Co dalej z branżą pożyczkową? „Nie wszyscy wytrzymają.” Komentarz eksperta

Co dalej z branżą pożyczkową? „Nie wszyscy wytrzymają.” Komentarz eksperta

Dla branży pożyczkowej, po okresie pandemicznej posuchy, 2022 rok był czasem wzrostu i zwiększonego zainteresowania klientów. Dla wielu legalnie działających podmiotów, po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim (tzw. „ustawy antylichwiarskiej), sytuacja zmieniła się diametralnie. „Nie wszyscy to wytrzymają, szczególnie mniejsze podmioty” – analizował podczas pierwszej edycji Kongresu Pożyczkowego 2023 w Warszawie Jerzy Kachnowicz, prezes CreamFinance Poland, właściciela marek Lendon.pl i ExtraPortfel.pl

„Nie wszyscy wytrzymają, szczególnie ci mniejsi. Po pandemii bodajże z trzydziestu podmiotów zostały dwadzieścia dwa. Teraz pewnie zejdziemy do dwunastu” – szacuje Jerzy Kachnowicz z CreamFinance Poland, firmy należącej do globalnego holdingu pożyczkowego AvaFin.

To efekt nowej legislacji, w tym przede wszystkim wejścia w życie ustawy potocznie nazywanej „antylichwiarską”. Część zapisów postawiła działalność legalnie działających podmiotów pod znakiem zapytania. „2022 był to wreszcie przyzwoity rok po czasach pandemicznych. Mogliśmy spokojnie pracować i robić biznes. Do września. Wtedy wybuchły różnego typu legislacyjne pomysły. Dla mnie szczególnie przykre było to, że po słabych latach 2020-2021, trudno było się cieszyć z wyników 2022 roku. Jednak naszą rolą jest patrzeć naprzód i myśleć o przyszłości firmy, a nie celebrować sukcesy. 2022 rok był mniej wiecej na poziomie 2019, co oznaczało powrót do normalności. To wszystko zostało przekreślone przez najnowszą zmianę prawa. Jeżeli chodzi o obecny rok, to na pewno nie osiagniemy takich samych rezultatów, jak w 2022. Marża – w zależności od kategorii produktowej – spadała o 37% oraz 56%, po takim uderzeniu nie da się odbudować w rok.”

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w ubiegłym roku liczba pożyczek pozabankowych – w porównaniu z rokiem poprzednim – wzrosła o 22,9%, a wartość udzielonych pożyczek o 27%. Legalne firmy pożyczkowe niejednokrotnie stają się atrakcyjną alternatywą dla banków. Według danych BIK, aż w 88% przypadków udzielania kredytu gotówkowego w 2022 roku, klient był już znany w podmiocie udzielającym. Branża pożyczkowa jest bardziej otwarta na nowych klientów, niż sektor bankowy – konsumentów, którzy wcześniej korzystali już z usług firm pożyczkowych wnioskujących o kolejne pożyczki, było 59%.


Jerzy Kachnowicz

Jerzy Kachnowicz, prezes CreamFinance Poland – polskiego oddziału międzynarodowego holdingu AvaFin – to doświadczony ekspert z branży finansowej. Pracował w podmiotach takich, jak Idea Money SA, Alior Bank oraz Bank BPH, a od 2018 w CreamFinance Poland. Odpowiada m.in. za rozwój strategii, założeń biznesowych i budżetowych na polskim rynku.

O AvaFin

AvaFin (w Polsce – CreamFinance Poland, w trakcie rebrandingu na AvaFin) to międzynarodowa grupa FinTech, działająca od 2012 roku. Korzysta z najnowocześniejszej platformy rozwiązań finansowych, aby zapewnić wygodne produkty kredytowe charakteryzujące się krótkim czasem wypłaty gotówki na konto klienta.

Dostarcza korzystne produkty pożyczkowe konsumentom na 5 rynkach: w Polsce, Hiszpanii, Meksyku, Czechach i na Łotwie, na których to rynkach utrzymuje wiodącą pozycję. Misją firmy jest czynienie pieniędzy dostępnymi. Produkty kredytowe dostosowuje do potrzeb klientów. Dąży do jak najwyższej satysfakcji i nawiązywania długoterminowych relacji z klientami, aby stanowić dla nich pierwszy wybór dla celów zaspokojenia potrzeb finansowych.

Od momentu powstania 10 lat temu firma obsłużyła ponad 1 mln unikalnych klientów, udzielając pożyczek na kwotę przekraczającą 1 mld euro.

Last Updated on 8 lutego, 2023 by Valeriia Honcharuk

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS