Będzie rewolucja w sektorze mieszkaniowym?

Apel HRE Investments do państwowej administracji o liberalizację przepisów przy zaciąganiu kredytów hipotecznych przynosi pierwsze efekty. Holding deweloperski kilkanaście miesięcy temu, wnioskował o obniżenie wymaganego wkładu własnego dla nabywców, którzy starają się o pierwsze mieszkanie. To, co jeszcze do niedawna pozostawało w sferze marzeń, niebawem może się spełnić. 15 maja przedstawiono główne założenia programu obozu rządzącego „Polski Ład”. Polityka mieszkaniowa stanowi jeden z jego filarów. Zgodnie z propozycjami, rząd ma gwarantować bankom wkład własny. Wyniesie nawet do 40 proc. wartości nieruchomości.

Dziś bardzo często jest tak, że młode osoby, rodziny, które uczciwie pracują nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu na zakup wymarzonego domu, mieszkania. Choć rata kredytu byłaby do zaakceptowania w domowym budżecie, barierą nie do przeskoczenia pozostaje wysokość wkładu własnego. Propozycja zmian w tym zakresie może sprawić, że uda się ją przeskoczyć.

– Obecnie przyjmujemy założenie, że gwarancja będzie udzielana do wysokości 40 proc. wartości mieszkania, w przypadku, gdy mamy do czynienia z zakupem mieszkania bez wkładu własnego, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Gwarancja ma być dostępna dla osób do 40 roku życia, a wysokość wkładu wyniesie maksymalnie do 100 tys. zł.

Zainteresowanie mieszkaniami jest ogromne. Lokale, domy sprzedają się praktycznie od ręki. Paradoksalnie dochodzi do sytuacji, w której nasze możliwości podażowe są ograniczone. Propozycje nowych rozwiązań spowodują, że zainteresowanie średnim segmentem mieszkań wzrośnie jeszcze bardziej. Gwarancja wkładów własnych, które pokryje rząd, wywołać może efekt, w którym klienci stawiać będą na większe metraże. Co oczywiście ucieszyć powinno deweloperówMichał Sapota, prezes HRE Investments.

Warto zaznaczyć, że wszystkie ograniczenia, które spowalniają działalność deweloperów zostaną. Mam na myśli: ceny materiałów, koszty pracy, dostępność działek – wylicza Sapota.

Wsparcie dla rodzin

To nie jedyne zmiany, które proponuje partia rządząca. Milowym krokiem ma być tzw. „Bon Mieszkaniowy”, który pozwoli m.in. na umorzenie części kredytu na zakup domu, mieszkania. O jego wysokości decydować będzie liczba dzieci. Rodzina posiadająca szóstkę pociech będzie mogła liczyć nawet na 145 tys. zł. Warunkiem jest nieposiadanie domu, lokalu albo mieszkania w metrażu nieprzekraczającym 65 mkw.

Rodzina z dwójką dzieci skorzysta z tzw. „Społecznego Bonu Rodzinnego”. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), od których wynajmowane będzie mieszkanie, albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. W tym, konkretnym przypadku przyjęto, że pomoc wyniesie 40 tys. zł.

Zmiany w prawie budowlanym

Kolejna propozycja dotyczyć ma niewielkich domów, które budować można bez pozwolenia. Dziś na tzw. zgłoszenie można stawiać budowle do 35 mkw. Metraż ma zostać powiększony. Zgodnie z założeniami wyniesie do 70 mkw., a w przypadku domów z poddaszem nawet do 90 mkw. To spowoduje, że moda na domki modułowe lawinowo będzie się napędzać.

Sam jestem ciekaw w jakim kierunku pójdzie ta liberalizacja. Otwiera spore możliwości dla deweloperów specjalizujących się w budownictwie jednorodzinnym, pod warunkiem, że przepisy nie ograniczą się to budowania w tzw. systemie gospodarczym. Jeżeli by się tak nie stało, dla małych firm deweloperskich, budujących dla tych, którzy nie mogli zajmować się tym osobiście, byłoby to olbrzymie ułatwienie. Rozmach inwestycyjny mógłby być imponujący – mówi Sapota.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest w trakcie opracowywania projektu ustawy, która umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Wprowadzenie bonu mieszkaniowego wymagać będzie stworzenia systemu informatycznego, więc projektowaną datą wejścia w życie tych przepisów jest 1 stycznia 2023 r. W przypadku programu wkładu na poręczeniowo-gwarancyjnego dla spłaty kredytów hipotecznych prognozuje się, że przepisy wejdą w życie w przyszłym roku.


Autor:

HRE Investments


Last Updated on 21 maja, 2021 by Łukasz

Udostępnij
KATEGORIA