Kto i kiedy trafia do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Kto i kiedy trafia do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Z perspektywy podmiotów gospodarczych współpraca z niewypłacalnym kontrahentem oznacza problemy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo systemu gospodarczego, kilka lat temu uruchomiony został Krajowy Rejestr Zadłużonych. Dowiedz się, jak korzystać z tego narzędzia.

Czym jest Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to rejestr prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym – tak wynika z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Dla przedsiębiorców istotne jest, że KRZ jest ogólnodostępny, a korzystanie z niego nie wiąże się z opłatami – po przejściu na stronę internetową krz.ms.gov.pl każdy może sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego partnera biznesowego.

Zanim powstał KRZ, prowadzone były prace nad innym rozwiązaniem – powstać miał Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości. Z uwagi na zamieszczone w nim informacje, KRZ często jest też określany jako „rejestr postępowań upadłościowych” czy „krajowy rejestr postępowań upadłościowych”.

Czyje dane trafiają do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych ujawnia się informacje o podmiotach i osobach zadłużonych. Precyzując, w omawianej bazie można znaleźć informacje o następujących czterech grupach dłużników. Są to:

  1. Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których są albo były prowadzone postępowania: restrukturyzacyjne, upadłościowe lub wtórne postępowanie upadłościowe albo postępowanie zakończone wydaniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że rejestr obejmuje również osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką. Więcej informacji o upadłości konsumenckiej można znaleźć na tej stronie internetowej: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-2/.
  2. Wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem – m.in. gdy ogłoszono upadłość spółki.
  3. Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, gdy m.in. komornik sądowy umorzył prowadzone przeciwko nim postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.
  4. Osoby fizyczne, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Jak korzystać z Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Aby sprawdzić, czy np. firma, która chce skorzystać z kredytu kupieckiego, nie zainicjowała postępowania upadłościowego, wystarczy przejść na portal dla zadłużonych (krz.ms.gov.pl) i następnie podać dane podmiotu. Wymagane jest wskazanie:

  • nazwy podmiotu lub identyfikatora (np. KRS) – w przypadku podmiotów niebędących osobami fizycznymi;
  • nazwy firmy, imienia i nazwiska lub identyfikatora (np. PESEL) – gdy sprawdzana osoba prowadzi działalność gospodarczą;
  • identyfikatora (np. PESEL) – w przypadku osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Więcej o upadłości podmiotów gospodarczych można przeczytać na tej stronie internetowej: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-firmy/.

Jak nie trafić do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

Recepta jest jedna – nie zaciągać zobowiązań, gdy sytuacja finansowa jest niepewna i istnieje ryzyko, że nie zostaną one spłacone. W przypadku podmiotów gospodarczych sprawa jest jednak bardziej skomplikowana – spółka może mieć problemy z regulowaniem swoich zobowiązań ze względu na zator płatniczy. Co wówczas? Należy działać, gdyż w razie pogorszenia się sytuacji dane spółki mogą zostać ujawnione w rejestrze postępowań upadłościowych.

Jak można przeczytać na stronie internetowej http://lipinskikancelaria.pl/, to jeden z tych przypadków, gdy warto rozważyć negocjacje z wierzycielem. Pomoc w tym zakresie świadczą m.in. kancelarie specjalizujące się w restrukturyzacji. Rezultatem negocjacji może być porozumienie i powstrzymanie wierzyciela przed wejściem na drogę sądową.


Artykuł Sponsorowany

Last Updated on 3 kwietnia, 2025 by Anastazja Lach