Polska zadeklarowała odejście od węgla do 2040 roku.

Polska zadeklarowała odejście od węgla do 2040 roku.

Na trwającym w Glasgow szczycie COP26, Polska oficjalnie zobowiązała się rozpocząć proces stopniowego odchodzenia od węgla. Dotychczas Polska nie deklarowała gotowości odejścia od polityki węglowej, zatem obecna decyzja jest ważnym krokiem w kierunku przeciwdziałania zmianom klimatu.
Samo porozumienie obejmuje 190 państw oraz organizacji a jego głównymi założeniami jest stopniowe odejście od węgla oraz rozwój przyjaznych środowisku technologii.
Wg założeń porozumienia większe gospodarki mają osiągnąć założenia do 2030 roku, kraje rozwijające się, natomiast do 2040 roku.

Dotychczas choć poczyniono postępy w zmniejszaniu zużycia węgla na całym świecie, w 2019 r. nadal wytwarzał on około 37% światowej energii elektrycznej. Jak wynika z ustaleń, Polska będzie musiała poczynić znaczące inwestycje aby osiągnąć wyznaczony cel, jednak jest to konieczne przez wzgląd na zachodzące zmiany klimatyczne.

Brytyjski minister energii, w swoim oświadczeniu powiedział „Koniec węgla jest w zasięgu wzroku” oraz dodał „Świat zmierza we właściwym kierunku, gotowy do przypieczętowania losu węgla i skorzystania z ekologicznych i ekonomicznych korzyści płynących z budowania przyszłości napędzanej czystą energią”.

Natomiast szef delegacji Greenpeace na COP26, Juan Pablo Osornio, powiedział już nieco mniej optymistycznie: „Ogólnie rzecz biorąc, to oświadczenie wciąż nie spełnia ambicji potrzebnych w zakresie paliw kopalnych w tej krytycznej dekadzie”.

Premier Morawiecki natomiast w swoim przemówieniu mówił o „ambitnych celach klimatycznych” oraz podkreślił, konieczność zasilenia „w odpowiednie środki”.

Cieszę się, że cały pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem, ale jednocześnie tutaj nie może dochodzić do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych – powiedział premier.

Więcej o COP 26 można przeczytać TUTAJ

Całe przemówienie Premiera Morawieckiego na COP26 możesz zobaczyć TUTAJ

Last Updated on 4 listopada, 2021 by Redakcja

KATEGORIA