Cyfrowe pieniądze biją rekordy
Bitcoin odbił się od poziomu 90 000 dolarów. Wydawało się, że 80 000 będzie ważnym oporem, a kurs przeszedł przez niego niezauważony. Dobrą passę kontynuuje również dolar, natomiast Rumunia ostrożnie podchodzi do obniżek stóp procentowych.
Dobra passa dolara trwa
Wolny poniedziałek z okazji Dnia Niepodległości nie spowodował, że na rynkach nic się nie działo – wręcz przeciwnie. Dolar wczoraj umocnił się o niemal pół centa względem euro, co rozpoczęło atak na najsilniejsze poziomy amerykańskiej waluty względem europejskiego pieniądza od kwietnia tego roku. Jeżeli dojdzie do przebicia tego poziomu – a obecnie brakuje ułamków centa – dolar będzie najdroższy względem euro od ponad roku. Również względem złotego dolar osiąga tegoroczne szczyty, a do maksimów z 2024 roku brakowało jedynie grosza. Trzeba jednak pamiętać, że rok temu dolar był pod 4,50 zł na początku roku, więc obecne 4,10 zł to dużo, ale do tamtych poziomów jeszcze daleko.
Rumunia nie zmienia stóp procentowych
Nie tylko Polska, po tym jak rozpoczęła obniżki stóp procentowych, zdecydowała się przerwać cykl. Podobnie dzieje się w Rumunii. Tam co prawda dopiero w lipcu i sierpniu doszło do dwóch obniżek stóp procentowych, ale na kolejnych posiedzeniach w październiku i teraz w listopadzie stopy utrzymano już bez zmian. Problemem Rumunii jest to, że mimo początkowych sukcesów nie udało się doprowadzić inflacji w pobliże celu inflacyjnego. Kraj ten jest co prawda w tej szczęśliwej sytuacji, że tendencja spadkowa jest obecnie utrzymana, aczkolwiek jest dużo wolniejsza, niż sami Rumuni by chcieli. Z tego też powodu bank centralny nie kusi losu i nie obniża dalej stóp.
Bitcoin nie widzi mety
Kryptowaluty po zwycięstwie Donalda Trumpa nabrały wiatru w żagle. Ceny rosną w absolutnie nieracjonalnym tempie. W przypadku Bitcoina liczył się czas na pokonanie kolejnych barier co 10 000 dolarów. Od przebicia 70 000 USD do przebicia 80 000 minęło 8 miesięcy, natomiast od przebicia 80 000 do przebicia 90 000 minęło 48 godzin. Co więcej, inne kryptowaluty również idą w górę, choć nie wszystkie. Słabszą passę mają te związane z Trumpem lub jego sloganem „Make America Great Again”. Widać, że rynek entuzjastycznie przewiduje zmiany, które mogą pojawić się w przyszłości. Aż strach pomyśleć co się wydarzy z cenami, gdy do nich nie dojdzie.
12 listopada w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów
Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl
Źródło: internetowykantor.pl
Przeczytaj także: Wakacje składkowe ZUS
Last Updated on 13 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba