Czasowe przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami i Litwą

Czasowe przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami i Litwą

Od 7 lipca Polska czasowo przywraca kontrole na granicach z Niemcami i Litwą – to odpowiedź rządu na zmieniającą się sytuację migracyjną oraz działania Berlina, który kontynuuje restrykcyjną politykę graniczną wobec migrantów. Decyzję ogłoszono po odprawie służb z udziałem Premiera Donalda Tuska, Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i Ministra Tomasza Siemoniaka. Kontrole będą prowadzone z poszanowaniem interesów obywateli, a ich celem jest ochrona bezpieczeństwa i granic państwa.
Kontrole na granicy już od 7 lipca

We wtorek rano Premier Donald Tusk uczestniczył wraz z Premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Ministrem Tomaszem Siemoniakiem  w odprawie służb z udziałem szefostwa Straży Granicznej, dowództwa Wojska Polskiego i Policji. Tematem spotkania była sytuacja na polskich granicach, a najważniejszym jego efektem – przywrócenie kontroli na granicach polsko-niemieckiej i polsko-litewskiej.

Przywracamy czasową kontrolę na granicy Polski z Niemcami i Polski z Litwą. Decyzja zapadła dziś. Wejdzie w życie w poniedziałek 7 lipca. Do tego czasu odpowiednie służby, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, zostały zobowiązane do logistycznego przygotowania tej operacji – poinformował o szczegółach decyzji Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Działania w kwestii powrotu kontroli na granicach koordynuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowuje odpowiednie rozporządzenie na wniosek Straży Granicznej.

Decyzja Polski adekwatna do niemieckich działań na granicy

Strona niemiecka przywróciła kontrole na swoich granicach 16 października 2023 r. Decyzja Berlina dotyczy granic z Francją, Luksemburgiem, Belgią, Holandią, Danią, Austrią, Szwajcarią, Czechami oraz Polską

Głównym powodem miało być istnienie szlaku migracyjnego przez Białoruś i Polskę w głąb Unii Europejskiej. Mimo ogromnej skuteczności polskiego rządu w uszczelnieniu wschodniej granicy Niemcy wciąż przedłużają obowiązywanie kontroli – w tej chwili do 15 września 2025 r.

Od mniej więcej miesiąca praktyka działania na granicy polsko-niemieckiej uległa wyraźnej korekcie. Strona niemiecka tak naprawdę odmawia wpuszczania na swój teren – inaczej niż to było przez ostatnich 10 lat – migrantów, którzy z różnych kierunków zmierzają do Niemiec, ubiegając się na przykład o azyl – wyjaśniał powody przywrócenia przez Polskę analogicznych kontroli na granicy szef rządu.

Rząd Niemiec był ostrzegany kilkukrotnie o możliwości zastosowania przez Polskę symetrycznych działań na granicy. Premier Donald Tusk rozmawiał o tym m.in. z nowym Kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem.

Byliśmy obrońcami Schengen i pozostaniemy rzecznikami tego, aby ruch w Europie był bez granic i bez ograniczeń, ale musi być wola wszystkich sąsiadów taka sama, symetryczna – i dlatego czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej uznajemy za konieczne – podkreślił Premier Donald Tusk.

Służby będą starały się minimalizować negatywne z punktu widzenia interesów polskich obywateli konsekwencje, jakie niesie przywrócenie kontroli.

Do absolutnego minimum należy ograniczyć działania, które mogłyby utrudnić zwykłym, normalnym ludziom transport towarów, produktów, ruchu turystycznego – przedstawił swoje zalecenia dla Straży Granicznej Prezes Rady Ministrów.

Kontrole na granicy z Litwą

Odpowiedzialna polityka migracyjna obecnego rządu, wzmocnienie zapory na wschodniej granicy, a także wprowadzenie strefy buforowej czy czasowego zawieszenia prawa do azylu przyniosły efekt w postaci uszczelnienia granicy z Białorusią.

Przypominam – to jest 98% skuteczności zatrzymań na granicy polsko-białoruskiej – mówił szef rządu.

Niestety nielegalni migranci próbują dostać się do Polski przez Litwę, dlatego podjęta została również decyzja o przywróceniu czasowej kontroli i na tej granicy. Złapani przez polskie służby imigranci będą cofani na Litwę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Myśmy zainwestowali bardzo dużo wysiłku, pieniędzy, potu, niestety nawet krwi, aby granica polsko-białoruska była szczelna. Niestety w sytuacji, w której granica łotewsko-białoruska i litewsko-białoruska nie jest tak szczelna jak ta polska, musimy podejmować stanowcze decyzje – wyjaśniał Prezes Rady Ministrów.

Polska będzie przekonywać Litwę, Łotwę i inne kraje europejskie do intensywniejszej współpracy na rzecz zablokowania wrogich działań na wschodniej granicy i przemytu ludzi.

Polskie granice są dziś bezpieczne dzięki pracy służb

Poprawa bezpieczeństwa polskich granic była możliwa nie tylko dzięki decyzjom obecnego rządu, ale przede wszystkim dzięki działalności funkcjonariuszy służb, którzy są obecni i przy granicy z Białorusią, i przy granicy z Niemcami.  Pracę Straży Granicznej przy zachodniej granicy w ostatnich dniach utrudniają prawicowi działacze z tzw. Ruchu Obrony Granicy. Działania ruchu wpływają negatywnie na poczucie bezpieczeństwa i stabilności obywateli, którzy mieszkają w miejscowościach przygranicznych.

Wsparcie dla Straży Granicznej i innych służb dbających na co dzień o bezpieczeństwo naszego kraju powinno łączyć obywateli i osoby publiczne ponad podziałami politycznymi.

Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: haniebne i skandaliczne jest ze strony polityków, w tym także przyszłego prezydenta, obrażanie i dystansowanie się od służb państwowych, takich jak Straż Graniczna, i przybieranie roli patrona nad „aktywistami” prawicowymi, którzy dezorganizują pracę Straży Granicznej, włącznie z atakami na funkcjonariuszy Straży Granicznej – zauważył Premier Donald Tusk.

Polska racja stanu wymaga od polityków, by wspierali działania Straży Granicznej, której funkcjonariusze z narażaniem życia dbają każdego dnia o bezpieczeństwo obywateli, granicy i terytorium naszego kraju.

Przeczytaj także: Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki


Źródło: www.gov.pl/web/premier

Last Updated on 2 lipca, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS