HRE Investments wpisuje się w ideę zielonej planety

HRE Investments wpisuje się w ideę zielonej planety

Neutralność emisyjna w Polsce do 2050 roku to kierunek, który zgodnie z „prawem klimatycznym” osiągnięty ma być w całej Unii Europejskiej. Troska o planetę wymaga zmian również w budownictwie. Co należy zmienić i wdrożyć, by osiągnąć cel? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukano podczas XII edycji konferencji Infrastruktura i Budownictwo, która niedawno odbyła się w Warszawie. W dyskusji wziął udział Michał Sapota, prezes HRE Investments, który do tematu ekologizacji budownictwa podchodzi pragmatycznie.

Perspektywa 2050 roku, w którym kraje UE mają być neutralnie klimatyczne wydaje się być krótsza niż mogłoby się wydawać. Zaproszeni eksperci podczas panelu: Zmiany klimatyczne a budownictwo, stwierdzili, że osiągnięcie harmonii na linii człowiek — środowisko wymaga czasu. To proces, który już został rozpoczęty np. przez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w budownictwie, które sprzyjają poprawie środowiska i ograniczeniu emisji CO2. 

– Chętnie zastąpiłbym tradycyjne materiały, ale dziś możliwości w tym zakresie są bardzo ograniczone. Proces zmian nie nastąpi na przestrzeni kliku najbliższych lat, to jest niemożliwe. Jako firma deweloperska staramy się promować kierunek ekologiczny, jakim jest prefabrykacja, która daje nam możliwość ograniczenia np. odpadów – mówił podczas panelu Sapota.

HRE Investments coraz częściej w swoich realizacjach sięga po prefabrykację.  Aktualnie prowadzi kilka inwestycji z wykorzystaniem tej technologii m.in. w Rumi, Pruszczu Gdańskim, Łodzi czy Oświęcimiu. W przygotowaniu są kolejne m.in. w Warszawie i Świdnicy.  Holding w 2019 roku zdecydował się na kupienie bydgoskich zakładów Baumat, które są potentatem w tej technologii budownictwa.

Budowle wykonane w technologii prefabrykacji mają doskonałe parametry akustyczne i termiczne, co powoduje maksymalne obniżenie kosztów użytkowania, a to odbija się na zmniejszeniu emisji CO2. Dodatkowo beton, z którego powstają gotowe elementy, podlega recyklingowi. 

– Przyglądamy się światowym trendom. Widzimy jeden bardzo wyróżniający się, który kładzie nacisk na to, że musimy ten świat zostawić kolejnym pokoleniom w lepszej kondycji, niż sami go zastaliśmy. Mam na myśli trendy proekologiczne – wspominał w jednym z wywiadów Sapota.

HREI jako holding deweloperski inwestuje własne środki we wdrażanie proekologicznych rozwiązań przy swoich realizacjach. Szuka m.in. sposobu na wyeliminowanie stali ze zbrojeń. Na tym nie koniec. 

– Pracujemy nad mieszankami betonowymi, które pozwolą ograniczyć zużycie wody. Dążymy do zastępowania kruszyw naturalnych innymi pochodzącymi z recyklingu. Staramy się by te elementy, były coraz efektywniejsze energetycznie. Są to działania dostępne na dzisiejszą skalę – wyliczał podczas konferencji prezes HRE Investments.

Sapota do tematu dekarbonizacji podchodzi bardzo pragmatycznie. Nawiązywał do tego, że chętnie postawiłby supernowoczesny budynek przy wykorzystaniu zerowej emisji, zastrzegł jednak, że nikt nie kupi w nim mieszkania z uwagi na cenę. – Ludzie potrzebują tanich mieszkań, bo chcą dachu nad głową. Nie zastanawiają się nad tym, jaki procent emisji CO2 został zachowany przy budowie – stwierdził.

Przechodząc do konkluzji swojego wystąpienia na XII edycji konferencji Infrastruktura i Budownictwo zauważył, że Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia są odpowiedzialne za 70 proc. emisji światowej. 

– Jeżeli nie będzie porozumienia politycznego, co do tego, że narzucamy sobie wszyscy wspólne ramy w skali globalnej, do tego dokładamy stymulację finansową, również w skali globalnej, to nic się tak naprawdę nie zmieni. Ten problem jest szalenie złożony – puentował.


Autor:

HRE Investments

Informacje o autorze:

HRE Investments to holding inwestycyjny, który prowadzi szereg realizacji w całej Polsce. Stawia na komfort i nowoczesność, proponując wygodne i przestronne lokale blisko wysoko rozwiniętych aglomeracji. Inwestuje też w mniejszych miejscowościach. Prowadzi obecnie inwestycje, które pozwolą na oddanie ponad 2300 mieszkań.

Last Updated on 8 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA