaksu.
W duchu projektowania elastycznego i dopasowanego do potrzeb „zwykła” do tej pory kuchnia w biurze może po rearanżacji i odpowiednich zmianach stać się jednocześnie klubokawiarnią, audytorium i miejscem szkoleń. Taka przestrzeń będzie pełnić wiele funkcji i pozwoli efektywnie wykorzystać powierzchnię. Liczy się pomysł, inspiracja i wspólne działanie poprzez zaangażowanie. Jeśli otrzymamy wybór i autonomię w procesie współprojektowania przestrzeni, jesteśmy bardziej zadowoleni z efektu i mamy większą motywację do tego, aby odwiedzać biuro, pracować w takiej przestrzeni i chętniej spędzać tam czas.
-Pracownicy, których firmy pozwalają im decydować, kiedy, gdzie i jak pracują, byli bardziej zadowoleni ze swojej pracy, osiągali lepsze wyniki i postrzegali swoją firmę jako bardziej innowacyjną niż konkurenci, którzy nie oferowali takiego wyboru. – mówi Magdalena Stańczuk, Senior Workplace Strategy Consultant, Cushman & Wakefield.
Przyszłość przestrzeni biurowej
Covid-19 spopularyzował hybrydowy model pracy, który oznacza wykonywanie obowiązków służbowych w różnych lokalizacjach, nie tylko w biurze. Trend ten nie prowadzi jednak do wyraźnego ograniczenia wielkości zajmowanej powierzchni. Zmiany, których obecnie jesteśmy świadkami, kreują nowe potrzeby względem biur, a ich zapewnienie staje się kluczowe dla efektywności organizacji oraz satysfakcji i motywacji pracowników.
Planowanemu ograniczeniu liczby stałych stanowisk pracy towarzyszy potrzeba zwiększenia liczby salek do spotkań, miejsc do samodzielnej pracy, a także powiększenia przestrzeni przeznaczonych na nieformalne spotkania – mówi Kacper Remiśko, Associate, Office Department, Cushman & Wakefield.
Autor:
Cushman & Wakefield
Informacje o autorze:
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake.
Last Updated on 8 grudnia, 2021 by Anastazja Lach