Nowa rola benefitów w czasach niepewności

Czas pandemii pokazał nam wszystkim, jak teraz może wyglądać praca. Wielotygodniowy home office, praca zespołowa online, narastający stres oraz niepewność finansowa sprawiły, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca zmieniła się hierarchia realnych potrzeb pracowników.  

Zastała nas sytuacja nowa, odmienna od dotychczasowych kryzysów gospodarczych, których w jakimś stopniu doświadczyliśmy jeszcze kilka lat temu. Sytuacja, w której na chwilę obecną  skali strat w całej gospodarce nikt nie jest w stanie realnie oszacować. W tej niepewności optymizmem napawa jednak postawa pracodawców, którzy w trosce o samopoczucie
i komfort pracowników nie zrezygnowali całkowicie ze świadczeń pozapłacowych.

Według najnowszych danych rynkowych (Rynek pracy na ¾ mocy, Grant Thornton ) średnio o 1 benefit mniej oferują obecnie pracodawcy w nowych procesach rekrutacyjnych, a w przypadku osób już zatrudnionych analizują użyteczność przyznanych świadczeń.

Ostatnie tygodnie pokazały bowiem, że z wielu benefitów, takich  jak np. abonamentowe karty sportowe i kulturalne, bezpośrednie rozmowy z coachem czy stacjonarne lekcje angielskiego pracownicy nie mogą skorzystać.

Kieruj się na online

W obecnej sytuacji zupełnie inny wymiar zyskały zatem świadczenia, które wpływają pozytywnie na zdrowie pracownika i jego sprawność psychiczną. Stanowią minimum wymaganej egzystencji i mogą okazać się dla nich korzystne również z uwagi na dodatkowe oszczędności w domowym budżecie. Takim świadczeniem jest np. dofinansowanie żywienia pracowników w postaci przedpłaconych kart lunchowych. Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdzają, że pracodawca, który dofinansowuje posiłki pracownikom podnosi ich wydajność aż o 20%, przyczynia się do wzrostu ich motywacji i efektywności oraz obniża poziom absencji w firmie nawet do 27%.  W nowej rzeczywistości elementy te nabierają jeszcze głębszego wymiaru.

Pracodawcy, wybierając dla pracowników kartę lunch Edenred, dają im gwarancję bezpieczeństwa użytkowania (płatności bez PIN do 100 zł, płatności w Google Pay, Apple Pay, przez terminal), jak również szerokie możliwości wykorzystania w każdych warunkach ich pracy –  podczas home office, w podróży, w biurze.

Optymalizując budżet firmowy

Dobrowolne dofinansowanie posiłków jest jedynym świadczeniem w Polsce, które pozwala na obniżenie obciążeń fiskalnych przedsiębiorstwa – finansowane ze środków obrotowych. Wartość  środków przekazanych na karcie lunchowej do 190 zł miesięcznie jest zwolniona ze składek ZUS, co pracodawcy daje roczną oszczędność 462zł na każdego pracownika. Roczna oszczędność dla pracownika to 289 zł.

Co dalej?

Czas pandemii i reaktywacji po nim może pokazać, czym tak naprawdę jest  Employee Branding i jak pracodawcy mogą wspierać swój zespół, aby wspólnie odbudować potencjał firmy i dalej rozwijać biznes.

Autor:

Edyta Ziajowska, Dyrektor Sprzedaży, Edenred Polska

Last Updated on 1 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA