Innowacje w 5G i rozwój ekosystemów technologicznych w zasięgu smartfona. Rozmowa z Jakubem Borkowskim – Business Development Director and 5G Wireless Solution Architect for CEE&Nordic Region Huawei

Innowacje w 5G i rozwój ekosystemów technologicznych w zasięgu smartfona. Rozmowa z Jakubem Borkowskim – Business Development Director and 5G Wireless Solution Architect for CEE&Nordic Region Huawei

Huawei niedawno wprowadził na rynek system Harmony OS. Najważniejszą cechą tego systemy jest to, iż jego przeznaczenie nie ogranicza się tylko do smartfonów.

Harmony OS może działać na wszystkich urządzeniach dysponujących choćby zaledwie 128 KB pamięci operacyjnej. Dzięki tej funkcjonalności staje się idealnym rozwiązaniem dla rozwiązań z obszaru internetu rzeczy. 

Tworząc ten system, postawiliśmy na prostotę i intuicyjny system łączenia urządzeń ze sobą – wystarczy zbliżyć np. urządzenie inteligentnego domu do smartfona, by natychmiast uzyskać połączenie.
Harmony OS ma trafić na gro urządzeń firm zewnętrznych. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie rozbudowanego ekosystemu wokół smartfona.
System cechuje także wysoki stopień uniwersalności, co pozwoli na tworzenie aplikacji dla dużej ilości urządzeń. 

Huawei może pochwalić się kolejnym sukcesem. Niedawno wprowadziliście Państwo nową wersję własnego systemu operacyjnego Harmony OS to ogromny krok w rozwoju mobilności 

Huawei pomimo pandemii oraz związanych z tym trudności, jakie napotyka większość firm, w dalszym ciągu mocno się rozwija globalnie. Obecnie kładziemy nacisk na zagadnienia związane z budową sieci 5G, które są przewodnim tematem wielu inicjatyw rynkowych. 

Gro firm wdraża technologię 5G.  Jako jej lider wspieramy firmy w budowaniu sieci nie tylko w ujęciu konwencjonalnym – jako komercyjnych usług udostępnianych masowo przez operatorów. Współpracujemy także z wieloma partnerami przemysłowymi. Tworzymy sieci 5G dla prywatnych zastosowań w fabrykach, w portach, w kopalniach. Jest to obecnie bardzo ciekawy  filar rozwoju naszej działalności. 


Sam system Harmony OS, jest również bardzo dużym krokiem w rozwoju całej gałęzi rozwiązań konsumenckich na rynku. Należy pamiętać, że Huawei nie tylko wprowadza sprzęt z systemem Harmony OS na rynek konsumencki ale tworzy całe ekosystemy oparte na tymże systemie. Na rynku pojawiły się także pierwsze samochody korzystające z Harmony OS – spektrum zastosowań jest więc niezwykle szerokie.

W jakim kierunku będą rozwijać się dalej projekty Huawei? 

W głównym obszarze działalności firmy, czyli w sektorze rozwiązań dla przemysłu telekomunikacyjnego, Huawei w dalszym ciągu rozwija i buduje na całym świecie sieci 5G i prowadzi zaawansowane badania naukowe w tej dziedzinie. 

Huawei jest jedną z wiodących globalnych firm, która największy procent swoich przychodów przeznacza na działalność badawczo – rozwojową, w tym na rozwój technologii przyszłych generacji, czyli 6G, a także projektów i badań łączących sztuczną inteligencję, przetwarzania chmurowe, big data. 


Jakub Borkowski

Business Development Director and 5G Wireless Solution Architect for CEE&Nordic Region, Huawei

Pan Jakub Borkowski napędza rozwój biznesu produktów radiowych w regionie CEE&Nordic. Po ukończeniu studiów i obronie doktoratu w Finlandii, Pan Jakub pracował przy projektach planowania i budowy sieci komórkowych ponad 10 lat w wielu krajach. Następnie, wspólnie z Huawei, pracował przez kilka lat przy zarzadzaniu dużych projektów outsourcingowych typu managed service i transformacji operatora wirtualnego Virgin Media w Wielkiej Brytanii. Aktualnie, wspólnie ze swoim zespołem wspiera operatorów w modernizacji sieci komórkowych oraz ostatnio – we wdrożeniach i startach sieci 5G.

Last Updated on 16 listopada, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA